Chrysler’in ürettiği 3 tank modeli

 “Tank da Üretmiş Olan Otomobil Markaları” yazı dizimizde bu hafta Chrysler’i inceleyeceğiz. Önceki bölümlerde hatırlayacağınız üzere Amerikan otomotiv devleri General Motors ve Ford markalarını ele almıştık.
Bu markalar 1. ve 2. Dünya savaşında dünya ekonomisinin çalkantılı yıllarında ayakta kalabilmek, varlıklarını sürdürebilmek için tank üretmişler. Üretilen bu tankların bir kısmı ülke içerisinde eğitim amaçlı kullanılırken daha büyük bir kısmı deniz aşırı operasyonlarda kullanılmak üzere dünyanın farklı noktalarına taşınmışlar.

1. TV-8

İnceleyeceğimiz ilk tank prototip aşamasında kalmış ve hiç üretilememiş olan TV-8. Tasarımı 1950’lerin başlarında başlamıştı. Chrysler bu tankı tasarlarken daha önce yapılmış tanklardan farklı ve daha iyi bir tank yapma motivasyonuyla yola çıkmıştı. Müthiş garip bir görüntüye sahip olan TV-8’in aslında amfibik bir tasarım olması düşünülmüştü. Bunun yanında benzerlerinden farklı olarak içten yanmalı bir motor yerine nükleer güçle donatılan bir versiyonu da yapılmıştı. Çok büyük ve yuvarlak şekilli bir kulesi vardı ve tüm mürettebat, benzerlerinden farklı olarak, motor ve mühimmat bu kule içerisine yerleştirilmişti. Ayrıca hava taşımacılığına uygun hale gelebilmesi için gövde ve kule birbirinden ayrılabiliyordu.
Tankın ilk versiyonu V8 içten yanmalı 300 beygirlik bir motora sahipti. Bu motor kulenin arkasında yer alıyordu ve paletleri döndüren iki elektrik motoruna güç veriyordu. Daha farklı versiyonlarında türbin motoru ve buhar döngülü hidrokarbonla beslenen bir motor ve yine buhar döngülü nükleer fisyonla beslenen motorlar denendi. Bu orta tank 25 ton ağırlığa, 8.9 m uzunluğa, 3.4 m genişliğe, 2.9 m yüksekliğe sahipti ve 4 mürettebat ile idare ediliyordu. 1956 yılında Chrysler bu tasarımın mevcutlara göre pek bir avantajı olmadığını ve karmaşık olduğunu düşünerek projeyi iptal etti.

2. XM1 Abrams

XM1, M1 Abrams olarak bilinen Amerikan Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri tarafından kullanılan bir ana muharebe tankıdır. Bunun yanında 5 ülkenin daha envanterinde bulunmakta. Üretimine 1980’lerde soğuk savaş döneminde başlanan M1’in 2 adet de (M1A1, M1A2) varyantı bulunmakta. Adını 1968’den 1972’ye kadar Vietnam savaşında komutanlık yapan eski Genel Kurmay Başkanı General Creighton Abrams’dan almıştır. Daha önceki yazılarımızda bahsi geçen M60 Patton tankının yerine ana muharebe tankı olarak geçmiştir. 2050 yılına kadar Amerikan ordusunun ana muharebe tankı ihtiyacını karşılaması planlanmaktadır.

Abrams’ın kalbinde 65 tona ulaşan ağırlığını taşıyabilmesi için 1500 beygirlik gaz türbinli bir motor bulunuyor. Bunun yanında kompozit zırh ve yalıtılmış mühimmat deposu gibi modern unsurları da gövdesinde barındırmaktadır. M1 Abrams topuyla birlikte 9.71 m uzunluğa sahiptir. Topu olmadan bu uzunluk 7.93 m’ye düşmektedir. 3.66 m uzunluğa ve 2.44 m genişliğe sahiptir. 4 mürettebatla idare edilmektedir. Abrams kalbinde 1500 beygirlik Honeybell AGT1500C türbin motoru taşımaktadır. Döner amörtisörlü yüksek sertlikte çelik burulma çubuklarına sahip süspansiyonuyla zorlu arazilerde bile konforlu sürüş sağlama yeteneğine sahip bir tanktır. 426 km operasyonel menzile sahip (M1A2) ve 72 km/s hıza (M1A1) çıkabilmektedir.

3. Heavy Tank K

Mayıs 1946’da ABD savaş departmanına Chrysler Ağır Tank K’yı tanıtmıştı. Bu tank ikinci dünya savaşı sonrasında Sovyet ağır tankı IS-3’e karşı durabilecek bir tank ihtiyacının ortaya çıkması sebebiyle tasarlanmıştı. Alışılmışın dışında bir dizayna sahipti ve en ilginci de gövdenin arkasına konumlandırılan kuleydi. 60 tona ulaşan ağırlığı ve güçlü zırhıyla büyük bir gövdeye sahipti. Tüm mürettebat kulenin içinde, mühimmat ise kulenin arka kısmında konuşlandırılmıştı. İlginç özelliklerine rağmen tank hiç üretime girmedi. Fikir aşamasında kalan tank hakkında maalesef çok fazla bilgi bulunmuyor.

Tunç İnce
sekizsilindir.com Yazarı