Makyajlı Mercedes S Serisi tanıtıldı

Mercedes’in 2013 yılında yenilenen amiral gemisi W222 kasa kodlu S Serisi, aradan geçen 4 yılın sonunda makyajlandı ve Shanghai Auto Show’dan hemen önce tanıtıldı. BMW’nin 7 Serisi ile atak yaptığı ve Audi’nin de yeni A8 modelini tanıtmasına kısa bir süre kala gerçekleşen bu makyaj operasyonu için tam yeri tam zamanı demek oldukça mümkün görünüyor.

Aracı orta düzeyde tanıyan kişiler ilk bakışta önemli bir fark göremeyebilirler ancak karşılaştırmalı fotoğraflar değişimin böyle bir araç için ciddi düzeyde gerçekleştiğini gösteriyor. Ön aydınlatma grubunun iç tasarımı tamamen değişirken, gündüz led farları da daha ince ve çoklu bir yapıya sahip. Tamponun tasarımı ise adeta kökten değişmiş ve hem hava ama bölmesinin içe dönük çizgileri dışarıya dönmüş hem de farların alt hizasına denk gelen çizik şeklindeki dekorların sayısı 2’ye çıkmış. Panjur üzerindeki çizgi sayısı 4’ten 3’e düşmesine rağmen çift yapılı çizgisiyle daha dolu görünüyor. Genel anlamda ön tasarımın daha kalın ve heybetli göründüğünü söylemek ise gayet mümkün.
Üstte makyajlı Mercedes S Serisi
Aracın arkasında da aynen öne benzer dokunuşlar görmek mümkün. İç tasarımı değişen stop grubunun yanında daha farklı tampon tasarımı dikkat çekiyor. Daha önce gövde rengi kısım ile siyah kısımı düz bir çizgi ayırırken artık formu değişen egzoz çıkışlarını takip eden, daha hareketli bir çizgi bu iki kısmı ayırıyor. Ayrıca yeni sunulan 7 farklı jant seçeneği de tazeleme işlemini daha etkili hale getiriyor. Kısacası aracın dışında bir S Serisi’nde şu ana kadar yapılmış en kapsamlı makyaj operasyonunu görmek mümkün diyebiliriz. 
Üstte makyajlı Mercedes S Serisi
Aracın içinde ise dışında gerçekleşen hissedilir değişimlerin aksine önemli bir farklılık bulunmuyor. En önemli fark olarak tasarımı tamamen değişen 3 kollu sportif direksiyon dikkat çekiyor. Direksiyonun üstünde ise hem dokunmatik hem de geleneksel tipte düğmeler bulunurken, distronic ve cruise control fonksiyonları bu düğmeler ile doğrudan kontrol edilebiliyor. Ayrıca yeni sunulan dekor ve renk seçenekleri makyaj hissini yükseltiyor. Her ne kadar görsellerden çok fazla anlaşılmasa da hem gösterge hem de bilgi-eğlence ekranlarının değiştiği ve her biri 12.3inch genişliğindeki iki ekranın arasında bulunan, bütünlüğü bozduğunu düşündüğümüz plastik ayıraçın kalktığı belirtiliyor. 

