Mercedes C Serisi’ne “Toplu Konut Vergisi” ne anlama geliyor?

2 gündür birçok ulusal ve yerel haber kanalında Mercedes’in C Serisi’ni kapsayacak şekilde özel bir vergi uygulanmaya başladığı haberlerini birçok takipçimiz görmüştür. Aslında bu özel vergi VW’in Jetta modeline 2011 yılından beri uygulanıyor ve fiyatların yükselmesine veya distribütörlerin özel önlem almasına neden oluyor. Oldukça alakasız bir şekilde “Toplu Konut Fonu” adına sahip bu vergilendirmenin bu araçlara uygulamanın esas amacı ise, Türkiye benzeri gelişmekte olan ülkeler ile olan rekabette zarar görmemek de denilebilir. 

Aslında bu vergi tipi içlerinde A.B.D ve Çin de olmak üzere birçok farklı ülkede uygulanıyor. Örneğin A.B.D’de 1963 yılında kabul edilen ve “Chicken Tax” yani Tavuk Vergisi adlandırılan uygulama ile A.B.D dışında üretilen Pikap ve Van modellere %25 ek vergi uygulanıyor ve yerli üreticilerin korunması hedefleniyor. Ayrıca paket içinde ilginç bir şekilde çeşitli nişasta ürünleri de bulunuyor. Çin ise benzer bir vergiyi Süper Lüks ve Süper Sport olarak adlandırabileceğimiz çok pahalı araçlar için %10 oranında 2016 sonundan beri uyguluyor. Çin’de yapılan uygulama ise esas olarak devletin zenginden daha çok vergi elde etmesini sağlıyor. Ayrıca başka ülkeler için de benzer örnekler bulunuyor. 

Binek otomobiller için “silindir hacmi 1500 cm3’ü geçen fakat 1600 cm3’ü geçmeyenler ve silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenler” olarak 2 farklı dilimde uygulanan “Toplu Konut Fonu” vergisi ise ülkemizde bu güne sadece kadar Meksika’da üretilen araçları kapsıyordu ve bu nedenle de VW Jetta’ya fazladan %10 vergi uygulanıyordu. Şimdi ise Meksika’nın yanına Güney Afrika da eklendi. Bu değişiklik karşısında ise Mercedes yetkilileri, satışlarının %40’ını oluşturan C Serisi’ni Almanya’dan ithal etmeyi düşündüklerini ve birçok farklı seçeneğin de değerlendirmede olduğunu açıkladılar. Ancak her şekilde Mercedes Türkiye’yi kısa ve orta vadede sıkıntılı günler bekliyor da diyebiliriz. 
Ancak bu ek verginin, Almanya ile halen devam etmekte olan siyasi bilek güreşi nedeniyle bir göz dağı olarak mı Mercedes’i kapsadığı, yoksa Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke olan Güney Afrika’nın gerçekten de rakip olarak görüldüğü için mi bu şekilde karar verildiği bize göre tam anlaşılamıyor. Hatırlanacak olursa 2011 yılında VW’e uygulanan aynı vergi için VW’e “Türkiye’de yatırım yap” zorlaması olduğu resmi kaynaklardan olmasa da diğer bazı önemli kaynaklardan dile getirilmişti. VW ise bu uygulamadan etkilense de çok büyük bir zarar görmemişti ve en ufak bir şekilde yatırım hamlesine de girmedi. 

Diğer taraftan Mercedes’in Türkiye’de oldukça büyük çaplı Otobüs ve Kamyon fabrikası bulunuyor ve ekonomiye katkısı da oldukça fazla. Yani bu tip bir hamlenin çok eski yıllardan beri Türkiye’de üretim yapan Mercedes üzerinden yapılmış olması oldukça sert oldu da diyebiliriz. Yani iş sadece C Serisi’nin pahalanacak olma ihtimali değil de Türkiye’de üretim yapan Alman bir markanın zor duruma düşürülmesi gibi görünüyor diye düşünüyoruz. Siyasi olarak kapı arkasında ne tip mücadelelerin döndüğünü bilemiyoruz ancak Türkiye’de üretimi olan Mercedes’e karşı bu denli sert bir hamle yapılmış olması, bilek güreşinin oldukça sert bir seviyede geçtiğini gösteriyor diye düşünüyoruz. 
Mercedes C Serisi ise gerçekten de özenle seçilmiş bir model. Hem Alman markası, hem Mercedes Türkiye’nin satışlarının %40’ını oluşturuyor, hem de Türkiye’nin üretimde rakibi olabilecek özellikler taşıyan Güney Afrika’da üretiliyor. Bu hamleye karşılık Mercedes Türkiye ya bu farkı Mercedes Almanya’dan talep edecek ya da araçlar artık Almanya’dan ithal edilmeye başlanacak. En son seçenek olarak ise değişiklik yapmayacak ve satışların düşmesine göz yumulacak. Ancak burada bize göre en önemli nokta, Mercedes C Serisi’nin rakiplerinin de Alman markası olması gösterilebilir. Aracın fiyatında yaklaşık %5 artış olması sonucu C180 müşterilerinin bir bölümü Audi A4 1.4TFSI ve BMW 3.18i modellerine kayabilir. 1.6lt turbo-dizel motorlu C200d için ise alternatif Audi ve BMW markalarında bulunmuyor. Ancak halen satışların büyük bir kısmı C180 modeli üzerinden devam ediyor.
Sonuç olarak öyle veya böyle bu hamle eğer gerçekten de ülkemiz benzeri ve gelişmekte olan Güney Afrika ülkesine karşı yapılmadıysa Almanya’dan çok Mercedes’in başını ağrıtacak gibi görünüyor. Yok eğer siyasi olarak bir hamle yapılmışsa ve Mercedes de bu kartı görmezse, bu tip araçları alacak müşterilerin Audi ve BMW’ye kayma ihtimali nedeni ile “Sol cepten al sağ cebe koy” durumunda öte gidemeyebilir. Ayrıca ilerleyen dönemlerde diğer Alman ve Avrupa otomobil markaları fazlasıyla kapsayabilecek bir uygulama ile karşı karşıya olabiliriz.