Hyundai i30 N tanıtıldı

Hyundai’nin C Segmenti HB modeli i30 geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. Modelin ürün gamına Station kasa i30 Wagon ve hafif performans modeli olarak adlandırabileceğimiz GT versiyonu da katılmıştı. Şimdi  ise serinin en üstünde yer alacak olan i30 N versiyonu karşımıza geldi. Hyundai’nin rakip gördüğü markaların GTi, ST, Cupra ve Type-R gibi spor modellerine karşı tanıtacağı N kısaltmasının arkasında ise BMW M Departmanı’nda 30 yıl çalıştıktan sonra Hyundai N’in başına geçen Albert Biermann yer alıyor. 

Modelde kullanılan motor ise 2.0lt hacminde 4 silindirli turbo beslemeye sahip bir benzin ünite ve 2 farklı da güç seçeneği ile sunuluyor. 250ps güce sahip olan versiyon 0-100km/saat hızlanmasını 6.4 saniyede tamamlarken, 275ps güce sahip olan versiyon 6.1 saniyede tamamlıyor. Aracın sahip olduğu güç ise ön tekerleklere 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. 
Hyundai’nin ilk performans aracı olan i30 N’de oldukça özel donanımlar da kullanılmış. Her iki motor seçeneğinde de standart olarak yer alan adaptif süspansiyon sistemi 5 farklı ayara sahip ve yol koşuluna göre ve kullanım tarzına göre Eco, Normal, Sport, N ve N Custom olarak sürüş seçenekleri mevcut ve direksiyon üzerinde yer alan düğmeden değiştirilebiliyor. Ayrıca bu modlar sadece süspansiyonu değil, direksiyon sertliği, ESC tepkileri ve motorun sesine kadar çok farklı değişkenlerin tarzını belirliyor. Bu arada i30 N modelinin diğer i30 modellerine göre yere 4mm daha yakın olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Aracın dış tasarımı ise diğer i30 versiyonlarına göre bazı önemli sportif detaylara sahip. Ön tampon altında yer alan siyah plastik rüzgarlık ve ve arka tampon altında yer alan yine siyah renkli difüzör kırmızı renkli şeritlerle destekleniyor ve oldukça da sportif görünüme sahipler. Aracın kapı altında yer alan rüzgarlık detaylarında ise kırmızı renkli şeritler yer almıyor ancak fren kaliperlerinin bu renge sahip olması görünümü tamamlıyor diyebiliriz. 235/35 ölçülerinde lastiklere ve siyah detaylara sahip 19 jantlar ise oldukça şık ve görünümü başarılı bir şekilde tamamlıyor. Kokpite geçildiğinde ise daha farklı tasarıma sahip direksiyon ve vites topuzu ilk başta dikkat çekerken, oldukça sportif görünümlü sportif N logolu koltuklar aracın ne derece farklı olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca metal pedallar da sportif görünümü pekiştiren detaylar arasında yer alıyor diyebiliriz.

VW Golf GTi ve Ford Focus ST gibi önden çekişli sportif HB araçların bulunduğu klansmanda yer alacak olan Hyundai i30 N, Ateşli HB modellerin yer aldığı sınıfa yeni bir soluk getirecek ve rekabeti de kızıştıracak gibi görünüyor. Satışına ise 2017 yılı sonunda başlanması planlanıyor.