Swap’ın böylesi; Renault motorlu Mazda RX8

Bir aracın motorunu bir başka araca takma işlemine “Swap” deniliyor ve bu İngilizce kelimenin Türkçe karşılığı da “Takas” anlamına geliyor. Ancak otomobil severler arasında bu ifade genellikle bir araçta bulunan güçsüz motorun çıkarılarak yerine daha güçlü bir motor takılması olarak kullanılıyor. Diğer taraftan tersi bir durumda da yapılan işlemin de adı değişmiyor ve yine Swap kelimesi kullanılıyor.

İşte tam da bu tersi duruma örnek gösterilebilecek bir uygulama Mazda’nın 2003-2012 yılları arasında ürettiği Wankel Rotary motorlu 2004 model RX8 modelinin başına geldi. Aracın üzerinde bulunan 1.3lt atmosferik-benzin 192ps gücündeki Wankel Rotary motor sökülerek yerine şaşırtıcı bir şekilde Renault üretimi bir 1.4lt sıralı 4 silindir atmosferik-benzin 70ps gücünde motor yerleştirildi. Üstelik motor 0km değildi ve üzerinde de 160.000km bulunuyor. 

Açıkçası böyle bir uygulama yapmanın birkaç önemli nedeni olabilir diye düşünüyoruz. Mazda’nın RX8 modelinde kullandığı motor bakımları zamanında ve doğru yağ kullanılarak yapıldığında sahibini çok fazla üzmese de; performanslı doğası gereği aracı satın alan kişiler bu parallelikte hakkını veriyorlardı. Ayrıca motor yağı seçimi düzgün yapılmadığı zaman da hem aşırı yağ eksiltme sorunları hem de conta yakma sonucu yağ ve kompresyon kayıpları baş gösteriyordu ve tamiratı da oldukça pahalı ve ustası az olduğu için eziyetli olabiliyordu.
Bu arada atmosferik Wankel motorlardan 190ps/lt’ye kadar muazzam bir güç/hacim oranı elde ediliyor olsa da düşük hacmine rağmen elde edilen aşırı yakıt tüketimi değerleri sahiplerini bezdiriyordu. Öyle ki aracın ortalama yakıt tüketimi 18lt/100km civarındaydı. Bu değer performanslı kullanımlarda 30lt-35lt/100km değerini de çok rahatlıkla görebiliyordu. Kısacası 1.3lt hacmindeki bu ufacık motor, en az dev bir Amerikan V8 kadar yakıt tüketiyordu. İşte bu nedenlerden dolayı Mazda RX8 hiçbir zaman çok satan bir araç olamadı. Ancak her zaman özel bir model olarak otomobil severlerin aklını kurcaladı ve “Acaba alıp tadına bir baksam mı?” diye birçok kişinin aklından geçmiştir diye düşünüyoruz. 

Yayınımıza konu olan 70ps gücünde son derece sıradan bir motor ile Swap uygulaması yapılan RX8 modelinin Wankel motorunun ise son derece kötü kullanılarak büyük masraf çıkarttığını ve bu nedenle de en az arabanın kendisi kadar bedele neden olacak yeni bir motor takılmak yerine bulunabilecek en ucuz motor ve şanzıman ile Swap uygulaması yapılarak elden çıkarılmak istendiğini düşünüyoruz. Motorunun sıradanlığı hariç aracın tüm özellikleri ise orijinal bir şekilde muhafaza edilmiş gibi görünüyor. Görünüm olarak da oldukça iddialı ve temiz görünen aracı, performansı önemsemeyen ancak görünümü önde tutan birinin alabileceğini düşünüyoruz.