Yeni Honda Civic Si tanıtıldı

Honda’nın C Segmenti modeli Civic modeline yeni motor seçenekleri eklenmeye devam ediyor. Yakın zaman önce 1.5lt turbo-benzin 182ps versiyonu ülkemizde tanıtılan modelin şimdi de aynı motorun daha güçlü bir versiyonu tanıtıldı. Ülkemizde 90’lı yıllarda satılan Si uzantısına sahip bu yeni model, RS ile Type-R arasındaki boşluğu dolduracak.

205ps güce ve 260nm torka sahip olan 1.5lt turbo-benzin motorun gücü 182ps versiyona göre çok fazla olmasa da torku 40nm daha fazla. Ancak yine de motorun ürettiği güce göre düşük bir tork olduğunu belirtmekte fayda var ve benzer güce sahip motorlar 300nm değerini rahatlıkla üretebiliyorlar. Bu güç ve tork ise ön tekerleklere 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. Aracın performans verileri henüz açıklanmadı ancak 182ps gücündeki motora sahip RS’in 8.1 saniyede 100km/saat hızlandığı ve 200km/saat maksimum hıza sahip olduğu düşünülürse, Si versiyonunun 205ps gücü ve 260nm torku ile 1 saniye daha iyi bir sürede yani yaklaşık 7.0-7.2 saniyede hızlanması beklenebilir. Maksimum hız ise 220km/saat civarında gerçekleşebilir. Ancak RS modelinin sahip olduğu değerlerin CVT otomatik şanzıman ile gerçekleştiğini ve 6 ileri manuel şanzımana sahip Si modelinin daha iddialı olabileceğini de belirtelim. 
Bu veriler Civic Si modelinin en büyük rakibi olan 220ps gücündeki VW Golf GTi ve 250ps gücündeki Ford Focus ST modellerinin 6.5 saniye değerinden biraz geride kalabilir. Ancak 205ps gücün de rakiplerinden geride olduğu unutulmamalı. Üstelik bu modellerin her ikisi de 2.0lt turbo-benzin motorlara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu sınıfta Peugeot 308 GTi modeli 1.6lt motordan 272ps güç üretebilmesiyle ve 6 saniyede 0’dan 100km/saat hıza çıkmasıyla fazlasıyla dikkat çekiyor. 

Ancak Civic Si’ın farklılığı sadece motor gücü ve torkundan kaynaklanmıyor. 320ps güce sahip serinin en sportif modeli Type-R‘da kullanılan bazı süspansiyon parçaları Si versiyona aynen aktarılmış ve bunun yanında RS modeline göre daha sert ve sportif yaylar tercih edilmiş. Ayrıca Normal ve Sport olarak iki farklı sürüş ayarı sayesinde direksiyon ve sertliği ve gaz tepkileri daha sportif bir şekilde ayarlanabiliyor. Kısacası RS’den daha sportif ancak Type-R’dan da günlük kullanıma daha uygun orta şekerli bir süspansiyon sistemine sahip olduğu söylenebilir. 
Aracın dış tasarımı ise oldukça sportif ve RS modelinden Type-R benzeri daha geniş ön ve arka tampon hava yarıklarıyla ayrılıyor. Ayrıca oldukça farklı tasarıma sahip egzoz çıkışı da aracın sportifliğini vurguluyor. Bu tip ince ve dikdörtgen formlu bir egzozdan oldukça etkileyici bir ses çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Aracın içinde ise ilk dikkat çeken koltukların müthiş sportif formu oluyor. Ayrıca deri direksiyon ve vites topuzunda yer alan kırmızı dikişler spor koltuklarda da devam ederek büyük bir uyum sergiliyor. 
Sedan ve 3 kapılı HB kasa tipi ile tanıtılan Civic Si modeli, 1.5lt motora sahip olması nedeniyle kuvvetle muhtemel ülkemizde satılacaktır diye düşünüyoruz ve 2017 yaz sonunda ülkemize gelebilir. 182 ps motora sahip Sport donanımlı Civic HB’in 100.900TL ve RS donanımlı Civic Sedan’ın da 111.700TL olduğu düşünülürse Civic Si Sedan’ın 115.000TL-120.000TL aralığında satılması beklenebilir. 

Facebook Comments