Porsche destekli uçan tank; Volvo 850R

Bazı otomobiller vardır hem tank gibi bir sağlamlığa, hem üst düzey konfora hem de tüm bunları sunarken hız ve dayanıklılığa sahiptirler. Ülkemizde de bir dönem satılmış olan ve tüm bu özelliklere sahip araçlardan birisi de hiç şüphesiz Volvo 850 modelidir. Bulunduğumuz ay içerisinde 25.yılını kutlayan modelin Türkiye’de ve dünyada hala ciddi miktarda hayran kitlesi bulunuyor. 

Opel’in gerçek şimşeği; Lotus Omega

1991 yılında üretimi başlayan ve 1992 model olarak satılmaya başlanan 850 modeli, Volvo’nun yine sağlamlığı ile ün yapmış ve 1974-1993 yılları arasında tam 19 yıl boyunca küçük değişikliklerle üretilmiş olan 200 modeli yerine gelmişti. Ancak 200 modelinin artık çağının gerisinde kalan tasarımından tamamen vazgeçilmişti. İsveçli tasarımcı Jan Wilsgaard tarafından tasarlanan araç çok daha modern bir yapı almıştı ve arka tasarım da benzer bir şekilde değişmişti. Yan görünüm olarak ise en ufak bir benzerlik bulunmuyordu. Kokpitin genel görünümünde benzerlikler olsa da dış tasarımda yapılan kökten yenilik etkisini aracın iç kısmında da hissettiriyordu. Kısacası Volvo günümüzde yaşadığımız radikal değişikliğin bir benzerini 1990’lı yılların başında da yaşamıştı. 
Solda Volvo 200 sağda Volvo 850
Gerek tasarımındaki önemli değişiklik gerekse de tanıtıldığı 1991 yılında sunduğu bazı teknik özelliklerle de adından bahsettirmeyi başarmıştı. 4 noktadan bağlantılı arka aks, yeni sıralı 5 silindirli motorlar, özel emniyet kemeri sistemi ve en önemlisi de kazalarda yan koruma sağlayan güçlendirilmiş darbe emebilen kapılar ve B sütunları (SIPS – Side Impact Protection System) sayesinde yeniliklerin sadece aracın tasarımında olmadığını göstermişti. Volvo patentli yeni güvenlik donanımları da markanın sağlamlık ve güvenirlilik konularında olan ününü daha da pekiştirdi.
Tümü sıralı 5 silindirli motorlar 2.0lt, 2.3lt, 2.4lt ve 2.5lt hacimlere sahipti. 1994 yılında 2.5lt hacmindeki motor turbo besleme ile güçlendirildi ve 850 Turbo modeli ortaya çıktı. Günümüzde neredeyse her araçta en az bir adet turbo besleme bulunsa da 90’lı yıllarda sadece üst düzey performansa sahip bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda araçta aşırı besleme sistemi sunuluyordu. Ancak 850 Turbo modeli sadece bir başlangıçtı. Esas güç ve performans 1995 yılında 2.3lt hacminde motora sahip Porsche tarafından da desteklenmiş olan 850 T5R modeli ile ortaya çıktı. Farklı versiyonları olan bu motorun VVT yani değişken supap zamanlamasına sahip olan bir versiyonu 246ps güce ve 340nm torka sahipti. Motoru, şanzımanı ve yürüyen aksamı Porsche’nin yardımları ile geliştirilen B850 T5R modelinin koltukları ve bazı iç aksamları da Alman markanın elinden geçmişti. 0-100km hızlanmasını yaklaşık 7 saniyede tamamlayabilen model maksimum 250km/saat hıza da ulaşabiliyordu. 

1996 yılında ise Volvo bu üst düzey performansa sahip araçtan T5 kısaltmasını attı ve 850R modelini satışa sundu. T5R bazlı olan bu araçta Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel, daha dayanıklı 5 ileri viskoz kaplinli manuel şanzıman, daha büyük turbo, yeniden tasarlanan turbo manifoldu ve intercooler bulunuyordu. İyileştirmeler sayesinde 850R modeli 258ps güç ve 350nm tork üretebilir hale gelmişti. Tüm bu eklentiler sayesinde 0-100km hızlanması 6.5 saniye civarında gerçekleşirken maksimum hız da 254km/saate ulaşmıştı.

Performanslı Station; Audi RS2

Daha sonra görünüm olarak az bir miktar değişen 850 modeli 1996 yılında S70 ismi ile yenilendi ancak bu değişiklik için makyaj demek daha doğru olurdu. R modeli geleneği ise aynı motorun farklı versiyonları ile devam etti. Volvo’nun bundan uzun zaman önce ısrar ettiği turbo teknolojisi artık içten yanmalı motorların vazgeçilmezi oldu. Bunda Volvo markasının ısrarlarının da büyük payı olduğunu düşünüyoruz. 

Facebook Comments