Mercedes AMG GLC63 ve GLC63 Coupe tanıtıldı

Mercedes markasının performans birimi AMG, hafif siklet performans modeli GLC43’den sonra şimdi de üst düzey performansa sahip olan GLC63 ve  GLC63 Coupe modellerini tanıttı. Oldukça sportif ve havalı bir görünüme sahip olan modelde ilk başta dikkat çeken detay, AMG GT modellerinde kullanılan ön panjur detayının ilk kez bu tip bir araçta kullanılması diyebiliriz. 


Mercedes AMG GLC 43 Coupe için tıklayınız

Bu yeni panjur tasarımı aracın ön görünümünü o kadar sportif bir hale getirmiş ki, A, C, E ve diğer Mercedes serilerinin üst düzey AMG versiyonlarında bundan sonra bu vahşi görünümlü yapı ile karşılaşabiliriz. Özellikle farklı sınıflarda 2-3 sene sonra gerçekleşecek ilk makyaj operasyonunda AMG GT’den esinlenilen panjurun kullanılmasına kesin bir gözle bakıyoruz ve resmen AMG’nin yüzü artık böyle olacak gibi görünüyor.  
GLC63’de kullanılan 4.0lt V8 silindir bi-turbo motor ise neredeyse bütün üst düzey AMG modellerinde kullanılıyor ancak farklı güçlere sahip. C63 ve C63S ile aynı değerler, yani GLC63 476ps güce ve 650nm torka sahipken GLC63S 510ps güce ve 700nm torka sahip. Her iki versiyonda da güç sınırlı kaymalı diferansiyel ile donatılmış olan sürekli 4×4 (4Matic+) çekiş sistemine 9 ileri Speedshift MCT otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Ayrıca 63 versiyonu 0-100km/saat hızlanmasını 4 saniyede tamamlarken, 63S versiyonu 3.8 saniyede tamamlıyor. Bu hızlanma değerleri, aracın baz aldığı C63 modellerinden çok az bir miktar daha iyi hızlandığını gösteriyor. Üstelik GLC hem daha ağır hem de rüzgar sürtünme değeri (Cw) daha yüksek bir kasaya sahip. Bu değerlerin elde edilmesindeki en büyük neden ise GLC63’ün 7 yerine 9 ileri MCT şanzımana sahip olması ve 4×4 sistemi sayesinde gücünü yere daha iyi aktarması gösterilebilir. Aracın maksimum hızı ise 250km/saat ile sınırlandırılmış. 

Günlük kullanımda da farklı süspansiyon ayarları sayesinde rahatlıkla kullanılabilecek olan GLC63’ün Comfort, Sport ve Sport+ olarak 3 farklı havalı süspansiyon ayarı bulunuyor. Ayrıca bunlara ek olarak Coupe kasa tipinde sürüş modu olarak bir de Race yani yarış modu bulunuyor. Esas olarak Porsche Macan Turbo modelini hedef alan GLC63 ve versiyonları, sahip olduğu performans değerleri ile rakibine hızlanmada neredeyse 1 saniye fark atmış gibi görünüyor ve bu da büyük bir avantaj. Bu tip bir kategoride değerlerin saliseler ile ölçüldüğü düşünülürse, Mercedes , GLC63 ile önemli bir iş başarmış gibi görünüyor.