Kia Stonic tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde Hyundai tarafından tanıtılan Kona modelinin ardından şimdi de Kia markası aynı segmentte Stonic modelini tanıttı. Kia hisselerinin büyük bir çoğunluğunun Hyundai’de olduğu ve her iki markanın diğer modellerinin aynı altyapı, motor ve şanzımana ait olduğu düşünülürse Kona-Stonic modellerinin kardeş model olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. 

Nissan Juke, Renault Captır ve benzeri modellerin bulunduğu B segmenti Crossover sınıfında yer alacak olan Kia Stonic, kardeşi Hyundai Kona ile aynı platform ve tekniğe sahip olacak olsa da, tasarım detayları açısından kardeşinden başarılı bir şekilde ayrılıyor diyebiliriz. Her iki aracın da gerek iç, gerekse de iç tasarımları birbirlerinden o kadar farklı ki, bu anlayışı benimseyen patron firma Hyundai’yi gönülden kutlamak gerekir diye düşünüyoruz. (Karşılaştırmalı kokpit görseli yazı sonundadır)

Üstte Kia Stonic altta Hyundai Kona
Kia Stonic modelinde kullanılacak motor ve şanzıman seçenekleri henüz net olmasa da bu konuda Hyundai Kona modeli doğrudan referans alınabilir. Diğer taraftan Hyundai Kona’nın aksine Kia Stonic modelinde 1.25lt ve 1.4lt atmosferik-benzin motorların da kullanılabileceği tahmin ediliyor. Şanzıman seçenekleri ise motor gücüne göre değişmekle beraber 6 ileri manuel ve 7 ileri DCT otomatik olarak sunulacak. 
 • 1.0lt turbo-benzin 3 silindir 120ps-175nm, 6 ileri manuel
  • 0-100km/saat hızlanma: 12 saniye
  • Maksimum hız: 181km/saat
 • 1.6lt turbo-benzin 4 silindir 177ps-265nm, 7 ileri DCT otomatik
  • 0-100km/saat hızlanma: 7,7 saniye
  • Maksimum hız: 210km/saat
 • 1.6lt turbo-dizel 4 silindir 136ps-300nm (Detaylar henüz belirtilmiyor)
Kia Stonic modelinin Temmuz-Ağustos 2017 tarihinde Avrupa’da satışa sunulması beklenirken, ülkemize gelmesi sonbahar aylarını bulabilir. Nissan Juke ve Renault Captur modellerinden bir miktar daha pahalı ancak diğer rakiplerinden bir miktar daha ucuz bir fiyatla satışa sunulmasının ise oldukça güçlü bir ihtimal olduğunu düşünüyoruz. Bulunduğu sınıfa göre zengin güvenlik donanımlarının sunulacağı model, Yaya tanıma sistemine sahip otonom acil fren, önden çarpışma uyarısı, arka trafik uyarısına sahip kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip uyarısı gibi önemli donanımlar, donanım seçeneğine bağlı olarak standart veya opsiyon olarak sunulacak.