Mitsubishi Grand Lancer tanıtıldı

Hatırlanacak olursa Mitsubishi, 2016 yılı ortalarında Lancer üretimini bitireceğini ve Crossover tarzındaki otomobillere yoğunlaşacağını açıklamıştı. Birçok kişide büyük hayal kırıklığı yaratan bu durum sonrası ise markanın yeni modelleri beklenmeye başladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde C Segmenti yeni bir Crossover modelinin ilk görselini yayımlayan marka, Eclipse Cross adındaki bu aracı Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacağını açıkladı. Diğer taraftan yaşanan bir başka gelişme ise yok olma tehlikesi altındaki Lancer modeli açısından oldukça iyi bir haber olarak öne çıkıyor.


Mitsubishi Lancer Evo üretimi neden bitti?

Her ne kadar tanıtılan bu model Çin’in de bulunduğu Asya pazarı için tanıtılmış olsa da ilerleyen dönemlerde sahasını genişletebilir diye düşünüyoruz. Aracın gerek ön gerekse de arka tasarımı, üretimi sonlanan modelden tamamen farklı. Yan görünümde benzerlikler olsa da hem kapı üzerindeki ütü izleri hem de C sütunu tamamen değişik bir tasarıma sahip. Arka tasarımı bir dönem ülkemizde de satılmış olan Mitsubishi Carisma modeline benzettiğimizi söylemeden geçemeyeceğiz. Bu arada aracın boyutları ile ilgili bir bilgi bulunmasa da Grand adının çok fazla bir şey değiştirdiğini sanmıyoruz ancak sayfanın devamındaki görsellerden de arka diz mesafesinin iyi olduğu anlaşılıyor. 
Üstte Mitsubishi Grand Lancer
Aracın kokpiti ise mevcut modelden tamamen farklı ancak direksiyon, üzerindeki tuş takımları ve tutma yeri hariç birebir aynı olmasıyla göze batıyor. Deri veya benzeri bir döşeme ile kaplı olan kokpitte ise oldukça büyük görünen 8inch genişliğinde ekrana yer verilmiş. Birçok farklı özelliği bünyesinde barındıran büyük ekranlı bilgi eğlence sisteminin altında yer alan havalandırma kumandaları ise modern yapısı ile dikkat çekici. Bu kokpit tasarımının ülkemizde de satışta olan Mitsubishi L200 pikap ile büyük benzerliğe sahip olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz. 
Sağda Mitsubishi Grand Lancer
Araçta kullanılan motor ise ülkemiz açısından “Olmaz olsun” dedirtecek cinsten. 1.8lt atmosferik-benzin SOHC motor 140ps güce sahip ancak Mitsubishi’nin değişken supap zamanlama sistemi MIVEC bu motorda bulunuyor. Bu da ülkemizde halen satılmakta olan Mitsubishi Lancer modelinde bulunan 1.6lt atmosferik-benzin SOHC MIVEC motorun biraz daha kuvvetlisi denilebilir. Diğer taraftan 1.6lt motor, oldukça geri kalmış bir 4 ileri otomatik şanzıman ile sunuluyorken 1.8lt motor CVT otomatik şanzıman ile sunuluyor. Bu arada ilk paragrafta bahsettiğimiz yeni tanıtılacak Eclipse Cross modelinde düşük hacimli turbo motorların bulunacağı tahmin ediliyor. Bu tip motorlar Grand Lancer modelinde de sunulabilirse Avrupa pazarında başarılı olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca ülkemizde de çok daha fazla ilgi çekecektir diye düşünüyoruz. 

Facebook Comments