Maliye Bakanı’nın ÖTV itirafı ne anlama geliyor?

Ülkemizde özellikle son yıllarda otomobil ve telefon gibi ürünlerde ciddi bir ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) artışı mevcut. Bu nedenle toplumun büyük bir kısmı yüksek ÖTV nedeniyle şikayetçi ve öyle ki tarafımıza gelen özel mesajlarda bu konuda bir kampanya başlatmamız ve Change.org gibi platformlarda da yaymamız talep ediliyor. 


Diğer taraftan toplumun büyük bir kısmı bu yükselişten rahatsızken, sürpriz bir isimden yani konunun başındaki en yetkili kişi olan Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan da geçtiğimiz günlerde bir rahatsızlık açıklaması geldi. 
Naci Ağbal’ın açıklamaları kelimesi kelimesine şu şekilde;
“Ben bile bu noktaya geldiysem bu önemli yani. Artık otomobil vergilemesinde, tütün vergilemesinde, alkollü içeceklerin vergilemesinde gerçekten vergi oranları çok yüksek seviyelerde. Yıllardır bu işi en fazla arttıran, bu işlerin içerisinde çalışan bir insan olarak ben bile bakıyorum artık bu oranlar gerçekten yüksek. Tütünde de benzeri bir hadise var. Bu süreçte bizim daha fazla kayıt dışı ekonomiye odaklanmamız lazım. Vergi toplama faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması lazım”

Tütün ve alkollü içki konuları bizim faaliyet alanımıza girmediğine göre otomobil konusunda bu işin en başındaki kişiden bile şikayet duymak aslında hiç de fena gitmedi diye düşünüyoruz. Ayrıca 2016 Ekim ayında getirilen otomobillerdeki kademeli ÖTV artışının da bizzat sayın Bakan’ın kendisi tarafından yapıldığı açık bir şekilde belirtiliyor. Yapılan açıklamanın en dikkat çeken noktası ise “Bu süreçte bizim daha fazla kayıt dışı ekonomiye odaklanmamız lazım. Vergi toplama faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması lazım.” cümlesi gibi görünüyor. Yani bu güne kadar Türk Milleti’nin sırtındaki ÖTV yükünün esas nedeni olarak yeteri kadar toplanamayan vergilerin olduğu net bir şekilde belirtiliyor. 
Diğer taraftan ÖTV’nin abartı olması ve bu yüksekliğin nedeninin kayıt dışı nedeniyle olduğunun Bakan ağzıyla itirafı artık bu konuda önemli adımlar atılması gerektiğini açık ve net bir şekilde gösteriyor. Ancak bu konu, kayıt dışının azaltılmasına doğrudan bağlanıp beklemeye alınırsa, sonucu ya çok uzun yıllar sürer ya da sonuçsuz kalır diye düşünüyoruz. 
Bu arada kayıt dışı ile mücadelenin de ilk olarak “Babayiğitlerden” başlaması gerekliliği şart diye düşünüyoruz. Yani alttan üste değil de, üstten alta giden bir kayıt dışı mücadelesi oldukça inandırıcı ve toplumun her kesimi tarafından destek görecek bir faaliyet olacaktır. Bu durum su dolan bir testideki deliklerin büyükten küçüğe kapatılmasına benziyor da diyebiliriz. Büyük kaçakların önce kapatılması Türk Milleti’nin sırtındaki ÖTV yükünün de çabuk bir şekilde kapanmasını sağlayacağı gibi inandırıcılığı açısından da her kademedeki ticarethanenin uyumunu kolaylaştıracaktır.
Bu mücadele hızlı ve kararlı bir şekilde yukarıdan aşağı doğru yapılabilirse, eminiz ki Türk Milleti arzu ettiği güvenli ve yeni otomobillere daha yaygın bir şekilde sahip olabilecektir. Ayrıca verginin kayıpsız bir şekilde toplanabilmesi hem olası “Yerli Otomobil” satışlarında vergi uygulanmamasının veya çok düşük oranlarda uygulanmasının hem de Türkiye’de üretim yapan markalara daha düşük ÖTV uygulanmasının önünü açabilir. Kısacası ÖTV kaçağının önlenmesi domino taşı etkisine benzer bir şekilde birçok şeyin önünü açabilir diye düşünüyoruz. Umarız Sayın Bakan’ın itirafları sadece kişisel değildir ve kurum olarak da pratiğe dökülebilir. 

Facebook Comments