Mitsubishi Lancer Evo IX Wagon; Her eve lazım

Mitsubishi’nin ürettiği belki de en efsane model olan Mitsubishi Evolution üretimi geçtiğimiz 2016 yılı Mayıs ayında 10.jenerasyonu ile sonra erdi. En son üretilen model de hayır amaçlı olarak 8 Eylül’de açık arttırmaya çıkarıldı ve A.B.D’de 76.400Dolara satıldı. Bize göre normalde 35.000Dolar etikete sahip ve efsane olmuş bir aracın son örneğinin satıldığı bu fiyat gerçekten de düşük diye düşünüyoruz. Ancak türünün son örneği olan araç ilerleyen yıllarda çok daha yüksek bir fiyata da sahip olabilir. Lancer Evo’nun üretiminin sonlandırılması arkasındaki en büyük nedenler ise katı emisyon kuralları, markanın hybrid sistemlerine ve Crossover modellere yoğunlaşmak istemesi olarak özetlenebilir. 

Lancer Evolution, 1992 yılından günümüze kadar 10 farklı jenerasyon ile üretildiği dönemde özellikle ralli parkurlarında sayısız yarış birinciliği ve şampiyonluk elde etmişti. Ayrıca modelin yol versiyonu ralli versiyonu ile oldukça benzer sürüş ve performans özellikleri ile adeta ralli aracının caddelere yansımış bir silüetiydi. Ezeli rakibi Subaru Impreza WRX ile ralli parkurlarından başlayıp caddelere kadar uzanan bitmeyen de bir rekabeti vardı. Ancak görüleceği gibi en son olarak Lancer Evo’nun da üretimden kalkmasıyla 1990’lı yılların başında başlayan çeyrek asırlık sportif Mitsubishi geleneği böylece son bulmuş oldu. Umarız ilerleyen yıllarda 3000GT, Eclipse ve Lancer Evo gibi modelleri tekrar görme fırsatımız olur.

Efsane olmuş 6 Japon spor otomobil modeli

Lancer’ın başarılı 25 yılından ve hüzünlü sonundan bahsettikten sonra gelelim başlığımızın esas konusuna; 


Günümüzde ve geçmişte performans modellerinde SW kasayı az da olsa sunan bazı marka ve modeller bulunuyor. Audi, RS4 ve RS6 gibi modelleri ile geçmiş dönemlerden beri bu geleneği devam ettirirken Volvo’da 850R modeli ile başlattığı bu geleneği günümüzde devam ettirmeye çalışıyor. Avrupalı üreticilerde hal böyleyken Japon üreticiler de performanslı modellerinde SW kasayı sık olarak kullanmışlardı. Bunlardan en önemlisi ise hiç şüphesiz Subaru’nun Mitsubishi Lancer Evo ile rekabet ettiği Impreza WRX modelidir. 1992-2000 yılları arasında üretilen 1.jenerasyon ve 2000-2007 yılları arasında üretilen 2.jenerasyon Subaru Impreza modelinde SW kasa tipi mevcuttu ancak 2008 yılından sonra üretilen 3.jenerasyon ve halen satışta olan 4.jenerasyon Impreza modellerinde SW kasaya sahip WRX modelleri üretilmedi ve bunun yerine HB kasa tipi tercih edildi.

Diğer taraftan hem Lancer hem de Impreza 1992 yılından beri üretiliyor olsalar da Subaru,  Impreza SW kasa tipini başarılı bir şekilde ilk 2 jenerasyonu ile satmışken, Mitsubishi’nin SW tip kasası 2006-2007 yılları arasında sadece Japonya pazarı için sınırlı sayıda (2500 adet) satışa sunulmuştur. Bu model hem oldukça sınırlı sayıda hem de sadece Japonya için özel olarak üretildiği için Lancer Evo hayranları hariç birçok kişinin dikkatinden kaçmıştır diye düşünüyoruz. Ön görünümü sedan modeli ile aynı olan SW kasa, arka tasarımda bambaşka bir görünüm sergiliyordu. Ancak sedan kasaya benzer bir şekilde arka tampon altında siyah bir difüzöre sahipti. Arka cam üstünde yer alan belirgin spoyler doğal olarak sedan kardeşinde bulunan dev spoylerin yanından bile geçemiyor olsa da sportifliğe katkısı önemliydi. Yine de Lancer Evo IX Wagon, genel görünümü açısından hem günlük kullanıma hem de performanslı kullanıma uygun olduğunu her halinden belli edebiliyordu.

Fabrika çıkışı dev spoylere sahip 10 otomobil modeli

Modelde kullanılan motor ise tabir-i caiz ise sedan kardeşine göre bir miktar ehlileştirilmişti. 7. Jenerasyon Lancer Evo modelindeki 2.0lt 4-silindir turbo benzin motoruna sahip olan modelde 9.jenerasyon sedan kasada kullanılan MIVEC (Mitsubishi’nin değişken supap zamanlaması) sistemi bu motorda bulunmuyordu ve gücü de 280ps olarak açıklanıyordu. Daha küçük turbo kullanılması sayesinde ise tork daha düşük devirlerde elde ediliyordu. Ayrıca 6 ileri manuel şanzımana alternatif olarak 5 ileri otomatik şanzıman da EVO 7’den sonra tekrar SW kasa için kullanılmıştı. Gerek torkun düşük devirlerde elde edilebiliyor olması gerekse de otomatik şanzıman seçeneği Lancer Evo 9 Wagon modelini günlük kullanımına daha uygun bir model haline getiriyordu.

Günümüzde Japonya’da hala ikinci elde satılık örneklerine rastlanabilen Lancer Evo 9 Wagon modelinin temiz kullanılmış örnekleri 10.000-15.000 Dolar arasında satışa çıkabiliyor. Sadece 2500 adet üretilmiş ve efsane bir geçmişe sahip olan böyle bir araç için komik denilebilecek olan bu fiyatlar, umarız ülkemizde de bir gün karşımıza çıkarak bizleri şaşırtır.