Türkiye’de satılan Würth Dizel Enjektör Temizleyici’de hata mı var?

0
880
Öncelikle şunu açık bir şekilde belirtelim ki; bu tip ürünleri daha önce denemedik ve üreticilerin resmi olarak önermediği ürünlerin de kullanılmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu güne kadar büyük oranda araçlarımızı 0 km olarak satın alıp, bakımlarını garanti bitene kadar yetkili servislerde yaptırdık ve bittikten sonra da ya tekrar yetkili servisleri ya da işinin ehli olan bazı özel servisleri veya ustaları tercih ettik. Ancak araçlarımızda hiçbir zaman katkı kullanmadık ve ihtiyaç da duymadık.


0km’de satın alıp 400.000km kullandığımız önemli bir sorun çıkartmayan benzin motorlu 1995 Opel Vectra (A) GT araç da oldu, yine 0km’de satın alıp 170.000km’de halen kullandığımız dizel motorlu 2008 Model Ford Ranger aracımız da mevcut. Ayrıca araçların tüketim değerlerini de her depoda yol bilgisayarından bağımsız bir şekilde depo dolum ücretine ve yapılan km’ye göre kontrol ederiz. Bahsettiğimiz km değerlerinde de önemli düzeyde tüketim ve performans farkları olmadığını belirtmek isteriz.

Ancak birçok takipçimizin bu konuda kafası karışık ve ürünü kullanan kimi kullanıcılar fayda gördüğünü belirtirken kimi kullanıcılar fayda görmediklerini belirtiyorlar. Biz de bu doğrultuda yaygın olarak “Enjektör temizleyicisi” olarak anılan bu ürünlerden bazılarını incelemek istiyorduk ki gözümüze önemli bir hata çarptı. Bu konuda en fazla tercih edilen Würth marka dizel ve benzin motorlar için kullanılan enjektör temizleyicilerinin özelliklerine değinecektik ancak Würth markasında yer alan önemli bir tutarsızlık dikkatimizi çekti ve bu nedenle de konuyu bu yönde incelemeye karar verdik. Tüketiciler açısından da önemli bir hata olduğunu düşünüyoruz. 
İlk olarak Würth’ün İngilizce ve Türkçe sitelerindeki listelenen dizel motor ile ilgili olan ve aynı ürün görseline sahip olan temizleyici kimyasala bir göz atalım;
Görüleceği gibi Würth’ün Türkçe sitesi ile İngilizce sitesinde aynı görsele sahip ürünler için farklı anlama gelen ifadeler kullanılmış denilebilir. Türkçe sitede ve ürünün satıldığı e-ticaret mağazalarında doğrudan “Enjektör Temizleyicisi ve performans iyileştirici” ifadesi bulunuyorken, bizim esas dikkate aldığımız Würth’ün İngilizce sitesinde “Diesel Performance Improver” yani Türkçe olarak sadece “Dizel Performans İyileştirici” ifadesi bulunuyor. 

