Mercedes X Serisi Pikap tanıtıldı

Mercedes’in uzun bir süredir adından bahsettiren pikap modeli X Serisi en sonunda tanıtıldı. Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da yapılan bu tanıtımda geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan konsept X Serisi modellerine oldukça benzeyen bir model çıktığını söylemek oldukça mümkün görünüyor. 

Mercedes X Serisi Türkiye fiyatları açıklandı. Farklı motor ve donanım seçeneklerine göre fiyatlar ve rakiplerine göre fiyat karşılaştırması için tıklayınız. (03.12.2017)

Nissan Navara ve dolayısı ile Renault Alaskan platformuna ve kasa görünümüne sahip olsa da, Mercedes’in günümüzde kullandığı tüm dizayn detaylarına fazlasıyla sahip olan X Serisi, yine de profilden platform kardeşleri ile hemen hemen aynı görünüyor denilebilir. Nissan Navara’yı iyi bilen kişiler X Serisi’nin yan çizgilerini hemen yakalayacaktır. Ancak özellikle ön görünüm gerçekten de oldukça şık ve sportif görünümü ile kardeşlerinden daha şık görünüyor diye düşünüyoruz.

Mercedes X Serisi – Nissan Navara – Renault Alaskan görsel karşılaştırması

Aracın içinde ise kardeşlerinden en ufak bir iz bile bulunmuyor. Mercedes’in son yıllarda A, B, C, CLA, GLA, GLC serilerinde yani C ve D Segmenti araçlarında yer alan kokpitin bir benzeri X Serisi’ne de kullanılmış olsa da E Segmenti boyutlarındaki aracın kokpiti çok da iri duruyor. Ancak bu büyüklüğün getirdiği ön konsolun boş ve biraz faza plastik görünümü bize biraz rahatsız edici gibi geldi. Ancak bu boş görünüm kokpitin altında son buluyor. Diğer Mercedes modellerinde de yer alan yuvarlak ve dokunmatik kumandalar ise bu sınıfta oldukça yeni olan bir donanım diyebiliriz. 
1-tone yani 1 tonluk pikap olarak adlandırılan sınıfta yer alacak boyutlara sahip X Serisi’nin sloganı ise bu sınıfın ilk Premium pikap modeli olduğunu açık ve net bir şekilde vurguluyor. Diğer taraftan VW, geçtiğimiz yıl aynı sınıfta yer alan Amarok modelini oldukça kapsamlı bir şekilde makyajlamış ve motor seçeneklerine Porsche Cayenne, Audi Q7 ve VW Touarg’de de kullandığı 3.0lt V6 turbo-dizel motoru da eklemişti. İşin ilginç tarafı VW’in de iddiası sınıfının ilk premium pikap modelinin Amarok V6 olduğu yönündeydi. Kısacası VW bu konuda daha hızlı davranmış olsa da Mercedes, Amarok’un premium iddiasını bir kenara fırlatıp atmış gibi görünüyor. 
Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzerine 2 farklı tarzda tasarlanan aracın sarı rengi ile öne çıkan versiyonu daha çok arazi özellikleri ile, beyaz renkli olanı ise daha çok şehir kullanımına uygun özellikleri ile öne çıkıyor.  giriş seviyesi X-Class Pure, ortada yer alan Progressive ve SUV tarzına daha yakın olan Lifestyle ve Power donanımları ile karşımıza çıkacak olan X-Serisi birçok farklı düzeyde ve amaçta kullanılabilecek bir araç olacak.
9 farklı renk ve 17,18, 19 olarak 3 farklı jant seçeneğine sahip olacak X Serisi’nde, bagaja bakan büyük camın elektrikli olarak açılabilmesine olanak sağlayacak bir opsiyon bile bulunacak. Ayrıca off-road paketinde yer alan opsiyonel süspansiyon sistemi sayesinde yerden yükseklik 2cm civarında artırılabilecek. Modelde yer alacak motor, şanzıman ve çekiş seçenekleri ise şu şekilde yer alıyor;
Motorlar seçenekleri
  • X220d – 2.3lt turbo-dizel 163ps, tek turbo – Nissan Navara’da kullanılan motor
  • X250d- 2.3lt turbo-dziel 190ps, çift turbo – Nissan Navara’da kullanılan motor
  • X200 – Sıralı 4 silindir turbo-benzin 160ps 
  • X-350d- 3.0lt V6 silindir turbo-dizel 258ps – Mercedes üretimi
Şanzımanlar ve Çekiş seçenekleri
  • 6 ileri manuel – 4×2 veya 4×4 çekiş sistemi ile – Nissan Navara’da kullanılan şanzıman
  • 7 ileri otomatik – 4×2 veya 4×4 çekiş sistemi ile – Nissan Navara’da kullanılan şanzıman
  • 7 ileri oto. (7G-tronic) – Sürekli 4×4 sistemi – Sadece V6 motor ile (Motor, şanzıman ve çekiş sistemi Mercedes üretimi)
Nissan Navara’nın süspansiyon sistemine sahip olsa da Mercedes tarafından yük taşıma kapasitesi azalmadan konfora yönelik bazı geliştirmeler yapıldığı da belirtiliyor. Bu arada Nissan Navara’nın arka kısmında yaprak yayların değil, kangal yay olarak da belirtebileceğimiz otomobillerde bulunan yaylardan bulunuyor. Yani Navara zaten bu konuda sınıfında oldukça başarılıydı ve bu yapı Mercedes X Serisi’nde daha da geliştirilmiş gibi görünüyor.

2017 Eylül ayında Avrupa’da satılmaya başlanması beklenen X Serisi, Mercedes modellerinin Avrupa’da satılmaya başlanmasından hemen sonra ülkemize geldiği düşünülürse 2017 Eylül-Ekim Türkiye’de satışa sunulabilir. Fiyatının ise VW Amarok modelinden %10-15 oranında daha yüksek olması beklenebilir. Bu doğrultuda 4×2-manuel şanzıman-baz donanım seçeneği 140.000TL’den başlayabilecekken en üst donanım 3.0lt V6 4×4 seçeneği ise yaklaşık 250.000TL fiyat etiketine sahip olabilir.

Facebook Comments