Ford’un çukur uyarı sistemi nasıl çalışıyor?

Ford markası son zamanlarda oldukça dikkat çekici ve yenilikçi sistemler ile adını duyurmaya başladı. Hatta bu icatlardan bazıları beyin yakan Zihni Sinir icatları olmaları ile oldukça dikkat çekmişti. Bizim de nasıl çalıştığını izah ettiğimiz bu sistemlerden 2 tanesi, klima yoğuşmasından içme suyu elde eden sistem ve çukurların üzerinden düz bir şekilde geçilmesini sağlayan süspansiyon sistemi gerçekten de ilgi çekiciydi. Ford, içme suyu elde etme sistemini henüz seri üretime geçirmemiş olsa da ilginç süspansiyon sistemi halen satılmakta olan bazı Ford modellerinde opsiyon olarak sunuluyor. 

Şimdi ise Ford, harita bazlı bir çukur uyarı sistemi üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu sistem navigasyonun bir parçası olarak çalışarak aracın rotası üzerinde bulunan bozuk yolları önceden sürücüye bildirecek ve alternatif rotalar sunacak. Sürücü, çukuru bol rotasında ısrar ederse de kayda değer çukurların bulunduğu yola girildiğinde uyarılarını 1 dakika önceden bildirecek. 
Mantıklı görünen bu sistemin harita bazlı çalıştığı düşünülürse, navigasyon yazılımı için yollar belirlenirken çukur durumunun da dikkate alınacağı açık bir şekilde anlaşılıyor. Ayrıca bazı yeni navigasyon sistemlerinin anlık yol durumunu uydudan elde edebildiği veya internet üzerinden kendilerini güncelleyebildiği düşünülürse sistem başarılı bir şekilde çalışabilir diye düşünüyoruz. Şehir ağına bağlı, polis, güvenlik..vb güvenlik kamera alt yapısı ile de çukurlar çok daha kolay ve pratik bir şekilde tespit edilecek. 
Bu arada çukur uyarı sistemi, hemen önündeki çukuru sensörler vasıtasıyla tespit ederek üzerinden düz geçilmesini sağlayan ve halen kullanılan süspansiyon sistem ile de çok uyumlu bir şekilde çalışabilir ve işleyiş de şu şekilde olabilir;
  • Çukurlu bir yola girildiği konusunda uyaran sistem, alternatif güzergahı belirler
  • Sürücü rotasında ısrarcı olursa sistem 1 dakika önceden tekrar çukur uyarısı verir
  • Sürücü her şeye rağmen çukura düşecek gibi olursa da özel süspansiyon sistemi devreye girerek aracı düz bir şekilde belirli boyutlardaki çukurlardan düz bir şekilde geçmesini sağlar
Uyarı sistemi hakkında akıllara şöyle bir soru da gelebilir; “Madem Ford çukurları düz geçen bir sistem icat etmiş ve kullanıyor, Neden ekstradan bir uyarı sistemine ihtiyaç duysun?” Bu soru hakkındaki cevaplarımız ise şu şekilde olabilir;
  • Çukur atlama sistemi de bir yere kadar işe yarayabilir. Belli büyüklükteki çukurlardan düz geçmek fiziki olarak mümkün olmayabilir. 
  • Seri çukurlarda sorun yaratabilme ihtimali.
  • Sistemi gereksiz yere kullanmamak
Diğer taraftan ülkemiz gibi navigasyon ve anlık yol bilgilendirme altyapısını tamamlamamış, her gün bir yerde çukur açılıp hemen tamir edilmeyen, çok ve acımasız çukurları olan bir ülkede bu sistemin opsiyon olarak bile sunulmayacağını düşünüyoruz.