Yeni Audi RS5 tanıtıldı

Audi’nin D Segmenti Coupe, Cabrio ve Sportback modelleri 2016 yılında tanıtılmış ve bu modellerin “Hafif” performans modeli olarak adlandırılan S5 versiyonu da aynı zamanlarda görücüye çıkmıştı. Şimdi ise modelin en üst versiyonu ve gerçek anlamlı performans modeli RS5 modeli Cenevre Otomobil Fuarı’nın başlamasına 3 gün kala resmi olarak tanıtıldı. 


Yeni – Eski Audi A5 Coupe Karşılaştırması

Aracın dış tasarımı A5 ve S5 modelleri ile oldukça benzer olsa da daha sportif ve agresif hatlara sahip ön ve arka tamponuyla fark yaratıyor. Ayrıca yan etek tasarımı da daha farklı. Ön panjur ve aydınlatma grubundaki siyah renk baskınlığı ise sportifliğe büyük katkıda bulunuyor. Aracın içindeyse daha farklı trim seçenekleri ve çok daha sportif ve Alcantara kaplı direksiyon simidi oldukça dikkat çekici bir fark oluşturuyor. Ayrıca koltuklar da RS serisine yakışır bir şekilde çok daha farklı detaylara sahip ve abartı bir sportifliğe sahip. 
Gelelim araçtaki en büyük değişime; Bir önceki modelde 4.2lt V8 silindir atmosferik-benzin 450ps güce ve 430nm torka sahip bir motor kullanılırken, yeni RS5’de çok ciddi bir down-sizing operasyonu yapılarak 2.9lt V6 çift-turbo motor kullanılmaya başlanmış. Motorun önemli oranda hacim ve 2 silindir kaybetmesine rağmen gücü 450ps ile aynı kalırken 2 adet turbonun büyük etkisi ile tork değeri 170nm artmış. Üstelik 600nm tork değeri 1900d/d-5000d/d arasında sabit bir şekilde maksimum olarak elde edilebiliyor. Maksimum güç ise 5700d/d-6700d/d arasında maksimum bir şekilde elde edilebiliyor. Bu arada bir alt basamakta yer alan S5 modelinde 3.0lt V6 turbo motor kullanıldığına da hatırlatalım. Yani RS5 hacim olarak S5’in altına düşmüş. 
Üretilen başarılı güç ve tork değerleri 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman vasıtasıyla öne %40 ve arkaya da %60 oranında aktarılıyor. 1665kg ağırlığı ile bir önceki modelden 60kg daha hafif olan modelin artan gücü ve azalan ağırlığına paralel olarak 0-100km/saat hızlanması da 0.7 saniye daha iyi ve 3.9 saniye olarak açıklanıyor. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan bir paketle hız limitörü 280km/saat hızda devreye giriyor. Bu limitör olmasa modelin 300km/saat üzerinden bir hıza çıkması beklenebilir. Ortalama tüketim değeri olarak açıklanan 8.7lt/100km ise bu derece güçlü ve hızlı bir araç için oldukça iyi ve V8 motora sahip bir önceki modelden %17 daha düşük olmasıyla dikkat çekiyor. Kısacası yeni RS5, yüksek hacim ve V8 motor hayranlarına göre olmayabilir ancak sağladığı performansa göre tükettiği yakıt açısından çok daha verimli bir motora sahip. 
BMW M4 ve Mercedes AMG C63 gibi modellerle rakip olacak olan model sunduğu performans değerleri ile de rakiplerinin bir miktar önüne geçmiş gibi görünüyor. 4 kapılı olmasına rağmen rakibi olarak niteleyebileceğimiz Alfa Romeo Giulia QV ile hem aynı büyüklükte ve yapıda bir motora hem de aynı 3.9saniye 0-100km/saat hızlanma değerine sahip olan RS5’in ürettiği güç ise QV’den 60ps daha düşük. Bu da gücün yere 4×4 Quattro sistemi sayesinde oldukça iyi aktarıldı anlamına gelebilir. Hatırlanacak olursa Alfa Romeo’nun da Giulia Coupe versiyonu üzerinde çalıştığı biliniyor ve bu nedenle de Audi, BMW, ve Mercedes’in yanına daha da sıkı bir şekilde sokulacak gibi görünüyor.