Nissan Maxima QX; Lüks ve konforlu alternatif

Nissan’ın 1994-2004 yılları arasında 2 farklı jenerasyonla ülkemizde de satılmış olan E Segmenti modeli Maxima hala büyük beğeni uyandıran ve hayranı çok olan bir otomobil olmasıyla markanın adını kalite ile perçinleyen modellerden birisi olmayı başarmıştır. Bulunduğu segmentteki Alman hakimiyeti nedeniyle Türkiye’de çok fazla satış adetine ulaşmamış olsa da dayanıklı, sağlam ve problemsiz bir model olması sayesinde yollarımızda hala görme şansını yakalıyoruz. Ayrıca Kuzey Amerika gibi zorlu bir pazarda çok beğenilen ve tercih edilen bir model olmasıyla da ne kadar iyi bir araç olduğunu kanıtlamıştır. 
1984 Nissan Maxima
Her ne kadar yukarıdaki paragrafta da bahsettiğimiz gibi ülkemizde 2 farklı kasa tipi ile yaklaşık 10 yıl satışta kalmış olsa da Maxima adı 1980’li yılların başında şimdiki ve 1990’lı yıllarda satılan kasa tiplerinin aksine D segmentine yakın bir model olarak ortaya çıkmıştır. 2.jenerasyondan günümüze kadar olan 8.jenerasyon da dahil olmak üzere ise E Segmentinde yoluna başarı devam etmektedir. Ancak bizim bu yazımızda üzerine düşeceğimiz model 4.jenerasyon Maxima modeli. 1994-1999 yılları arasında ülkemizde QX donanım seviyesi ile satılmış olan Maxima,  BMW E39 5 Serisi ve Mercedes W210 E Serisi gibi ülkemizde kemikleşmiş bir müşteri kitlesine sahip E Segmenti araçların karşısına büyük bir cesaret ile dikilmişti. Öyle ki aynı dönemlerde bu sınıfta Toyota’nın Camry modeli de rekabete dahil olmuş ancak Nissan Maxima QX kadar satış adetine ulaşamamıştı. 
Infiniti I30
Ayrıca Maxima’nın ülkemizde satılmaya başlandığı 1994 yılı sonlarından 2 yıl sonra Nissan’ın premium markası Infiniti, Maxima QX modelinin aynısı ancak daha donanımlı ve lüks özelliklere sahip versiyonu I30 modelini ülkemizde satışa çıkardı. Bu model her ne kadar Maxima’dan donanımlı olsa da sonuçta genel anlamda aynı araçtı. En büyük farkı ise Maxima’da da satışa sunulan ancak çok fazla tercih edilmeyen 3.0lt V6 motorun tek seçenek olarak sunulmasıydı. Bu da onu daha özel bir araç yapsa da aynı zamanda oldukça pahalı bir araç da yapıyordu. Nissan Maxima modelinde ise yine özel sayılabilecek bir motor bulunuyordu. Her ne kadar motor hacmi 2.0lt DOHC olsa da V6 silindir sayısına (24 Supaplı) sahipti ve bu da motorun 4 silindirli motorlara göre ipek gibi çalıştığı anlamına geliyordu. Alman rakiplerinden BMW Nissan’a benzer bir şekilde 6 silindirli ancak sıralı bir motor sunarken, Mercedes 4 silindirli sıralı bir motor sunuyordu. Ürettiği güç ise BMW ile aynı olarak 150ps’di. Mercedes ise 4 silindirli 2.0lt’lik motoru ile 136ps güç sunabiliyordu. Hem Infiniti hem de Maxima’da yer alan 3.0lt V6 motor ise 192ps gücü ile daha rahat ve keyifli bir sürüş vadetse de hem yakıt tüketimi hem de vergi yönünde sahibine ciddi yük oluyordu.

4.jenerasyon Nissan Maxima QX 2.0 modeli satıldığı 1994-1999 yılları arasında rakipleri BMW 5.20i ve Mercedes E200 modellerine göre aynı dönemde ancak 20’de 1 oranında satış gerçekleştirebildi. Diğer taraftan oldukça düşük görünen bu oranı küçümsememek gerekiyor. 3 Alman Audi, BMW ve Mercedes karşısında hiçbir E segmenti otomobil modeli bu derece başarılı olamamıştı. Ülkemizde E Segmenti araç dendiğinde neredeyse ilk ve tek olarak akla gelen olan bu markalar pahalı olmalarına rağmen insanların aklına öncelikli ve rakipsiz gelen markalar oluyor diyebiliriz. İşte Nissan Maxima sunduğu zengin donanım, Amerikan otomobillerine benzer konfor özellikleri, dayanıklı ve güvenilir yapısı ile tüm bunları daha uygun fiyata sunabilmesiyle belki de ilk kez algıyı biraz olsun kırabilmişti. 2003 yılında 5.jenerasyonu ile ülkemize tekrar ithal edilmeye başlanan modelin satışları 2005 yılına kadar devam etti ancak bu sefer 4.jenerasyonun başarısını mum ile arattı diyebiliriz. Günümüzde ise 8.jenerasyonun sahip olduğu 2.5lt ve 3.5lt motorlar nedeniyle adı bile anılmayan model umarız bir gün daha uygun motorlar ile ülkemizde tekrar satılmaya başlar. 
2017 Nissan Maxima

Facebook Comments