Subaru, BRZ STi modelinde turbo sürprizi yapar mı?

Toyota GT86’nın ikiz kardeşi olan Subaru BRZ’nin geçtiğimiz günlerde hafif kamuflajlı bir versiyonu A.B.D Michigan’da test edilirken yakalanmıştı. Ayrıca yine geçtiğimiz günlerde Subaru, resmi olarak dev bir spoiler fotoğrafı paylaşmış ve üzeride STi harfleri olan bu aracın BRZ’ye ait olduğunu kendince ifade etmişti . Zaten “Sözde” kamuflajlı olan olan diğer aracın spoilerinde de bu harfler gayet net bir şekilde görülebiliyordu.

Diğer taraftan Subaru BRZ’nin üretilmiş özel bir STi versiyonu az bilinse de aslında zaten mevcut. Yaklaşık 2 yıl önce sadece Japonya’ya özel 300 adet ile sınırlı olarak üretilen bu versiyon, yol tutuşa ve aerodinamiğe yönelik özel donanımları ile dikkat çekmişti. Diğer taraftan motorunda herhangi bir değişiklik bulunmuyordu. Hatta STi amblemine ek olarak yer alan tS harfleri nedeniyle turbo beslemeye sahip bir BRZ olduğunu sananlar bile oluyordu.
Japon Subaru BRZ STi tS modelinin STi dokunuşları
Bu arada hem kamuflajlı olarak yakalanan modeli hem de Japonya’da sınırlı sayıda üretilen modeli yan yana koyduğumuzda ise üretilmiş STi tS modelinin aynısı ile karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Her ne kadar kamuflajlı modelin ön tamponundaki krom çıta STi tS modelindeki kırmızı çıta ile ayrışsa da özellikle üzeri kapatılan tampon yan hava yarıkları ve yan aynaların önündeki dekorların Japonya’daki versiyon ile aynı olabileceğini söylemek mümkün. Hatta her 2 aracın siyah çok kollu jantları bile aynı. Geriye tek fark olarak sadece arkadaki dev STi amblemli spoiler kalıyor da denilebilir. Kamuflajlı görüntülenen modelde yer alan daha farklı tampon altı ve yan rüzgarlık detayları ise değişiklik yaratabilir. Ayrıca tavan bölmesinde karbon fiber destekli bir malzeme seçilebilir ve aracın daha hafif olması sağlanabilir. 
Üstte hafif kamuflajlı BRZ STi altta 300 adet üretilen apon versiyon Subaru BRZ STi
Gövde ve aracın sürüş ile alakalı özelliklerini bir kenara koyacak olursak şüphesiz birçok kişinin esas merak ettiği konu BRZ STi modelinin nasıl bir motora sahip olacağı. Öyle ki BRZ’nin 300ps güce sahip bir STi versiyonunun çok canlar yakabileceği ortada ancak sürprize en kapalı değişikliğin de motor kısmında olacağını düşünüyoruz. Yani turbo besleme STi modelinde şu ana kadar hayalden öte gidemedi. Öyle ki Subaru direktörü ile yapılan bir söyleşide araca turbo entegre etmenin hem ağırlığı hem de maliyeti yükselteceğinden bahsedilmiş ve Subaru’nun bu aracın fiyatını uygun bir seviyede tutarak esas olarak sürüş zevkini ön planda tutan bir araç amaçladığından bahsedilmişti. Yani BRZ hiçbir zaman düz yolda kalkış yarışları için tasarlanmadı. Zaten 8 saniye civarında olan 0-100km/saat hızlanma değeri de kendinden daha güçsüz 1.4lt-1.6lt arası turbo motora sahip C Segmenti HB araçlarla yaklaşık aynı diyebiliriz. 210km civarında olan maksimum hızı ise rakiplerinin gerisinde bil kalabilir. 
Bu kafa yapısı bir yere kadar anlaşılabilir ancak bize göre esas neden Subaru yetkililerinin de ara ara belirttiği gibi dar motor bölmesi içinde turbo ve intercoolerı yerleştirme sorunu diyebiliriz. Ayrıca artan güç sonucunda aracın 200ps için ayarlanan mükemmel dengesinin de bozulabileceği açık bir şekilde ifade ediliyor ve bu da turbodan kaçmanın güzel bir nedeni. Kısacası neden turbo kullanılmadığına dair resmi ağızlardan bu kadar söz söylenmişken BRZ STi modelinden turbo besleme ve farklı bir motor beklemek ancak hayal olur diye düşünüyoruz. 
Hatırlanacak olursa Subaru BRZ modelinin motorunda 2016 yılında yapılan makyajla beraber 6 ileri manuel şanzımana sahip modelde bir miktar güç ve tork artışı sağlanmıştı. 2.0 litre 4 silindir boxer atmosferik-benzin motorun gücü 5ps artışla 205ps’e torku ise 7nm artış ile 212nm’ye yükselmişti. Ayrıca manuel şanzıman oranları daha sportif kullanım için elden geçirilmişti. 
Sonuç olarak 8 Temmuz Perşembe günü tanıtılacak olan BRZ STi modelinden çok fazla bir şey beklemeye gere yok. Ne daha güçlü bir motor ile sunulacaktır ne de Japonya’da 2 yıl önce satılan BRZ STi tS modelinden farklı bir otomobil karşımıza çıkacaktır. Sadece arkasında dev bir spoyler olan STi dokunuşları ile daha da mükemmel bir yol tutuş ve sürüş zevki olan daha hafif bir BRZ modeline hazırlıklı olabiliriz. Gerek iç gerekse de dış tasarım ve özellikler olarak nasıl bir model çıkacağını görmek için ise Japon versiyonu BRZ STi modeline bakmak yeterli. 
Japonya’da 2015 yılında satışa sunulan Subaru BRZ STi-tS

Facebook Comments