Makyajlı Ford Tourneo Custom tanıtıldı

0
274
Ford’un büyük boy MPV – Minivan sınıfında yer alan ve ülkemizde de üretilen modeli Tourneo Custom oldukça kapsamlı bir şekilde makyajlandı. Öyle ki bu sınıfın oldukça baskın bir modeli olan VW Caravelle bile yenilenirken bu derece büyük değişikliğe uğramadı ve yapılan dış değişiklikler için makyaj bile demek mümkündü diye düşünüyoruz. 

Aracın dış görünümünde en büyük değişiklik şüphesiz ön görünümde gerçekleşmiş. Diğer Ford modellerine benzer bir şekilde tasarlanan yeni ön panjur oldukça heybetli görünüyor ve aracın hem daha modern hem de daha sportif görünmesini sağlıyor. Ayrıca değişen panjur tasarımının çizgilerine uyacak şekilde far tasarımı da tamamen yeniden tasarlanmış. Üstelik ledli farlara sahip olacak şekilde iç tasarımı da baştan aşağı yenilenmiş. 
Ön tampon da benzer değişiklikten nasibini almış almış ve iri sis farlarıyla beraber oldukça farklı bir görünüme bürünmüş. Kısacası Ford, yeni bir araç tanıtsaymış bize göre ancak bu kadar farklı bir ön görünüm tasarlayabilirmiş. Diğer taraftan aracın arka ve yan görünümünde en ufak bir değişiklik bulunmuyor. Ürün gamında opsiyon olarak sunulmaya başlanan 17inch jantlar ise görünüme olumlu yönde katkıda bulunuyor. 
Sağda makyajlı Ford Tourneo Custom
Aracın içine geçildiğinden ise, karşımıza ön görünüme benzer bir şekilde bambaşka bir tasarım çıkıyor. Oldukça oyuncaklı diyebileceğimiz ve birçok Ford modelinde tercih edilen boyutlu tasarım yerini daha düz ve ciddi görünümlü kokpite bırakmış. Açıkçası bu sınıfta yer alan araçlar düşünüldüğü zaman iyi de yapılmış diye düşünüyoruz. Aşağıdaki karşılaştırmalı görselden de anlaşılacağı gibi bir önceki kokpitle en ufak bir ortak nokta bulunuyor ve yeni kokpitte çok daha kaliteli plastik malzemeler kullanıldığı da belirtilenler arasında yer alıyor.  
Modelde yeni sunulmaya başlanan Ford Sync 3 bilgi-eğlence sistemi ve çeşitli sürüş destek sistemleri ise sürüşün daha rahat ve güvenli bir şekilde geçmesine katkıda bulunacak. Bu arada aracın içindeki ses seviyesinin azaltıldığı ve yakın zamanda sunulmaya başlanan arka havalı süspansiyon sistemi sayesinde de konfor seviyesinin yükseldiği belirtiliyor. 

Üstte makyajlı Ford Tourneo Custom
Makyajlı Ford Tourneo Custom’da kullanılacak motorlar ise Ford’un 2016 yılında Ticari araçlarında kullanılmak üzere çalışmalarına başladığı yeni nesil 2.0lt sıralı 4 silindir turbo-dizel 105ps, 130ps ve 170ps güce sahip motor seçeneklerinden oluşuyor ve 2.2lt motorun yerine geçiyor. Hatırlanacak olursa 170ps’lik versiyon geçtiğimiz günlerde ülkemizde makyajsız modelde sunulmaya başlanmıştı. Ayrıca bu motor sadece 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile de sunuluyor ve bu da Tourneo modeli için bir ilk. 170ps güce ve 6 ileri otomatik şanzımana sahip versiyonun tüketim değerleri ise; Şehir içi: 7.7lt/100km, Şehir dışı: 6.1lt/100km ve Ortalama: 6.5lt/100km olarak yer alıyor. 
Sonuç olarak Ford Tourneo Custom, birçok markanın yeni olarak sunabileceği değişiklerle neredeyse tamamen yenilenmiş. Aracın gerek dışı, gerek içi ve gerekse de tekniği önemli yenilikler barındırıyor ve bu sayede en büyük rakipleri olan VW Caravelle ve Mercedes Vito ile artık daha iyi bir şekilde rekabet edebilecek diye düşünüyoruz. Makyajlı modelin ülkemize Ağustos ayında gelmesini ve aşağıda belirttiğimiz mevcut fiyatlardan %3-%5 oranında daha yüksek satılmaya başlanmasını beklenebilir.
  • 2.0lt turbo-dizel 170ps – 6 ileri oto. Titanium + Arka havalı süspansiyon: 125.185TL
  • 2.0lt turbo-dizel 170ps – 6 ileri oto. Titanium Plus + Arka havalı süspansiyon: 138.170TL