Lamborghini Diablo modelinde neden Nissan parçası kullanıldı?

Günümüzde otomobil markaları gerek kendi bünyelerindeki diğer markalardan gerekse de başka markalardan birçok farklı parça, motor, şanzıman hatta platformu paylaşarak maliyetlerini düşürmeye çalışıyorlar. Motor ve platform paylaşımı konusunda çeşitli yayınlarımız zaten olmuştu ancak parça paylaşımı çok daha geniş bir konu olduğu için bu konuda henüz bir paylaşımda bulunmadık. Bo konuda bilinen bir örneği vermek gerekirse; İlk jenerasyon Audi Q7 modelinde kullanılan yan aynalar değişiklik olmadan VW’in ticari modelleri Transporter, Caravelle ve Amarok modellerinde de halen kullanılıyor. Diğer taraftan parça paylaşımının en ilginç örneklerinden bir tanesi de şüphesiz Lamborghini ve Nissan arasında 1990’lı yılların sonunda gerçekleşmişti.

İtalyan Lamborghini markası oldukça sarsıntılı bir ticaret geçmişine sahiptir ve bu nedenle de birçok sefer el değiştirmiştir. 1987 yılında Amerikan Chrsyler’in eline geçen marka daha sonra 1994 yılında Malezyalı Mycom Setdco ve Endonezyalı V’Power ortaklığının eline geçmiştir. 1990 yılında ise markanın en beğenilen modellerinden bir tanesi olan Diablo modeli bu grup bünyesinde tanıtılmıştır. Ancak işler istenildiği gibi gitmeyince de Asyalı ortaklı Lamborghini’yi VW bünyesindeki Audi’ye 1998 yılında satmıştır. 
İşte tam da bu noktada Audi, Lamborghini’yi satın alır almaz markanın tek ürettiği model olan Diablo’yu makyajlamıştır. Aracın teknolojik özelliklerinde ve kokpitinde yapılan bazı değişiklikler yanında dış kısmı önemli oranda değişmemiş ve yeni sunulan daha büyük jantlar tazelik hissini artırsa da esas değişiklik aracın ön aydınlatma grubu ve tamponunda gerçekleşmişti. Tampon daha boyutlu bir tasarıma kavuşurken, sis farları da her iki tarafta çiftten teke düşerek biraz genişlemişti. Ancak aracın genel anlamda en dikkat çekici yeniliği 1990’lı yıllarda moda olan açılıp kapanır ön farların yerine sabit farların gelmiş olmasıydı. Biraz daha genişleyen bu farlar genel anlamda büyük fark yaratıyordu ve değişim hissini körüklüyordu. Diğer taraftan şahsi fikrimiz aracın makyajlanmadan önce daha güzel ve bütün bir görünüme sahip olduğu yönünde. 
Solda 1991 sağda 1999 Lamborghini Diablo
Görünümde bu kadar büyük değişime neden olan farlar ise şaşırtıcı bir şekilde Nissan’ın 1989-2000 yılları arasında ürettiği 300ZX modelindeki ön farlar ile aynı tasarıma sahipti. Hatta buna aynı tasarım değil de; üzerindeki Nissan yazısı bile silinmeden aynı far kullanıldı desek daha doğru olur. Öyle ki farların üzerinde yazan Nissan yazıları Lamborghini tarafından dekoratif siyah bir şeritle kapatılmıştı. Yani Lamborghini’ye özel olarak bile üretilmemişti. Kısacası Lamborghini bu farları Nissan’dan alıp aynen kullanmıştı. 
Peki Lamborghini gibi bir marka neden böyle bir kestirme yol izlemişti? Her şeyden önce VW tarafından borçlu bir şekilde satın alınan Lamborghini’nin tek modeli Diablo 8 yıldır üretiliyordu ve yüzünün de yenilenmesi gerekiyordu. Üstteki makyajsız ve makyajlı fotoğraflara bakılacak olursa açılıp kapanır farların bulunduğu sac parça basit bir üretim değişikliği sonucu Nissan’ın ön farları ile yenilenebiliyordu ve tasarım olarak da oldukça uyumluydu. Anlaşılan o ki Lamborghini’ye atanan Audi yetkilileri piyasayı derinden araştırmış ve en uyumlu ve basit bir şekilde pahalı açılır kapanır farları nasıl değiştiririz diye düşünmüşler.  Ayrıca bu sayede mevcut ve denenmiş bir parçanın kullanılması hem tasarım hem de üretim maliyetleri oldukça düşürmüştür diye düşünüyoruz. Anlaşılan o ki Audi yetkilileri 2001 yılında tanıttıkları Murcielago modeli öncesinde Lamborghini’nin mali durumunu toparlamak için başka bir markanın farlarını kullanacak kadar zor bir mali duruma düşmüşler. 
Solda Lamborghini Diablo SV sağda Nissan 300ZX
Bu arada 300ZX modeli Nissan’ın çok özel spor araçlarından bir tanesi ve konuyu bu kadar anlamlı yapan da Lamborghini Diablo gibi çok daha da özel bir modelde kullanılmış olmasında yatıyor. Bu farlar normal bir araçta kullanılmış olsaydı eminiz bu derece dikkat çekmezdi ve bir konu olarak bile anlatılmayabilirdi. Diğer taraftan hem 300ZX hem de Diablo modelinde kullanılan bu farların Nissan’ın 1997-1998 yıllarında Le-Mans yarışlarında kullandığı R390 modelinde de aynen bulunduğunu belirtmeden geçemeyelim. (Görsel altında Nissan 300ZX farının Lamborghini kaportasındaki far yuvasına nasıl yerleştirildiğini videodan izleyebilirsiniz)

Nissan 300ZX farının Lamborghini far yuvasına yerleştirilmesi