Opel Grandland X tanıtıldı

Opel’in ülkemizde de bir dönem satılmış olan C Segmenti SUV modeli Antara’nın üretimi 2015 yılında sonlanmış ve ardından yeni bir model gelmemişti. Şimdi ise Opel, bambaşka bir model olarak ve Crossover formu ile karşımıza Grandlan X adı ile çıktı.

Model bir SUV değil çünkü sahip olduğu PSA tasarımı EMP2 platformu Peugeot 308 gibi bir HB araçta da kullanılıyor. Bu da Grandland X modelini tipik bir Crossover yapıyor. Ayrıca ülkemizde bir süre önce satışa çıkan ve oldukça beğeni alan bir diğer C Segmenti Crossover modeli olan Peugeot 3008 ve yine aynı sınıfta yer alan ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan Citroen C5 Air Cross da aynı platforma sahip. Kısacası bu durum bile PSA’nın aslında çok uzun bir süre önce Opel’e sıkı sıkı sarıldığını gösteriyor diye düşünüyoruz. 

Grandland X modeline geri dönersek; 4477mm uzunluğa, 1844mm genişliğe, 1636mm yüksekliğe ve 2675mm dingil aralığına sahip olan Grandland X modeli bu ölçüleri ile VW Tiguan modeli ile hemen hemen aynı ölçülere sahip. Araç hakkında görseller haricinde önemli bir detay bulunmasa da kullanılacak motor seçenekleri hakkında isabetli tahminlerde bulunabiliriz. Opel’in yeni Insignia modelinde kullandığı 1.5lt turbo-benzin 140ps ve 165ps motorların eşlik ettiği 6 ileri manuel ve 6 ileri tork konvertörlü şanzımanlar büyük ihtimalle yer alabilecekken, turbo dizel seçeneğin Opel üretimi 1.6lt (136ps ve 160ps) motor mu yoksa PSA üretimi 1.6lt motor mu olacağı belirsiz. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz haftalarda tanıtılan ve Meriva yerine geçen B Segmenti Crossover modeli CrosslandX‘de PSA kökenli benzin ve dizel motorlar tanıtılmıştı. Gerek Grandland X’in 3008 ile aynı platforma sahip olması, gerekse de Crossland X’de PSA motorlarının kullanılması Grandland X’de de PSA motorlarının kullanılmasını güçlendiriyor diye düşünüyoruz.