Yeni Seat Ibiza ve rakipleri fiyat karşılaştırması

Boyutlarındaki büyüme sonucunda halen sınıfının en iri modeli olan yeni Seat Ibiza Türkiye fiyatları dün açıklandı ancak 57.000TL’den başlayıp 75.000TL’ye kadar çıkan fiyatları da birçok kişi tarafından oldukça fazla bulundu. Son 1 yılda meydana gelen döviz ve ÖTV artışı nedeniyle adeta uçuşa geçe n fiyatlar en ucuz aracın bile artık neredeyse 50.000TL’den başlamasına neden oluyor.

Biz de bu doğrultuda, neredeyse en düşük fiyatların yer aldığı B Segmenti HB modelleri, sınıfının Türkiye’de satışa sunulan en yeni üyesi Seat Ibiza’yı da dahil ederek 3 farklı motor alternatifi ile karşılaştıracağız. Bu arada yeni Seat Ibiza şimdilik sadece benzin motorlar ile satılmaya başlandığı için dizel motorlu modelleri karşılaştırmaya dahil etmedik. Karşılaştırmadaki tüm araçlar 2017 modeldir. 

Baz Donanım- Giriş seviyesi motor – Manuel şanzıman
Aşağıdaki karşılaştırmalı tablodan da anlaşılacağı gibi B segmenti HB araçların en ucuzu Skoda Fabia ve 53.400TL’den başlıyor. Ayrıca Opel Corsa’nın da fiyatı oldukça rekabetçi. Diğer taraftan yeni Seat Ibiza’nın fiyatı ortalarda yer alsa da yukarılara yaklaşıyor. 
Yeni Seat Ibiza ve rakipleri fiyatlar -1
Orta-üst donanım – Orta-üst Motor – Manuel şanzıman
Bu listeyi oluştururken oldukça fazla zorlandık çünkü modelden modele motor ve donanım seviyesi oldukça değişken. Ara seçenek de oldukları dikkate alınırsa çok da denk araçlar ortaya çıkmadığı gibi listedeki araç sayısı da yarı yarıya düştü. Ancak biz yine de bu listeyi bilgi amaçlı yayınlama gereği duyduk. Bu listede yeni Seat Ibiza, üst donanım sayılabilecek Style seçeneği ile en düşük fiyata sahip olmasıyla öne çıkıyor. 
Yeni Seat Ibiza ve rakipleri fiyatlar -2
Üst donanım – Üst Motor – Otomatik şanzıman
3 farklı kombinasyon ile yaptığımız karşılaştırmada şüphesiz en fazla satış yapma ihtimali bulunan seçenek üst motor-üst donanım-otomatik şanzıman seçeneği. Burada, rakiplerine göre oldukça küçük bir kasaya ve güçsüz bir motora sahip Micra en düşük fiyata sahip ancak bu modelin çok daha iri ve yeni versiyonu önümüzdeki aylarda satışa sunulacak. Yani kasası tamamen değişti. Diğer taraftan hem Opel Corsa hem de Kia Rio çok daha yeni bir kasaya ve daha geniş bir iç hacme sahipler. Fiyatları da sırasıyla 69.3000TL ve 68.900TL olarak açıklanıyor. Kia Rio’nun hem geçtiğimiz aylarda yenilenmesi hem de Corsa’ya göre daha güçlü olması avantajken bunları daha düşük bir fiyata sunabiliyor. Seat Ibiza ise hem en büyük hem de en güncel kasaya sahip olmasına rağmen listenin ortasında yer alıyor. 
Burada ağırlıklı olarak Japon ve Fransız markalar Seat Ibiza’ya göre hissedilir derecede daha yüksek fiyata sahipler. VW Polo’nun ise yeni kasası geleceği için sadece Comfortline donanıma sahip ve listedeki modellerden genelde daha ucuz. Ancak yeni VW Polo geldiği zaman fiyatların %10 civarında artacağını ve en üst versiyonda 85.000TL-90.000TL’yi bulabileceğini düşünüyoruz. Benzer bir şekilde yeni Ford Fiesta‘nın da Türkiye’de satışa sunulması yakın bir zaman sonra gerçekleşecek ve fiyatlarının bu listedekilere göre %3 oranında artması beklenebilir. 
Not: Donanım seviyelerini denk seçmeye çalışsak da arada farklılıklar olabiliyor. Bu nedenle, bir satın alma yapılacaksa tüm modellerin donanım özellikleri daha titiz bir şekilde karşılaştırılmalı. Ayrıca bayilerin markadan markaya ve modelden modele çok özel kampanyalar yaptığı unutulmamalı ve en son fiyatlar bayilerden alınarak karşılaştırılmalı. 

Facebook Comments