Altta makyajlı Mercedes S Serisi
Diğer taraftan yeni sunulan bazı önemli özellikler, içerindeki değişimin olduğundan daha önemli olduğunu gösteriyor. Yeni sunulmaya başlanan Energizing Comfort Control özelliği ise oldukça ilginç bir yapıya sahip. Araçta bulunan ısıtma-soğutma, ışıklandırma ve ses gibi konfor donanımların senkronize eden ve araçta bulunanların en rahat ortama sahip olmasını hedefleyen bu sistemin 6 farklı programı bulunuyor. Tazelik, sıcaklık, eğlence, konfor, canlılık ve antrenman seçeneklerinden herhangi bir tanesi seçildiği zaman atmosfer tamamen bu yapıya göre değişiyor. En ilginci ise şüphesiz antrenman seçeneği ve 10 dakikalık bu modda koltuklar vücuda farklı tarza bir masaj yaparak kasları hareketlendiriyor ve spor yapılmasına benzer bir şekilde dinamiklik sağlıyor. Tabi bunu yaparken ortam müziği, iç hava ve müzik de ona göre değişiyor. Görüleceği gibi makyajlı Mercedes S Serisi bu ilginç özelliği sayesinde konfor kelimesine artık yeni anlamlar yüklemiş. 
Bu arada mesafe takip, direksiyon kontrol, şerit takip, acil fren ve trafik ışığı ile ilgili kontrol sistemlerinin artık çok daha yetenekli olduğu ve bu özelliklerin beraber sunulduğu Sürüş Asistanı Paketinin makyajlı S Serisi’nde çok daha iyi bir şekilde çalışacağı ve otonom sürüşe iyiden iyiye yaklaşacağı belirtiliyor. Akıllı telefonlar ile aracın içinde bulunmadan park etme fonksiyonu ise daha önceden BMW 7 Serisi’nde sunulmuştu ve artık S serisi’nde de opsiyon listesinde yerini aldı. 
Motor seçeneklerinde ise çok önemli bir değişimler bulunuyor. Daha önceden 3.0lt dizel motorlarda V dizilimi 6 silindir tercih edilirken artık sıralı motora geçildi. Her ikisi de 3.0lt hacmindeki S350d modeli 286ps güce ve 600nm torka sahipken S400d modeli 340ps güce ve 700nm torka sahip olmasıyla öne çıkıyor. Sırasıyla ortalama olarak 5.5lt/100km ve 5.6lt/100km tüketim değerine sahip olan bu motorlar gücü ve düşük tüketimi başarılı bir şekilde yan yana getirebiliyorlar. Ayrıca sıralı motora geçilmiş olması titreşimlerin de azalmış olması anlamına geliyor. Diğer taraftan daha önceden kullanılan V6 benzin motorların da sıralı 6 silindirli motorlar ile yenileneceği belirtiliyor ancak seçenekler hakkında şimdilik bir bilgi bulunmuyor. 
V8 silindir motorlarda da değişim mevcut ve S560 adı altında sunulan 4.7lt hacmindeki bi-turbo motor 469ps güce e 700nm torka sahip. Her ne kadar tüketim değerleri belirtilmemiş olsa da, 4 silindiri sakin kullanımlarda devreden çıkan bu motorun dünyanın en az yakıt tüketen V8 benzin motorlarından bir tanesi olduğunu belirtiliyor ve yerini aldığı motora göre de %10’luk bir düşüşten bahsediliyor. 

Gelelim AMG Serilerinde kullanılan motorlara; Daha önceden 5.5lt V8 bi-turbo motor ile sunulan AMG S63 modelinde artık C63, E63 ve AMG GT modellerinde kullanılan 4.0lt V8 bi-turbo motor kullanılmaya başlandı ve yerini aldığı motora göre de 27ps daha güçlü ve 612ps güce sahip. Ayrıca tork da 900nm olarak açıklanıyor. Bu güç ve tork 4×4 (AMG 4Matic+) çekiş sistemine artık 9 ileri Speedshift-MCT otomatik şanzıman ile iletiliyor. Daha önceden 7 ileri otomatik şanzıman tercih ediliyordu. Artan güç ve tork ile daha verimli şanzıman sayesinde ise AMG S63 0-100km/saat hızlanmasını 3.5 saniye (önceden 4.0sn) gibi mükemmel bir sürede tamamlayabiliyor. Maksimum hız değeri belirtilmiyor ancak 330km/saat hıza çıkması rahatlıkla beklenebilir. Serinin en üstünde ise markanın V12 geleneğini sürdüren AMG S65 modeli bulunuyor ve 6.0lt hacmindeki bi-turbo motor 630ps güç ve 1000nm tork üretebiliyor. Her ne kadar bu dev motora sahip araç S63’den daha güçlü ve çok daha pahalı olsa da 0-100m/saat hızlanması 4.3sn olarak açıklanıyor. 
Aşağıdaki detaylı fotoğraflardan da görüleceği gibi Mercedes S Serisi, AMG ve Maybach modelleri de dahil olmak üzere önemli değişiklikler barındırarak makyajlandı. Daha önceki jenerasyonlarında pek de rastlanmayan ölçüde değişime uğrayan model, ayrıca teknolojik olarak da önemli özelliklere kavuştu. V6 motordan sıralı 6 motorlara geçilmiş olması da bize göre bu önemli değişimlerin bir parçası olarak dikkat çekiyor. Kısacası Mercedes S Serisi sonuna kadar hak ettiği F Segmenti liderlik koltuğunu, kısa bir süre sonra yenilenecek olan Audi A8’e, büyük başarı gösteren BMW 7 Serisi’ne ve yakın bir zaman önce yenilenen Lexus LS modeline hayal olarak bile göstermek istemiyor. 

Facebook Comments