Hummer H1, Humvee C Serisi olarak geri dönüyor

A.B.D Ordusu’nun kullandığı çok amaçlı arazi taşıtları her zaman ikon olmuştur ve bunlardan en önemlisi de şüphesiz 2.Dünya Savaşı kahramanı olan 1941 Willys MB modelidir. Diğer taraftan bu model geliştirilerek Jeep adı altında ve AMG M151 modeli ile beraber 80’li yıllarıın ortalarına kadar kullanılmıştır. Ancak değişen askeri ihtiyaçlar neticesinde AM General firması, A.B.D Ordusu için 1984 yılında Yüksek Hareket Kabiliyetli Çok Amaçlı Tekerlekli Vasıta (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – HMMWV) yani bilinen adı ile Humvee modelini tasarlamıştır. 


Bu yeni çok amaçlı arazi taşıtı ilk olarak 1989 yılında A.B.D’nin Panama’yı işgalinde kullanılmıştır. Halen A.B.D ordusunda yaygın bir şekilde kullanılan Humvee araçlar Willys MB’den sonra şüphesiz bu ordunun en ikon araçlarından bir tanesi haline geldi ve 2020 yılında da yerini yeni bambaşka bir araca bırakacak. Yani ilk kez 1989 yılında kullanıldığı düşünülürse 30 yılın üstünde bir zamandır hizmette kalmış olacak da denilebilir. 
Aracın bir nevi denemesi 1989 yılında Panama’da gerçekleşmiş olsa da adını dünya çapında duyurması birçok kişinin iyi bir şekilde hatırladığı 1.Körfez Savaşı (Çöl Fırtınası) sırasında gerçekleşmişti. 1991 yılı Ağustos ayında başlayan operasyonda kendini gösteren Humvee, otomobil severler arasında büyük hayranlık uyandırmış ve bu aracın yol versiyonunun da üretilmesi için AM General firmasına baskı yapılmıştı. Öyle ki ünlü aktör Arnold Schwarzenegger bu kişilerin başını çekmişti. Aracın olası bir sivil versiyonu için bu kadar fazla talep olunca firma kayıtsız kalmadı ve GM ile beraber Hummer H1 adındaki modeli 1992 yılında üretmeye başladı. Modelde en güçsüzü 6.2lt V8 atmosferik-dizelden en düşük hacimlisi 5.7lt V8 atmosferik-benzine ve 6.6lt V8 turbo-dizele (304ps-707nm) kadar birçok farklı motor kullanıldı. Kısacası 4 tona yaklaşan ağrılığı ile baş edebilmek için araçta dev motorlar bulunuyordu. Motorun hareketi ise çok kabiliyetli 4×4 çekiş sistemine versiyona ve üretim yılına göre 4 veya 5 ileri otomatik şanzımanlar ile iletiliyordu. 

1992 yılında başlayan Hummer H1 satışları istikrarlı bir şekilde devam ederken A.B.D’de emisyon kurallarında gerçekleşen değişiklikler sonucu aracın üretimi 2006 yılında sonlandı. Ancak AM General firması 2013 yılında motor ve şanzıman hariç aracı gövde kiti şeklinde 60.000Dolara tekrar satışa sundu. 
 14 yıllık dönemde toplamda 11.818 adet Hummer H1 modeli üretildi. 2002 ve 2005 yıllarında ise H1 modeline benzer ancak daha küçük ve sivil görünümlü H2 ve H3 modelleri seriye katılmıştı. Ülkemizde de tek tük görmeye alıştığımız H2 ve H3 modellerini aksine, gerçek Humvee Hummer H1’i görmek neredeyse imkansız ancak birkaç kez görme şansını da yakaladık. Öyle ki Super Sport araçlardan bile daha fazla dikkat çektiğini söylemek gayet mümkün. 1998 model ve 92.000km’deki bu araç halen sahibinden.com sitesinde 175.000 Dolar fiyat etiketi ile satışta bulunuyor.  Benzer özelliklere sahip aracı A.B.D’de yarı fiyatından daha düşük bir bedelle bulmak da fazlasıyla mümkün. 
Görüleceği gibi Hummer H1 oldukça ilginç ve özel bir araç ve günümüzün otomobil alışkanlıklarından oldukça uzak bir model olmasıyla öne çıkıyor. Gerek devasa kasası gerekse de bu kasayı taşımak için gerekli olan dev motorları ile yok olmaya mahkum olmuş bir dinozor da diyebiliriz. Diğer taraftan A.B.D kökenli VLF Automotive firması; ki Fisker firmasının sahibi Henrik Fisker de bu firmanın ortakları arasında yer alıyor, yeni bir Hummer H1 tasarladılar ancak isim hakları kendilerinde bulunmuyor ve bu nedenle Hummer H1 adı yerine Humvee C Serisi adını kullanıyorlar. Aslında ilk paragrafta da bahsettiğimiz gibi Humvee adı doğrudan aracın kısaltması olan HMMWV harflerinden geliyor ve Hummer’dan daha bile orijinal bir isim denilebilir. 
Yeni aracın iç ve dış tasarımı orijinal model ile birebir aynı ancak çok zengin kişiler hedef müşteri kitlesi seçildiği için özellikle içi oldukça lüks bir görünüme sahip. Öyle ki aracın bagaj kısmı ahşap lambriler ile döşenmiş ve bu görünümü ile tekneleri de andırıyor diyebiliriz. Humvee C Serisi’nde kullanılacak motorlar ise Hummer H1’de bulunan motorların hemen hemen aynıları denilebilir. GM üretimi 6.5lt V8 atmosferik-dizel 190ps ve 205ps motorların yanında bir de 250ps gücünde ve 596nm torka sahip dizel seçenek bulunuyor. Tek benzin motoru seçeneği ise 6.2lt V8 atmosferik emişli 430ps güce ve 575nm torka sahip motor olmasıyla öne çıkıyor. Şanzıman seçeneği ise sadece 4 ileri olarak satın alınabilecek. Modelin fiyatı henüz açıklanmıyor olsa da ana yurdu olan A.B.D haricinde yer alan tüm bölgelerde satışa sunulacak ve aşırı zengin kişileriyle bilinen Rusya, Orta Doğu ve hatta Çin’de büyük talep görmesi bekleniyor. Kim bilir belki ülkemizin müthiş zengin, otomobil tutkunu ve gösteriş meraklısı bazı kişileri de Humvee C Serisi’ni şimdiden sipariş etmişlerdir.