Volvo S90 mı, Mercedes E Serisi mi daha güvenli?

Geçtiğimiz aylarda bir analiz yapmış ve hangi otomobil modellerinin hem Euro NCAP’den hem de IIHS’den tam puan aldığını araştırmıştık. Bu doğrultuda listenin en tepesine her iki kuruluştan da en yüksek puanları alan Volvo’nun dev Crossover modeli XC90 yerleşmişti. Hemen arkasından ise aynı sınıfta bulunan Mercedes’in Crossover modeli GLE (ML) yer alıyordu. 

 • Volvo XC90  
  • EuroNCAP – 5 yıldız – %97 (2015) 
  • IIHS – Top Safety Pick+ (2015)
 • Mercedes ML Sınıfı 
  • EuroNCAP – 5 yıldız – %96 (2012) 
  • IIHS – Top Safety Pick+ (2015)

Yukarıda her iki aracın hem Euro NCAP hem de IIHS sonuçları görülebilir. Bu doğrultuda değerlerin ne kadar yakın olduğu açık. Her ne kadar kriterlerde her yıl değişmeler olabiliyorsa da hem Mercedes hem de Volvo’nun IIHS’den 2015 yılında aynı sonuçları alması Euro NCAP sonuçlarını teyit ediyor denilebilir.

Euro NCAP ve IIHS testlerinin her ikisinden de tam puan alan modeller hangileri?

Diğer taraftan şimdi de Volvo XC90 ile aynı platforma sahip olan markanın E Segmenti Sedan ve Station modelleri S90 ve V90 Euro NCAP testine girdi. Hatırlanacak olursa yeni Mercedes E Serisi geçtiğimiz aylarda aynı teste katılmıştı. Biz de bu doğrultuda sağlamlık ve güvenirlilikleri ile tüm dünyaya nam salmış olan bu iki markanın E Segmenti modellerini EuroNCAP sonuçları üzerinden  karşılaştırmaya kadar verdik.

İlk olarak her iki modelin test sonuçlarına yüzeysel olarak bakalım;

 • Yeni Mercedes E Serisi 2016 yılı Euro NCAP sonucu
 • Volvo S90 2017 yılı Euro NCAP sonucu
Yukarıdaki sonuçlardan da görüleceği gibi oranlar oldukça yakın ve her iki model de araç içindeki yetişkinler için %95 değerini elde ederken, Mercedes çocuk koruması açısından %10 oranında daha iyi bir değer elde etmiş. Yaya koruması açısından ise her iki model hemen hemen aynı değerlere sahip. Diğer taraftan burada önemli bir nokta bulunuyor. Volvo S90 standart olarak sunduğu güvenlik donanımları ile %93 oranında bir değere sahipken Mercedes E Serisi’nin standart güvenlik donanımları %63 olarak belirtiliyor. 

Hatırlanacak olursa Fiat Tipo (Egea) HB modeli 2016 yılında hem standart güvenlik yardımcıları (%25) hem de üst düzey güvenlik yardımcıları (%57) ile bu testlere girmişti. Standart güvenlik donanımı ile 3 yıldız alan Tipo HB, üst düzey güvenlik donanımı ile 4 yıldızı elde etmişti. İşte bu nedenle de Mercedes’in %62 güvenlik asistine sahip olması elde ettiği 5 yıldızı Volvo S90’a göre biraz daha değerli kılıyor gibi görünüyor. Ancak esas sonucun araçta bulunanların korunma değerlerine göre verilebileceğini düşünüyoruz. (Değerlendirme görsellerden sonra devam etmektedir)
Şimdi biraz daha fazla detay ile her iki aracın araçtaki kişileri ne kadar koruduğuna göz atalım;
 • Yeni Mercedes E Serisi yetişkin ve çocuk koruma
Yukarıdaki (E Serisi) ve aşağıdaki (S90) görsellerden de anlaşılacağı gibi her iki aracın yetişkinleri koruması %95 oranında görünse de, yetişkinlerin vücutları aracın farklı bölgelerine göre farklı oranlarda korunuyor. Önden yapılan deforme olabilen bir bariyere çarpma (frontal offset deformable barrier) durumunda Volvo S90’da bulunan ön yolcuların vücut bölgeleri daha iyi korunuyor. Yine önden gerçekleşen ve sabit bir duvara yapılan çarpışma testinde ise öndeki yan yolcunun aldığı hasar her iki modelde de aynıyken sürücünün gövdesi ve sol baldırı Mercedes E Serisi sürücüsüne göre Volvo S90’da daha iyi korunuyor. Arkadan bir darbe gelmesi durumunda ve yandan gelen çarpışmalarda ise her iki araç da ön yolcuların her noktasını aynı şekilde koruyabiliyor. Arkada bulunan 10 yaşındaki ve 6 yaşındaki çocuklar için her iki araç da yan darbe durumunda aynı korumayı sağlarken Mercedes önden çarpışmada sürücü arkasında oturan 6 yaşındaki yolcuyu daha iyi koruması ile öne çıkıyor. (Sonuç kısmı ve çarpışma videoları görsellerden sonra devam etmektedir)
 • Volvo S90 yetişkin ve çocuk koruma
SONUÇ
Görüleceği gibi her iki aracın yetişkin koruma değerleri %95 olarak açıklanmış olsa da Volvo S90 Euro NCAP’in açıkladığı görseller doğrultusunda önde oturan sürücü ve yolcu için daha güvenli bir araç olmasıyla öne çıkıyor. Diğer taraftan Mercedes arkada oturan çocuk yolcular için %90 oranında daha iyi koruma sağlıyor ve bu da zaten görsellerden net bir şekilde anlaşılıyor. 
Yeni Volvo S90 EuroNCAP çarpışma testi

Yeni Mercedes E Serisi EuroNCAP çarpışma testi