Şimdi her iki sitede ürünler hakkında nasıl bir açıklama yapıldığına bakalım;
Aşağıdaki görselde üstte İngilizce Würth sitesi, altta ise Türkçe Würth sitesi yer alıyor. Burada dikkat çeken ortak noktalar; 
 • Düşük sülfürlü dizel yakıtının geçtiği yerlerde yağlama etkisini iyileştirerek motoru korur
 • Yanma odasında ve enjeksiyon sisteminde oluşabilecek kalıntıları önler
 • Yüzey aşınmasını azaltır ve enjektörlerin de korunarak arıza yapmasının engeller
Ayrıca İngilizce sitede Türkçe sitedekine ek olarak, kimyasalın kullanılması durumunda düşük yakıt tüketimi ile beraber motorun daha sessiz çalışacağı da ifade ediliyor. 
Şunu açık bir şekilde belirtelim ki; Würth’ün ülkemizde belirtilen görsel ile satışa çıkarttığı ürün enjektör temizleyicisi görevi görmüyor. Bu ürün için; hem İngilizce hem de Türkçe sitelerinde enjektörü temizlediğinden değil de, enjektörler ve sistem temizken (Ör: 0 km araç), sahip olduğu içerikleri ile düşük sülfürlü yakıtlarda yağlama görevini iyileştirdiği ve kurum oluşma ihtimalini azalttığı belirtiliyor. Yani kullanılmış ve kirli bir motorda temizlik yapmak yerine ancak kullanılmaya başlandığından itibaren bu kirliliği arttırmadığından bahsedebiliriz. Açıkçası her iki sitenin de açıkladıkları birbirlerine oldukça paralel ve satılan bu ürün mevcut sistemi temizlemeyi vaat etmiyor. 
Şimdi gelelim Würth’ün orijinal İngilizce ürün kataloğuna;
Würth’ün İngilizce sitesinde yer alan “Diesel Performance Improver” yani Türkçe olarak sadece “Dizel Performans İyileştirici” olarak ifade edilen ürünün üstünde bir de “Diesel Treatment AR” (Dizel Tedavisi) ifadesi bulunuyor ve zaten ülkemizde satılan ürün de bu. Aşağıdaki ürün kataloğunun solunda da zaten bu ürün bulunuyor. Diğer taraftan katalogda bir başka ürün daha var ve sağda görülebilir. Bu ürün için doğrudan “Diesel Injection Cleaner” ifadesi mevcut. Ürünün özellikleri olarak aşağıdaki maddeler belirtiliyor.  
 • Enjektör memeleri ve enjeksiyon pompasındaki mikro boyuttaki kurumları yumuşatıp söker
 • Sonradan oluşan ve motora zarar veren asitli sıvıyı nötralize eder
 • Yakıt sistemini korozyondan korur
 • Dizel motorun performansını yükselten setan sayısını arttırır
 • Yakıttan kaynaklanabilen vuruntuyu azaltır
 • Düşük sülfürlü yakıtların yağlama özelliğini arttırır
 • Yakıt tankından itibaren tüm yakıt sistemini temizler
 • Kritik egzoz atıklarını orantısal olarak azaltır
Yukarıdaki maddelerden de görüleceği gibi bahsi geçen ürün ülkemizde satılan ürün ile pek de alakalı değil. Ülkemizde satışı olmayan “Diesel Injection Cleaner” kirlenmiş bir dizel sisteminin temizliğini yapabilirken, ülkemizde satılan ürün daha çok kirlenmemiş bir motoru koruyacak veya kirlenmiş bir motorun daha da kirlenmesini engelleyecek bir ürün olarak göze çarpıyor. Bu nedenle de ürünü alıp temizlik yapması pek beklenmemeli diye düşünüyoruz. Diğer taraftan acaba bu konuda bir yanlışlık mı oldu, ürün fotoğrafı mı karıştı diye de kendimize sorular sorduk. Çünkü böyle bir hata var ise, bu derece kurumsal bir firmaya yakışmıyor diye düşünüyoruz. Bu nedenle ürünü kullanan kişiler var ise kutusunu kontrol etmelerini ve bizleri bilgilendirmelerini rica ediyoruz. 
Enjektör temizleyicilerinin işe yarayıp yaramadığı konusundaki şahsi fikrimiz; 
Biz bu tip kimyasalları kullanmayı tercih etmiyoruz ve kullanmadığımız için de şu ana kadar eksikliğini hissetmedik. Kullanıp faydasını gördüğünü söyleyen kişiler de var ancak hiç fark görmediğini belirtenler de bulunuyor. Ancak ürün broşürü üzerinde ifade edilenler gayet güzel ve mantıklı ve özellikle kalitesiz yakıt kullanıldığı zaman işe yarayacağını düşünüyoruz. Bir nevi yakıtı kaliteli hale getiriyor da denilebilir. Diğer taraftan yakıt aldığınız bölgede kalite olarak sorun yok ise getirilerinin olmayacağını veya çok düşük olacağını düşünüyoruz. Bu arada kimyasalı üreten markanın önerdiği dozda kullanıldığı takdirde zararı olacağını da düşünmüyoruz. Ancak yanlışlık yapılır ve dozun üstüne çıkılırsa motorda sorunlara da yol açabilir.
Not:  Ürünün bir de benzin motorlar için enjektör temizliği yapan tipi bulunuyor. Ancak bu ürünün kutusunda yazan ifade ile Türkçe karşılığı örtüşüyor ve tam olarak Benzin enjektör temizliği (Petrol Injection Cleaner) anlamına geliyor.