VW Atlas R -Line Paket ile tanıtıldı

VW’in 2016’nın son aylarında A.B.D, Kanada ve Çin pazarı için tanıttığı dev Crossover modeli Atlas’ın şimdi de hem içte hem de dışta sportif görünüme sahip donanım paketi R-Line tanıtıldı. Hatırlanacağı gibi bu paket VW’in Polo, Golf, Passat, Tiguan ve Touareg modellerinde de sunuluyor ve sahip olduğu eklenti ve aksesuarlarla aracın genel görünümünün sportifleşmesine büyük katkıda bulunuyor. Ayrıca modele bağlı olmak üzere belli donanım paketleri ile beraber motor seçeneğinden de bağımsız bir şekilde satın alınabiliyor. Bu paket kısaca BMW’de sunulan M Sport Paket, Mercedes’de sunulan AMG Paket ve Audi’de sunulan S-Line paketin benzeri eklentilere sahip olmasıyla öne çıkıyor. 


VW Atlas altında yeni VW Amarok mu saklı?

VW Atlas’da sunulan R Line Paketi ise 20inch çapında özel tasarım 5 kollu jantlar, benzer tasarıma ancak parlak siyah kaplamalı, gövde rengi kıvrımlara ve farklı krom detaylara sahip olan ön ve arka tamponlar, siyah plastik yerine gövde rengi etek altları, aracın içinde ve dışında R-Line logoları, sportif koltuklar, metal kaplamalı gaz ve fren pedalları gibi detaylar barındırıyor. (Fotoğraflar konunun sonundadır)


Üstte VW Atlas R-Line
Daha önce yaptığımız VW Atlas değerlendirmemiz

VW’in birçok farklı aracında kullanmakta olduğu MQB platformuna sahip olan 7 kişilik Atlas modeli 5037mm uzunluk, 1979mm genişlik ve 1767mm yükseklik ölçüleriyle VW’in SUV/Crossover modelleri arasında en büyük ölçülere sahip. Yani karşımızda ticari modeller hariç VW’in en büyük aracı da duruyor diyebiliriz. Bu arada VW Grubu bünyesindeki Audi’nin ve E Segmenti SUV sınıfının en büyük aracı olan Q7’nin 5052mm uzunluğa, 1968mm genişliğe ve 1740mm yüksekliğe sahip olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz. VW Atlas, Audi Q7’den 15mm daha kısa ancak 11mm daha geniş ve 27mm daha yüksek. Bu ölçüler ile VW Atlas’ın BMW X5, Mercedes GLE ve Audi Q7’nin de bulunduğu E Segmenti SUV sınıfında rahatlıkla yer alacağını söyleyebiliriz.

VW Phideon Türkiye’ye gelir mi?

Kullanılacak motorlardan bir tanesi Kuzey Amerika pazarının yüksek hacim ve silindir geleneklerine uygunken bir tanesi oldukça aykırı. Bu motorlardan geleneksel olan 280hp gücündeki 3.6lt V6 silindir atmosferik benzin motor daha önceden Audi Q7 modelinde de kullanılıyordu ve şimdi de kendine VW Atlas’da yer buldu. Bu motor seçeneğiyle beraber sürekli 4×4 çekiş sistemi opsiyon listesinde bulunacakken araç normalde önden çekişli olarak sunuluyor. Diğer motor seçeneği ise ülkemize tanıdık sayılır ve 10hp daha güçlü bir versiyonu halen ülkemizdeki Audi Q7 motor seçeneklerinde sunuluyor. 238hp gücündeki 2.0lt turbo-benzin 4 silindirli motora sahip VW Atlas sadece önden çekişli olarak sunuluyor ve güç ön tekerleklere 8 ileri ZF üretimi otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Bu şanzıman V6 motor seçeneğinde de standart olarak yer alıyor.

Aracın iç tasarımı ise VW’in yeni benimsediği tasarım detaylarına sahip ve bunu en son olarak makyajlı VW Amarok modelinde görme fırsatımız olmuştu. Amarok ile Atlas’ın boyutları benzer olduğu gibi kokpitleri de hemen hemen aynı detaylara sahip. Klasik ancak oldukça kullanışlı bir kokpit yerleşiminin olduğu araçta VW’in yeni tasarladığı 9.2inch genişliğinde dokunmatik düğmelere sahip bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. 12 hoparlörlü ve 480W RMS güce sahip Fender marka ses sistemi de oldukça dikkat çekici.

VW’in yeni bilgi-eğlence sistemi neler getirecek?
Otomatik çarpışma önleme, adaptif hız sabitleme, önden çarpışma uyarı, kör nokta uyarı, şerit ihlal uyarısı ve otomatik acil fren gibi önemli güvenlik sistemlerinin sunulduğu VW Atlas A.B.D’nin Tenneessee eyaletinde bulunan Chattanooga şehrinde üretilerek Kuzey Amerika pazarında ilk bahar aylarında satışa sunulacak. Şu anda sadece bu pazar için satışa sunuluyor olsa da önümüzdeki dönemlerde özellikle Avrupa’ya da gelebileceğini düşündüğümüz model 2.0lt 240hp turbo-benzin motoruyla kendine belli bir müşteri kitlesi edinebilir diye düşünüyoruz. Ancak böyle bir aracın VW Touareg gibi bir aracın önünü kesme ihtimali de bulunduğu için Doğuş Oto ve VW satışa ne kadar olumlu bakar onu da bilemiyoruz.