C Segmenti Hathback fiyat karşılaştırması

Hyundai’nin geçtiğimiz aylarda makyajlanan C Segmenti HB modeli i30 yenilendi ve Türkiye fiyatları da açıklandı. Diğer taraftan bu sınıfta yer alan araçların satış adetleri toplam satışlar içinde önemli bir paya sahip ve biz de bu nedenle bir fiyat karşılaştırması yapmaya karar verdik. Bu karşılaştırmayı yaparken de giriş seviyesi motor, şanzıman ve donanımdan başlayarak yukarılara doğru çıkacağız*.
*Modeller ucuzdan pahalıya olacak şekilde sıralanmıştır ve Nisan 2017 fiyat listeleri kullanılmıştır.

Bu arada BMW 1 Serisi, Mercedes A Serisi ve Audi A3 gibi Alman Premium modelleri listemizde hariç tuttuk. Tamamı otomatik şanzımana sahip olan bu modellerin fiyatı kategori ortalamalarından yaklaşık %60-70 daha yüksek. Volvo V40 ise kateogori ortalamasına göre yaklaşık %50 daha yüksek fiyata sahip.


Şimdi farklı motor, şanzıman ve donanım seçeneklerine göre modellerin fiyatlarına bakalım;

C Segmenti HB Fiyat karşılaştırması -benzin motor, manuel şanzıman, baz donanım
C Segmenti HB Fiyat karşılaştırması -benzin motor, otomatik şanzıman, orta donanım
C Segmenti HB Fiyat karşılaştırması – benzin motor, otomatik şanzıman, üst donanım
C Segmenti HB Fiyat karşılaştırması -dizel motor, manuel şanzıman, baz donanım

C Segmenti HB Fiyat karşılaştırması – dizel motor, otomatik şanzıman, üst donanım
SONUÇ
Görüleceği gibi C Segmenti HB modeller Fiat Egea ile 60.900TL’den başlıyor ve Mazda 3 modelinde yaklaşık 140.000TL’ye kadar çıkıyor. Esas odak noktamız olan yeni Hyundai i30 ise kategori ortalamalarında bir fiyata sahip ve daha düşük bir seviyede satışa çıkabilseydi şansı daha yüksek olurdu diye düşünüyoruz. Özel bir kampanya olmadığı takdirde bu fiyatlarla rekabette biraz zorlanabilir. 
Genel anlamda; Bize göre bu listenin en iyi fiyat/performans (motor, teknik, donanım..vs) oranına sahip aracı Seat Leon olarak görünüyor. Hem yeni makyajlanmış olması, hem tümü turbo beslemeye sahip motorları, hem de baz donanım seviyesinden yeterli özellikleri neredeyse en ideal fiyata veriyor olması onu bu listenin en ideali yapıyor diye düşünüyoruz. Üstelik yapılan çarpışma testlerinde de C Segmenti HB modelleri arasında neredeyse en iyi sonuçları aldığını belirtmeden geçemeyelim. 
Mantığı bir kenara bırakıp tek bir modeli işaret edecek olursak; Honda Civic HB Sport ve Opel Astra OPC Line ise bize göre bu listede sahip oldukları güçlü motor ve sportif donanım özellikleri ile dikkat çekici araçlar olarak görünüyor. Üstelik her ikisi de oldukça yeni tanıtılmış modeller ve güncel kalmaları 6-7 yıl daha devam edecek. Özellikle Honda Civic HB Sport fiyatı makul görünüyor. 
Astra OPC Line ise 7.2sn 0-100km/saat hızlanması ve 235km/saat maksimum hızı ile oldukça dikkat çekici. Honda Civic Sport da ise bu değerler 8.2sn ve 200km/saat olarak açıklanıyor. Bu nedenle bize göre listenin en dikkat çekeni Opel Astra 1.6lt turbo-OPC Line diyebiliriz. Üstelik sahip olduğu fiyat da aynı kategorideki kendinden oldukça güçsüz rakiplerinden çok yüksek değil ve ortalarda sayılır.