Lamborghini LM002; Rambo Lambo

VW bünyesinde bulunan İtalyan spor otomobil üreticisi Lamborghini, geçtiğimiz yıllarda resmi bir konsept model olan 4 kapılı Urus adındaki SUV modelini üreteceğini açıklamıştı. Urus konusunda henüz bir gelişme bulunmuyor ancak bundan 30 yıl önce Lamborghini, Rambo lakaplı LM002 modelini üretmiş ve oldukça da ilgi çekmişti. 1990’lı yıllarda otomobil kartları ile oyun oynayan nesil bu aracı net bir şekilde hatırlayacaktır diye düşünüyoruz.  


Panamera’nın fikir babası: Porsche 989

Lamborghini Urus ve eski Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann (Şu anda Audi Quattro CEO’su)
Aslında bu modelin temelleri 1977 yılında atılmıştı ve Lamborghini, Cheetah yani “Çita” isminde bir askeri araç konsepti tanıtmıştı. Bu model dev tekerlekleri, kapısız tasarımı ve iri cüssesi ile gerçekten de oldukça güçlü bir görünüme sahipti. Ayrıca motoru da önde değil arkada bulunuyordu. 1 adet üretilen bu konsept modelin devamı gelmedi ancak üretime daha uygun LM001 konsepti 1981 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. 
Üretilmesi durumunda bu aracın en büyük hedefi ise petrol sahalarında çalışan maceraperest zengin patronlardı. Ancak yapılan yol testlerinde motorun arkada olmasının da etkisi ile yol tutuş ve hızlanma çok dengesiz ve tehlikeli bulunmuştu. Bunun ortaya çıkması üzerine proje adeta sil baştan yeniden tasarlanacaktı.
Üstte Lamborghini Cheetah altta LM001
Daha sonra çalışmalara tekrar başlandı ve sorun çıkaran arkadan motorlu tasarım yerine önden motorlu tasarım tercih edildi. Bunun sonucu olarak da aracın şasi tasarımı tamamen değiştirildi. Motor olarak da dönemin en önemli modellerinden sayılan ancak çirkin ördek yavrusu olarak da adlandırılan Lamborghini Countach’ın 5.2lt V12 atmosferik-benzin 450ps güce ve 500nm torka sahip motoru tercih edildi. Aracın üretime hazır hale getirilen tasarımı 1986 yılında Brüksel Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Satışa çıkarılacak model ise aynı yılın sonunda yapılan Torino Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve yıl sonuna kadar 23 adet satış gerçekleştirildi. 
Lamborghini Countach
Bulunduğu dönemde bu derece iri yarı şişkin ve kaslı bir başka araç bulunmuyordu ve askeri amaçlarla başlayan tasarım geçmişi ve görünümü nedeniyle büyük sükse yaptı ve insanlar modele Rambo Lambo adını taktılar. LM002 boru-kafes şeklindeki şasisi, başarılı süspansiyon sistemi ve güçlü motoru ile hem asfaltta hem de arazide o kadar başarılıydı ki yüksek fiyatına rağmen talipleri de oldukça fazlaydı. 
Saddam Hüseyin’in oğlu Uday Hüseyin,  Libya Kralı Muammer Kaddafi, Fas Kralı Hasan, artist Sylvester Stalone, şarkıcı Tina Turner, ağır siklet boksörü Mike Tyson ve uyuşturucu baronu Pablo Escobar aracı sipariş eden ünlü simalardan sadece bir kısmıydı. 1988 yılında hafifletilmiş ve çöl şartlarına hazırlanmış özel bir LM002 modeli de Paris-Dakar yarışları için hazırlanmış ve katılım sağlanmıştı.
4.9mt uzunluğu, 1.89mt yüksekliği, 2 metreye yakın genişliği, 3.0mt dingil aralığı ve 2.7 ton ağırlığı ile bu dev aracın 100km/saat hıza 8 saniyeden daha kısa bir zamanda çıkmasını ve 200km/saat hıza ulaşmasını az bulanlar için bir de 7.2lt hacminde V12 atmosferik-benzin  612ps güce sahip off-shore teknelerde de kullanılan bir motor seçeneği bulunuyordu. Ancak 5.2lt hacmindeki motora sahip versiyon bile 100km’de ortalama olarak 30lt yakıt tüketiyordu. Diğer taraftan aracı satın alan kişilerin gelir durumu düşünüldüğünde yakıt tüketimini kimsenin kafasına takmadığını düşünüyoruz. 
Lamborghini LM001 V12 motor
1986-1993 yılları arasında toplamda 328 adet üretilen bu dev ve eşine az rastlanır araç hem Lamborghini’nin ilk seri üretim SUV aracı olmakla kalmadı ayrıca 4×4 çekiş sistemi ilk kez bu araçta kullanıldı. Ayrıca bir söylentiye göre Suudi Arabistan Ordusu 40 adet 7.2lt motora sahip silahlı versiyondan 40 adet sipariş etmişti ancak bu araçlar ne görüldü ne de bu sipariş doğrulanmadı. Günümüzde LM002’ye denk olabilecek sadece Amerikan Ordusu’nda kullanılan Hummer H1 modeli bulunuyor ve o da artık üretilmiyor. 
Hummer H1

Facebook Comments