Mitsubishi Eclipse Cross tanıtıldı

Mitsubishi’nin yeni yapılanma doğrultusunda ortaya çıkardığı C Segmenti Crossover modeli Eclipse Cross, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Birçok kişinin Hızlı ve Öfkeli Serisi’nin ilk bölümünden tanıdığı 2 kapılı Coupe modeli Eclipse’den ismini alan modelin ayrıca Mitsubishi’nin efsaneleri arasında yer alan Lancer Evo’nun da kısa bir süre önce üretiminin bitmesinin en büyük nedeni olduğunu da hatırlatmak isteriz. 

Crossover ve SUV sınıfının en hareketli sınıfı şüphesiz C Segmenti ve bu nedenle de markaların iştahı bu sınıfta günden güne artıyor. İşte bu nedenle Mitsubishi de Lancer Evo’yu feda ederek bütün gücünü bu tip araçlara vermeye karar verdi ve ortaya da Eclipse Cross modeli çıktı. Bu arada markanın Lancer Evo ile elde ettiği birikimlerin büyük bir kısmını Eclipse Cross’a aktardığını belirtmekte fayda görüyoruz. Active Yaw Control adındaki Lancer Evo’dan miras kalan bu sistem ile direksiyon açısı, gidiş izi, sürüş torku, tekerlek hızı ve fren gücü gibi değerler sistem tarafından sürekli kontrol edilebiliyor. Ayrıca elektronik bir 4×4 sistemi de modelde opsiyon listesinde bulunuyor.

4404mm uzunluk ve 1805mm genişlik ölçüleri ile Toyota’nın C-HR modelinden bir tık daha büyük olan modelde kullanılacak motorlardan 1 tanesi ise tam da ülkemiz vergi sistemine uygun olmasıyla dikkat çekiyor. 1.5lt 4 silindir turbo-benzin CVT otomatik şanzıman ile sunuluyorken 8 ileri manuel olarak da kullanılabiliyor. Bir diğer seçenek olan 2.2.lt turbo-dizel motorun ise yüksek hacmi nedeniyle ülkemizde pek şansı bulunmuyor ve bu motor 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile sunuluyor. Henüz teknik verileri ve performans verileri tam olarak açıklanmayan Eclipse Cross modelinin Avrupa satışları 2017 Sonbahar aylarında başlayacak ve ülkemize de Ekim ayında gelebilir. Fiyatının ise yaklaşık 100.000TL’den başlaması beklenebilir.