1.5lt TSi motorun satış tarihi belli oldu

VW Grubu bünyesinde uzun zamandır kullanılan 1.4lt TSi motorların yerini alacak olan 1.5lt TSi motorların ne zaman kullanılmaya başlanacağı sonunda resmi olarak duyuruldu. Hatırlanacak olursa bu motorlar 1 yılın üstünde bir zaman önce tanıtılmış ancak bir türlü diğer motorun yerini alamamıştı. 2017 yılının 2.yarısında yani Haziran ayından itibaren kullanılacak olan bu motorlar için neden bu zamanın seçildiği ise bize göre ülkemizde artık uygulanmayan ancak yurt dışında hala uygulanmaya devam edilen sene ortası model yenileme ile alakalı olabilir. Yani VW Grubu bünyesinde üretilen 2018 model araçlarda bu motor kullanılacak gibi görünüyor. (Türkiye hariç)


VW 1.0lt TSI motorun1.2lt TSI’dan farkları nelerdir?

Bu doğrultuda 1.5lt TSi motoru kullanacak olan ve 3’ü de yeni makyajlanan VW Golf, Seat Leon ve Skoda Octavia modelleri 2017 Haziran ayında üretilerek Temmuz veya Ağustos aylarında ülkemizde satılmaya başlanabilir. 130ps ve 150ps olarak iki farklı güç seçeneğine sahip olacak 1.5lt TSi motorun detaylı teknik verileri tüm modeller için henüz açıklanmadı ancak makyajlı VW Golf 130ps versiyonun fabrika verisi 4.6lt/100km olarak açıklanırken 150ps gücünde 250nm torka ve 2 silindir kapatma özelliğine sahip motorun 4.9lt/100km yakıt tüketimine sahip olacağı açıklanıyor. 150ps motora sahip VW Golf ise 0-100km/saat hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlayabiliyor. 
Bu arada bu motorlar sadece VW Golf, Seat Leon ve Skoda Octavia modellerinde kullanılmayacak. Ayrıca VW Passat, Skoda Superb, Audi A3,A4 ve A5 modellerinde de yerini alacak. Bu nedenle bu araçlardan birini tercih etmeyi düşünen takipçilerimizin Haziran-Temmuz aylarını beklemesini ve gelişmeleri takip etmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. 1.5lt TSi motorun hem daha düşük tüketime, hem daha yüksek performansa hem de daha rafine bir çalışma karakterine sahip olduğu açık bir şekilde VW yetkilileri tarafından belirtiliyor. Bu arada 1.5lt TSi motorun önümüzdeki yıl 177ps güce ve 300nm torka sahip bir versiyonunun da tanıtılması bekleniyor. 
Facebook Comments