BMW’nin çarpılma korkusu; Tesla

A.B.D kökenli Tesla firması 1 Temmuz 2003 yılında kuruldu ve özellikle son yıllarda yaptığı ataklarla kendisinden fazlasıyla söz ettirmeyi başardı. Ayrıca bu popülarite sözde kalmadı ve şirket sadece Model S ve Model X olarak 2 farklı araç üretse ve Ford-GM gibi dev şirketlere göre onlarca kez daha küçük bir yapıya sahip olsa da bu 2 devi A.B.D Borsası’nda geçmeyi başardı. Açıkçası bu durum Apple’ın Iphone ile yaptığı zıplamaya benziyor da diyebiliriz. 

Apple’ın Iphone ile yaptığı bu zıplama ise, hatırlanacağı gibi telefon sektörünün lideri konumundaki Nokia ve Ericsson gibi devleri hallaç pamuğu gibi bir kenara atmış ve bellerini kırmıştı. Nokia halen pratik ve ucuz telefonlar ile belini doğrultmaya çalışırken, Ericcson telefon sektöründe artık görünmüyor ve telekomünikasyon sektöründe faaliyetlerine devam ediyor. 
İşte tam da bu noktada dünyanın birçok otomobil devi, Nokia ve Ericcson’un başına gelenler ile yüzleşmemek için tedbirlerini sıkı bir şekilde almaya başladılar. VW, BMW ve Mercedes’in başını çektiği markalar kendilerine ait elektrikli otomobil markalarını bir bir açıklarken, bir yandan da çok farklı konsept araçlar tanıtıp bu işte biz de varız demeye getiriyorlar. Ayrıca bu markaların en üst düzey yöneticileri, sık sık önümüzdeki 5 yıl için onlarca elektrikli model tanıtılacağını açıklıyor ve bir şekilde bu işte biz de olacağız düşüncesini oluşturmaya çalışıyorlar.
Özellikle Tesla’nın D Segmenti Model 3’ü uygun bir fiyat aralığında üreteceğini yaklaşık 1.5 yıl önce açıklamasından sonra Alman markalar hızlandıkça hızlandı. O üretim günü geldi ve Tesla, Model 3’ü geçtiğimiz günlerde seri üretim haliyle tanıttı ve ilk 30 aracın teslimatını da çalışanlarına yaptı. Ayrıca yılda 500.000adet aracın üretileceğini ve kapasitenin de artacağını belirtti. Üstelik burada dikkat edilmesi gereken, hem Model 3’ün içindeki 3 rakamı hem de Tesla tarafından BMW 3 Serisi’nin doğrudan hedef seçilmesi oldu. 
Açıkçası BMW gibi köklü bir Alman firmasının korkuları ise Model 3 ile ortaya çıktı diye düşünüyoruz. Bilindiği gibi BMW, 2011 yılında kurduğu “i” harfi altında elektrikli ve hybrid i3 ve hybrid i8 modellerini üretiyor. Bu araçların en büyük özelliği tamamen kendilerine ait olan platformlara sahip olmaları diyebiliriz. BMW bu konuya özel önem veriyor ve mevcut bir araca tam elektrikli altyapı üretmenin zorluğundan ve maliyetinden bahsediyordu. Bu nedenle de bugüne kadar içten yanmalı motor için tasarlanmış hiçbir modelinde tam elektrikli sistem kullanmamıştı. 
Diğer taraftan Tesla’nın Model 3 ile dehşet bir çıkış yapması ve 1000 Dolar kapora ile şimdilik 600.000 adet sipariş alması taşları yerinden oynattı. Elektrikli otomobillerin ancak kendine özel platformla sunulması düşüncesini savunan BMW, Tesla tarafından çarpılma korkusu nedeniyle 2017 Eylül tarihinde yapılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 400km menzile sahip tam elektrikli bir F30 kasa 3 Serisi’ni tanıtacak gibi görünüyor. 
Peki ama 2018 yılında yeni BMW 3 Serisi’nin ortaya çıkacağı biliniyorken BMW yetkililerindeki bu acelenin nedeni nedir? 
İşte tam da bu noktada Tesla Model 3’ün tanıtıldığı 2016 yılı oldukça dikkat çekici. Öyle ki A.B.D’de 400.000 adet sipariş alan Tesla Model 3’ün aksine BMW’nin satışları aynı yıl tam %25 oranında düşmüş. Bu da durumun ne kadar ciddi olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. BMW 3 Serisi gibi bir aracın 1 yılda %25 oranında satış kaybı yaşaması hiç de normal bir durum değil. Şimdilik sadece A.B.D’de söz konusu olan bu durum, Tesla Model 3’ün Avrupa fabrikasında üretime geçmesiyle bambaşka bir renge bürünebilir. 
Bu nedenle BMW, kasa değişimi beklemeden, zarar etmek pahasına F30 3 Serisi ürün gamına tam elektrikli bir versiyonu önümüzdeki aylarda ekleyecek gibi görünüyor. Almanları sıkıştırıp, elektrikli otomobillere geçiş tarihini en az 10-15 yıl öne alan Tesla’yı bu nedenle kutlamak gerekir diye düşünüyoruz. Bu arada elektrik savaşlarında Tesla’nın da işinin oldukça zor olduğunu, Almanların yenildikleri tüm savaşlardan daha da güçlenerek çıktıklarını hatırlatmak isteriz. 
Facebook Comments