Jeep CJ6A, 50 yıl sonra CJ66 konsepti ile geri döndü

FCA yani Fiat-Chrysler bünyesinde faaliyet gösteren Jeep markası, şüphesiz otomobil tarihinin en önemli markalarından bir tanesi. Willys markası ile 1930’lu yıllarda başlayan macera günümüzün SUV sınıfının yaratılmasına bile vesile olmuştu. Hatta ülkemizde SUV ve Crossover sınıfında yer alan modeller bile Jeep markasının söylenişi ile yani Jip olarak adlandırılıyor. Bu da ne kadar özel bir marka olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. 

Tabi bu durumu Jeep bizden çok daha iyi biliyor ve bu doğrultuda da Hristiyan dünyasında her yıl kutlanan Paskalya Günü’nde farklı konsept modellerini bu güne özel olarak hazırlıyor. Geçtiğimiz yıllarda da çok özel konseptlerini karşımıza çıkan marka, 2. Dünya Savaşı kahramanı “Savaş kazandıran taşıt” lakaplı Willy MB’yi 2015 yılında onurlandırmış ve bu konsept şu ana kadar tanıtılan tüm konseptler arasında açık ara favorimiz olmuştu. Bize göre Wills MB gibi efsane bir araç ancak bu kadar güzel canlandırılabilirdi.

Jeep Staff Car – 2015
Yanıp tutuştuğumuz otomobil modellerinden bir tanesi olan Willys MB’yi bir kenara bırakıp 2017 yılı Paskalya Günü için tanıtılan konsept modellerinin bizim açımızdan en dikkat çekenine geçelim. 

CJ66 adındaki bu konsept 1964-1968 yılları arasında üretilmiş olan Jeep CJ-6A modelini onurlandırıyor ve 2017 yılı içinde olduğumuz da dikkate alınırsa 50. yılını kutladığı varsayılabilir. CJ-6A’nın en büyük özelliği ise diğer Jeep CJ modellerine göre daha uzun boyu sayesinde yük ve yolcu kapasitesi açısından daha başarılı bir model ortaya çıkmış olmasıydı. Aşağıdaki fotoğrafta altta yer alan model uzun bir dingil aralığına sahip olan 1967 model CJ6 ve üstteki de bu modeli onurlandıran ve normalden daha uzun olan CJ66 konsept modelidir. Bu model aslında 2016 Kasım ayında yapılan SEMA modifiyeli araçlar fuarında tanıtılmıştı ancak sayfanın devamında göreceğiniz diğer 6 konseptle beraber Paskalya Günü’nde tekrar görücüye çıktı.

Açıkçası Jeep’in böyle orantılı gözü yormayan ve gerçekçi bir retro-konsept model ortaya çıkarmış olması gerçekten de çok güzel ve mevcut tasarımı da düşünülürse kişiye özel bu tip araçlar Jeep’in kendisi tarafından üretilse hiç de fena olmayacaktır. Düşünsenize; öyle bir kasa yapısı tasarlansa ve bu sayede 1-2 parçanın değişimi ile bu retro tasarım yakalansa kim bilir kaç kişi Jeep Wrangler-Rubicon modellerini eski tasarım anlayışı ile seçerdi? Açıkçası biz sergilenen CJ66 tarzından bir görünümü yenilere tercih ederdik. 
Bu arada araçta oldukça güçlü bir V8 motorun bulunduğunu, elde edilen güç ve torkun da 6 ileri manuel şanzıman ile 4×4 çekiş sistemine aktarıldığını belirtmeden geçmeyelim. Üstelik ön ve arkada aracın arazi özelliklerine uygun Dana 44 aks sistemi tercih edilmiş. BF Goodrich marka dev lastikler ise 17inch çapındaki jantlar üzerinde yer alıyor ve çapları da tam 35inch olmasıyla dikkat çekiyor. 
Jeep CJ66 Konsepti 

2017 yılı Paskalya gününe ait diğer Jeep Konseptleri