Tesla’nın değeri GM ve Ford’u nasıl geçti?

1 Temmuz 2003 yılında kurulan Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, aradan geçen yaklaşık 14 yıl boyunca sadece 3 model tanıttı ve ilk satışını da 2008 yılında 2 kişilik spor Roadster ile gerçekleştirmişti. Halen üretilmekte olan modeller ise Model S ve Model X ve önümüzdeki yıl da seriye D Segmenti çok daha uygun fiyatlı Model 3 eklenecek. Kısacası marka önümüzdeki yılı da sayarsak son 10 yılda sadece 4 model ile faaliyet göstermiş oluyor. 


Tesla Model 3 elektrikli araç geleceğini nasıl değiştirdi?

Mevcut durumda yıllık 100.000 adet civarında otomobil üreten Tesla’nın bu kapasitesi diğer Amerikan otomobil üreticileri ile karşılaştırıldığı zaman adeta dip denilebilir. Ford markası 2016 yılında sadece A.B.D’de 2.5 milyon adet araç satarken, A.B.D’nin en büyüğü GM Grubu 3 milyon araç satışı gerçekleştirmiş. Bu değerler Tesla’nın rakipleri arasında adeta devede kulak kalmasına neden oluyor. Bu arada Tesla’nın toplam geliri 7 milyar civarında olmasına rağmen 2016 yılını 773 milyon dolar zararla kapattı. Ford’un yıllık geliri ise 152 milyar dolar olarak açıklanıyor. 
Diğer taraftan son açıklanan 2017 yılı 1.çeyrek verilerine göre Tesla 3 ayda 25.418 adet araç satışı ile kurulduğu günden itibaren en iyi satış adetlerine imzayı attı. Ancak Ford da benzer bir şekilde son 10 yılın en iyi ilk çeyrek satışını elde ederek 3 ayda 255.000adet araç sattı. 2016 satışlarında Ford’un 25’de 1’i kadar araç satabilen Tesla’nın 2017 ilk çeyreğinde bu farkı 10’da 1’e düşürmüş olması gerçekten de büyük başarı ve önümüzdeki yıl satışına başlanması planlanan uygun fiyatlı Model 3 ile beraber bu satış adetleri Tesla adına tavan yapabilir. 
Ancak satış adetlerini bir kenara koyarak analizimizin esas can alıcı noktasına gelelim;
Üretim hacmi olarak Ford’un ve GM’in yanında devede kulak kalan Tesla, geçtiğimiz günlerde açıklanan marka değeri listesinde Ford ve GM’in değerini geçtiği belirtildi. Bu listede GM’in değeri yaklaşık 50 milyar dolar olarak belirtilirken, Ford’un değeri de 47 milyar dolar olarak belirtiliyor. Tesla ise kendini misliyle katlayan bu iki markanın değerini geçerek 53 milyar dolarlık bir değere sahip oldu. Değer hesaplamasının ise markaların Nasdaq’daki hisse senedi değerine ve miktarına göre yapıldığı belirtiliyor. 

Görüleceği gibi son 10 yılda muazzam bir atılım ile A.B.D’nin en değerli otomobil firması olan Tesla, eşsiz bir fikrin ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Tam elektrikli otomobillerin dünyaya yayılmasında en büyük öncü güç olan markanın bu atılımları şüphesiz tam elektrikli araçların en az 10 yıl daha erken ortaya çıkmasını sağladı ve başta Alman markalar olmak üzere birçok otomobil markasını elektrikli otomobiller konusunda hızlandırdı. Üstelik 9 yılda sadece 3 pahalı model ile dünyanın karşısına çıkan Tesla, Super Sport otomobil markalarının bile aynı zamanda daha fazla model tanıttığı bir ortamda gündemde kalmayı başarabildi. Her halde bu kadar az model tanıtıp, bu kadar popüler olabilen bir başka marka daha yoktur diye düşünüyoruz. 
Umarız önümüzdeki yıl A.B.D’de 35.000 Dolar fiyatla satışa çıkacak olan çok daha geniş kitlelere hitap eden D Segmenti Tesla Model 3 çok başarılı olur ve marka da gelişmesini daha yukarılara taşır. Ayrıca Model 3’ün ülkemize gelmesi durumunda düşük sayılabilecek %15 ÖTV (+%18 KDV) ile vergilendirileceğini ve fiyatının da 50.000Dolar civarında olacağını düşünüyoruz. 350km menzile sahip olan bu araç 7 saniyenin altındaki 0-100km/saat hızlanması ile de oldukça tatmin edici bir performansa sahip olacak. Menzilinin artması durumunda ise 1-2 yıllık sipariş sırası bile oluşabilir. Umarız bu aracın gelişiyle beraber ülkemizdeki elektrikli araçlara uygulanan %15 ÖTV oranında herhangi bir değişiklik yapılmaz. 
Tesla Model 3 resmi Videosu
Facebook Comments