Uzun BMW 5 Serisi tanıtıldı

BMW’nin bir dönem F10 kasa ile ülkemizde satışa sunduğu uzun şaşi 5 Serisi, yeni G30 kasa ile de resmi olarak tanıtıldı. Çin’e özel olarak yine bu ülkede üretimi gerçekleştirilen model, arka kısımda çok daha geniş bir diz mesafesine sahip ve bu özelliği ile de abisi 7 Serisi’ni bile kıskandıracak gibi görünüyor. 

BMW’ye benzer bir şekilde Mercedes E Serisi ve Volvo S90 gibi E Segmenti modellerinin de bu tip uzatılmış şasili modelleri bulunuyor ve dünyanın en kısa milletlerinden bir tanesi olan Çinlilerin bu tip araçlar talep ediyor olması da gerçekten ilginç. Öyle ki sadece E Segmenti değil D Segmenti premium modellerde bile bu ülkeye özel uzatılmış şaşili modeller bulunuyor. Biz de bu konunun sosyolojik nedenlerini merak edip daha önceden bir analiz gerçekleştirmiştik. Bu analize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Uzun BMW 5 Serisi’ne dönecek olursak; Dingil aralığı normal modele göre 13.3 cm daha fazla olan uzun versiyonun bu fazlalığı tamamen arka yolcuların diz mesafesine fayda sağlıyor. BMW 7 Serisi dingil aralığının 3210mm olduğu düşünüldüğünde, uzun 5 Serisi’nin 3108mm’lik mesafesi oldukça iyi bir değer ve bu sayede neredeyse 7 Serisi kadar rahat bir arka kısım görmek şaşırtıcı olmayacaktır.
Bu uzamanın bir diğer önemli getirisi de arka koltuklar için de sunroof kullanılabilmesi olmuş gibi görünüyor. Aşağıdaki resimden de görülebileceği gibi arka koltukların üzerinde ideal boyutta bir sunroof mevcut ve diz mesafesi de oldukça rahat olmasıyla dikkat çekiyor. Arka koltuk ortasındaki kol dayamada yer alan dokunmatik kumanda ekranı, koltuk arkalarındaki büyük bilgi-eğlence ekranları, ısıtma-soğutma özellikli elektrikli koltuklar ve ambiant aydınlatma özelliği ise bu aracın 7 Serisi’ni aratmayacak özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca normal 5 Serisi’ne göre daha iyi bir ses yalıtım sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 
Uzun BMW 5 Serisi arka koltuk sırası
Modelde kullanılacak motorlar konusunda bir bilgi bulunmasa da Mercedes E200L modelinin 2.0lt turbo-benzin motor ile sunuluyor olması, BMMW’nin 530iL şeklinde karşımıza çıkabileceğini gösteriyor. Hatırlanacak olursa yeni 5 Serisi ülkemizde 2.0lt 252ps gücünde bir turbo-benzin motor seçeneğine de sahip ve fiyatları da donanım paketi dikkate alındığı zaman sürpriz bir şekilde 520d’den neredeyse 100.000TL daha ucuz olmasıyla dikkat çekmişti. 
Türkiye ile Çin’in benzer yapıdaki vergi sistemini uygulandığı düşündüğü zaman 530Li modelinin ülkemize gelmesi ciddi şekilde beklenebilir. Her ne kadar geçmişte F10 kasa ile böyle bir hamle yapılmış ve başarısız olunmuş olsa da bu sefer vergi şartları biraz daha ağır. Üstelik BMW 5 Serisi de abisi 7 Serisi’ne iyiden iyiye benzemiş durumda. İşte bu nedenle makul bir fiyat farklı ile ülkemizde satılması muhtemel uzatılmış BMW 5 Serisi bu sefer başarılı olabilir diye düşünüyoruz.