Makyajlı Nissan Qashqai tanıtıldı

Nissan’ın en popüler modellerinden bir tanesi olan C Segmenti Crossover modeli Qashqai, 2013 yılında üretilmeye başlanmış ve günümüze kadar başarılı satış adetlerine ulaşmıştı. Ancak aradan geçen 4 yılda o kendi sınıfında o kadar fazla model tanıtıldı ki Qashqai!nin popülerliği gerilemeye başlamıştı. Bunu gören Nissan, modeli Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarmak üzere makyajladı.

Hyundai Tucson – Kia Sportage – Nissan Qashqai – Renault Kadjar – VW Tiguan karşılaştırması

Aşağıdaki karşılaştırmalı görselde üst kısımda makyajlı Nissan Qashqai görülebilir. Ön tasarımı markanın ürün gamında bulunan diğer modellere benzer bir şekilde daha iri ve heybetli bir görünüme kavuşan, makyajdan öte yenilik diyebileceğimiz bu değişimde ön panjurun tampon altına sarkıyor gibi görüntüsü gerçekten de güzel duruyor ve tampon tasarımının da tamamen değişmiş olması yenilik hissini daha da arttırıyor. Ayrıca far tasarımının hem dışı hem de içi tamamen değişerek ön panjurun yeni yapısına göre tekrar şekillendirilmiş ve yeni ledli gündüz aydınlatmalarının da etkisi ile daha keskin ve kısık bir bakışa sahip. 

Üstte makyajlı Nissan Qashqai
Arka tasarım için ise öndeki önemli değişimden bahsetmek pek mümkün görünmüyor. Ön tasarıma benzer bir şekilde bu sefer stop grubunun iç tasarımı değişmiş ancak dış tasarımda bir değişiklik bulunmuyor. Tampon altında bulunan dekoratif gri renkli koruma plastiği ise artık 2 parçalı bir yapıya sahip. Fakat biz bu detayı çok da beğendiğimizi söyleyemeyeceğiz ve bütünlüğü bozduğunu düşünüyoruz. Kırmızı renkli kedi dili aydınlatmalar ise ise tamponun altından üstüne alınmış. Daha önceden ince kablo görüntüsüne sahip anten ise köpek balığı yüzgeci formuna kavuşmuş. Yapılan değişikliklerin büyük bir bölümü için yakın zaman önce makyajlanan ve bir üst sınıfta bulunan Nissan X-Trail ile oldukça benzer olduğunu da söylemek mümkün. 
Aracın kokpiti ise yenilenen direksiyon simidi dışında görsel olarak önemli bir fark içermiyor. Daha önce daha iri ve kaba bir görünüme sahip olan direksiyon simidi artık daha kibar ve sportif bir havaya sahipken alt kısmı da direksiyon-baldır arasını rahatlatmak için düzleştirilmiş. Bu durum görselden de açık bir şekilde görülebiliyor. Bu arada kullanılan malzemelerin daha kaliteli olduğu ve bilgi eğlence sisteminin yeni bir arayüze kavuştuğu da yenilikler arasında bulunuyor. 
Solda makyajlı Nissan Qashqai
Görüleceği gibi görünüm olarak sadece ön tasarımda önemli değişiklikler barındıran modelin konfor ve sürüş özelliklerini iyileştirecek bazı yenilikler de unutulmamış. Süspansiyon ve direksiyon sisteminde yapılan bu iyileştirmeler sonucunda hem yol tutuş hem de sürüş hissinde farklılık yaratıldığı belirtiliyor. Ayrıca arka camların kalınlığı artırılmış ve kullanılan yeni ses izolasyonu malzemeleri ile de araç içindeki ses seviyesinin düşürülmesi hedeflenmiş. 

Yaya güvenliğini ciddi anlamda geliştiren ön ve arka yaya tanıma sistemleri ise daha önceden kullanılan Acil Fren Sisteminin bir parçası olarak yeni sunulmaya başlandı. Bunların yanında trafik ışığı tanıma, sürücü dikkat uyarısı, akıllı park asistanı ve çevre monitörü, kör nokta uyarı ve şerit değiştirme uyarısı gibi sistemler de sunulmaya devam ediliyor. 
Kullanılacak motor ve şanzıman seçeneklerinde ise bir değişiklik bulunmuyor. 1.2lt turbo-benzin 115ps ve 1.6lt turbo-benzin 163ps seçenekler ile 1.5lt turbo-dizel 110ps ve 1.6lt turbo-dizel 130ps seçenekler, 6 ileri manuel ve X-Tronic otomatik şanzıman seçenekleri ile kullanılmaya devam edilecek. 4×4 çekiş sistemi ise üst motor seçeneklerinde sunuluyor. 
Oldukça rekabetçi bir sınıfta bulunan ve rakiplerinin ataklarına karşı tam zamanında makyajlanan Nissan Qashqai, yaz aylarında ülkemizde satılmaya başlanabilir ve fiyatlarında da %3-%4 oranında bir artış beklenebilir.

Facebook Comments