Makyajlı VW Golf tanıtıldı

VW’in 2012 yılı sonunda tanıtılan 7. Jenerasyon Golf modeli makyajlandı. Bulunduğu C Segmenti’nde birçok ülkede satış lideri olan modelin dış görünümünde önemli düzeyde değişiklik olmasa da motor seçenekleri, bilgi-eğlence sistemi ve güvenlik donanımlarında önemli değişiklikler gerçekleşti. 

Her ne kadar sadece şimdilik GTi ve R-Line fotoğrafları yayınlanmış olsa da bizim daha önceden basına sızmış normal VW Golf fotoğraflarımız bulunuyor. Daha sonra detaylı bir karşılaştırma yapacağız ancak mevcut fotoğraflar üzerinden bir değerlendirme yapacak olursak; Aracın dışındaki makyaj operasyonu ön tampon ve farlar üzerinde yoğunlaşıyor. Ön tampon tasarımı tamamen değişirken farların genel görünümünde değişiklik olmamasına rağmen içindeki ledli gündüz farlarının dizaynı tamamen değişmiş ve bu da çok daha taze bir görünümün çıkmasını sağlamış diyebiliriz. Bu sayede farların şekli de değişmiş gibi görünüyor.

Arka görünümde ise ön görünüme benzer bir şekilde tampon tasarımında bir miktar değişim söz konusu ve daha önceden tamponun altından çıkan yuvarlak egzoz uçları makyajlı modelde tamponun içine alınmış ve köşeli formuyla daha gösterişli görünüyor. Ayrıca tamponun sağında ve solunda 2 adet bulunan bu egzoz uçları sportif görünüme katkıda bulunmuş. İç tasarımı değişen stop grubu ise arka tasarımın yeni ve daha modern görünümünü pekiştirmiş.

Aracın iç görünümde ise yenilenen ve devasa bir görüntüye kavuşan, üzerinde sadece dokunmatik tuşlar bulunan  9.2inch büyüklüğündeki bilgi eğlence sistemi ile 12.5 inch büyüklüğündeki dijital gösterge paneli haricinde değişiklik bulunmuyor. Ancak her iki yeniliğin de sadece üst düzey donanım paketlerinde ve opsiyon olarak sunulacağını belirtmekte fayda var. 9.2inch büyüklüğündeki bilgi eğlence sistemi geçtiğimiz haftalarda makyajlanan Golf’ün platform kardeşleri Seat Leon ve Skoda Octavia modellerinde de kullanılmaya başlanmıştı.

Bunun haricinde kokpitte göze çarpan bir değişiklik bulunmuyor. Yine opsiyon donanımda olmak üzere yarı-otonom sürüşe olanak sağlayan güvenlik sistemleri de oldukça dikkat çekici. Ancak ülkemizdeki gibi vergilerin çok yüksek olduğu pazarlarda bu tip özellikler eklenince bir üst sınıfa yaklaşan fiyatlar nedeniyle tüm bu özellikler maalesef genellikle tercih edilemiyor.

Araçta gerçekleşen en büyük değişiklik ise motor seçeneklerinde oldu. 4 silindirli 1.2lt TSI motorun yerini 3 silindirli 1.0lt TSI 115ps motor, 1.4lt TSI motorun yerini de 1.5lt TSI motor aldı. 1.5lt motorun iki farklı güç seçeneği bulunuyor. 130ps güce sahip seçenek ortalama olarak 4.6lt/100km tüketime sahipken 150ps güce sahip olan seçenek 4.9lt ortalama tüketim değerine sahip ve bu motor 1500d/d motor hızında 250nm tork sunabiliyor. Performans değerleri ise henüz açıklanmadı.
En çok satılan motor seçeneklerinden olan 1.6lt TDI motorda ise iyileştirmeler gerçekleşti ve gücü de 110ps’den 115ps’e yükseldi. Bu motor geçtiğimiz haftalarda makyajlanan  Seat Leon ve Skoda Octavia modellerinde de kullanılmaya başlanmıştı. Ancak yerine gelmesini beklediğimiz 1.5lt TDI motor şimdilik tanıtılmadı. Bu durum VW’in başındaki emisyon hilesi skandalına yorulabilir diye düşünüyoruz. İstenilen değerleri elde edemeyen VW motor üzerinde bir süre daha çalışılacak gibi görünüyor. GTi modelinde bulunan 2.0lt turbo-benzin motor ise artık 220ps yerine 230ps güce kavuştu. Ayrıca 245ps güce sahip Performance paketi de seçenekler içinde bulunuyor. GTi dahil tüm motor seçeneklerinde 6i leri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman tercih edilebiliyor.
Ülkemizde satılmıyor olsa da 2.0lt dizel motorlara önemli bir alternatif olan hybrid sisteme sahip VW Golf GTE’nin 204ps olan gücü 218ps olarak güncellenmiş. Bu motor VW Passat GTE’de de aynen kullanılıyor. Bu seçenekte bulunan 1.4lt benzin motorda bir değişiklik bulunmuyor. Bu motor hacmi ile %45 ÖTV’ye tabi olan Golf GTE ve Passat GTE modellerinin ülkemizde iyi satış rakamlarına sahip olabileceğini düşünüyoruz. Özellikle Passat GTE’nin 2.0lt turbo-dizel motora sahip Passat modellerinden daha düşük fiyatlara satılabileceğini düşünüyoruz. Özellikle 2.0lt motorlu araçların fiyatını daha da yükseltecek olan yeni ÖTV sisteminde Passat GTE 1.4lt motorlu hybrid sistemi sayesinde çok daha uygun bir fiyata sahip olabilir. 
Ülkemizde satılmıyor olsa da bir diğer önemli motor seçeneği ise tam elektrikli e-Golf modeli. Yapılan değişiklikler sonrası menzili 300km’ye ulaşan model artık şehir içi kullanım ve orta mesafelerde önemli bir seçenek haline geldi. Umarız bu seçenek ülkemizde de satılmaya başlanır. 
Makyajlı VW Golf’ün 2017 başından itibaren ülkemizde satılmaya başlanmasını ve yaklaşık olarak %3-%4 oranında daha yüksek bir fiyata sahip olmasını bekliyoruz. Ancak yüksek donanım, dizel motor ve otomatik şanzımana sahip kompakt modelleri de etkilemesi beklenen olası bir yeni ÖTV uygulaması sonrasında fiyatların %25 oranında artması ile de karşı karşıya kalabiliriz. 

Facebook Comments