Bugatti Chrion ilk rekorunu 0-400km/s-0 ile kırdı

Dünyanın seri üretim en pahalı ve en hızlı otomobili olarak adlandırılabilecek Bugatti Chrion‘un tanıtımı üzerinden 1.5 yıl geçti ancak merakla beklenen resmi hız denemesi yapılmamıştı. Aracın hız sınırlayıcı olmadan fabrika verisi olarak açıklanan 463km/saat maksimum hızı bu nedenle hala tam olarak resmiyet kazanamadı. Aslında birçok kişi Super Sport araçlarda km değerlerini bu derece merakla beklemez veya beklenti içinde olmaz ancak söz konusu olan bir Hyper Sport araç ve üstelik de Bugatti Chiron olunca işler değişiyor diye düşünüyoruz. 

Her ne kadar bahsi geçen yeni rekor bir maksimum hız denemesi olmasa da 0-400km/saat gibi oldukça önemli bir deneme ve 8lt W16 silindir 4 turbolu 1500hp güç ve 1600nm torka sahip Bugatti’nin rekoru ile sonuçlanmış. Geçmiş dönemlerde Formula 1 yarışlarında adını duyuran, Indy 500’e geçiş yapan ve 24 Saat Daytona yarışlarında da yer alan Juan Pablo Montaya’nın kontrolündeki Bugatti Chrion, ilk önce 0’dan 400km/saat hıza çıkıp daha sonra 491mt’de durarak 41.96 saniyede bu rekorun seri üretim otomobil dalındaki yeni sahibi oldu ve bu süreyi 3.1km’de katetti.

Ayrıca hızlanma denemesi sonucunda kendi çapında bir maksimum hız denemesi de yapan Montaya, aracın limitörlü son hızı olan 420km/saat hıza çıkarak kendi rekoru olan ve Indy yarış arabası ile elde ettiği 407km/saat hız rekorunu kırmayı başarmış. 400km/saat hızdan tam fren yapıldığında ise aracın durması 9.3 saniye ve 491mt’de gerçekleşmiş. Yani 400km/s hıza çıkmak 32.66 saniye sürmüş.

Aşağıdaki videoda; Bugatti tarafından yayınlanan bir hızlanma denemesi mevcut ancak biz bunun Montaya’nın aracı olduğunu sanmıyoruz. Ne rengi resmi görsellere benziyor ne de hızlanmanın yapıldığı yer buna çok uygun değil gibi görünüyor. Sonuçta yolun orman tarafında bariyerler yok ve böyle bir hız denemesi bu kadar tedbirsiz bir yerde yapılamazdı diye düşünüyoruz. (Yazı video altından devam ediyor)
Son olarak 0-400km/saat hız denemesi Türk İnsanı’na da çok yabancı değil. Hatırlanacak olursa şampiyon Türk motosiklet yarışçısı Kenan Sofuoğlu’da Osmangazi Köprüsü’nün açılış töreninde Kawasaki H2R motosikleti ile 0-400km/s hıza 26 saniyede çıkmıştı. Ancak durma süresi belirtilmiyor.
Kenan Sofuoğlu’nun 0-400km/saat rekoru

42 Saniyede Rekor kıran Bugatti Chrion görselleri (Ön panjurda 42 sayısı)