VR6 motor VW Arteon R ile geri mi dönüyor?

CC modelinin yerine geçen ve boyutları da hissedilir bir şekilde büyüyerek Arteon adını alın VW’in D Segmenti spor sedan modelinin Almanya fiyatları geçtiğimiz günlerde jet hızı ile açıklanış ve biz de bu konuda bir Türkiye fiyat analizi gerçekleştirmiştik. Şimdi ise modelin 2.0lt turbo-benzin 280ps güce sahip versiyonun da üstünde yer alacak bir yüksek performans modelinin hazırlandığı belirtildi. Bu duyum, bazı otomotiv habercileri tarafından Afrika’da yapılan VW Arteon prototip test sürüşü etkinliğinde edinildi. 

Afrika testinde VW Arteon
Henüz ne tip bir kısaltma ile adlandırılacağı belli olmayan bu performans odaklı Arteon’un, R, RS ya da GT kısaltmasına sahip olabileceği belirtiliyor. RS’in benzer sınıftaki Audi A5 kasasında kullanıldığı düşünülürse bu ihtimal biraz azalıyor ancak Skoda Octavia’da da RS kısaltması bulunuyor. Ancak A5 ve Arteon’un D segmenti oldukları düşünülürse bize göre bu ihtimal imkansıza yakın gibi görünüyor. GT ise VW’in genelde Polo ve Golf modellerinde kullandığı bir kısaltma ve ayrıca en güçlü R versiyonlarının altında konumlanıyor. Bu nedenle Golf R ve Scricco R modelleri  de düşünülürse Arteon R kulağa hoş geliyor ve mantıklı olur diye düşünüyoruz. 
Peki ama 2.0lt turbo-benzin 280ps gücünde oldukça performanslı bir motora sahip olan Arteon’un R versiyonun da nasıl bir motor olabilir? İşte bu sorunun çok farklı cevapları bulunuyor ve hiçbiri de kesin değil. Üzerinde konuşulan motorlar ise;
  • Audi RS3 modelinde kullanılan 2.5lt I5 turbo-benzin 367ps motor
  • Yeni Audi RS5‘de kullanılan 2.9lt V6 turbo-benzin 450ps motor
  • VW’in geçmiş yıllarda kullandığı 2.5lt VR5 motorun yeni ve turboya sahip bir versiyonu
  • VW’in A.B.D’de sattığı bazı modellerde bulunan 3.2lt veya 3.6lt VR6 motorun turbo uygulanmış bir versiyonu 
Görüleceği gibi alternatifler bol ancak bunlardan bazılarının kullanılması bize göre biraz zor. Mesela 3.2lt veya 3.6lt VR6 motor günümüz motor hacmi anlayışına kesinlikle uymuyor. Audi’de kullanılan motorlar ise tabi-i caiz ise RS versiyonlarına özgü ve bize göre VW yönetimi bu motorların özgünlüğünü bozmayarak VW’de kullanmayacaktır. 2.5lt VR5 motor ise çift turbo ile belki olabilir ancak hem uzun bir geliştirme süreci gerektirdiği ve aşağıda bahsedeceğimiz maksimum hıza çıkma zorlu yaşayacağı için pek mümkün görünmüyor. 
Biz de bu konuşulanlara mantıklı bir seçenek eklemek istiyoruz ve 2013 yılına geri dönüyoruz. VW, 2013 yılında Golf Design Vision Concept adında bir konsept araç tanıtmış ve araçta 3.0lt VR6 çift-turbo motor kullanılması planlandığını belirtmişti. 500ps güce ve 560nm torka sahip olacak olan bu motorun VW Grubu’nda bulunan performans odaklı bir başka araçta kullanılmayacağı belirtilmişti. Ayrıca aracın tanıtımının satır aralarında VW CC’nin adının kısa bir şekilde geçtiğini de belirtmeden geçmeyelim. Halen bu tip bir motor hiçbir VW Grubu marka ve modelinde bulunmuyor ve Arteon’un da CC’nin devam modeli olduğu düşünülürse doğru motoru konuşuyor gibi görünüyoruz.

2013 VW Golf Design Vision Concept
Bu arada bahsi geçen VW Golf konseptinin bu motor ile 0-100km/saat hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayacağı ve 300km/saat hız sınırını rahatlıkla geçeceği belirtilmişti. Afrika’da devam eden Arteon prototip testlerinde ise gizemli ve özellikleri açıklanmayan bir Arteon’un bulunduğu ve mevcut sürüş şartlarında 301km/saat hıza ulaştığı belirtiliyor. Bu da 3.0lt VR6 motorun 500ps gücü ile Arteon’da yer alacağını kuvvetlendiriyor diyebiliriz. Bu muazzam gücün ise ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik bir şanzımanla 4 tekerleğe aktarılması bekleniyor. 
VR6 silindir motor bloğu
Aslında VW bu motor ile rakiplerini de seçmiş bulunuyor. Özellikle Alfa Romeo’nun Giulia QV modeli ile büyük sükse yapması ve 2.9lt çift-turbo benzin motoru ile 510ps gücü yakalaması VW’i oldukça heveslendirmişe benziyor. Alfa’nın hedef aldığı BMW M3 431ps ve Mercedes AMG C63 ise 510ps güce sahip olmalarıyla öne çıkıyor. Nasıl ki Alfa Romeo, Ferrari kökenli 510ps gücündeki motoru ile rakiplerini salladı, VW’de Arteon’da hedeflediği Premium olma çabasını 500ps güce sahip R versiyonu ile sağlamaya çalışacak. VW’in bir diğer markası Audi ile çakışma ise RS5 modelinin sadece Coupe ve Cabrio kasalar ile üretilmesiyle engellenecek gibi görünüyor.

Facebook Comments