Bugatti Chiron tanıtıldı

0
66
2016 Cenevre Otomobil Fuarı oldukça hızlı bir şekilde başladı ve dünyanın en hızlı arabası Bugatti Chiron tanıtıldı. Bu sayede hız rekoru bayrağını selefi Bugatti Veyron’dan da devraldı ve artık yeni bir hız rekortmeni dünya otomobil tarihine kazandırılmış oldu.

Alman VW grubu bünyesinde bulunan Fransız- İtalyan melezi Bugatti, Chiron modelinden 500 tane üretmeyi planlıyor. Akıl almaz fiyatlara markaya özel olarak üretilen çantalar ve ayakkabılar maalesef dahil değil. 
Aracın lüksünü ve aksesuarlarını geçerek esas konu olan motor konusuna gelecek olursak Veyron modeli ile aynı hacimde ve silindir düzeninde motorun geliştirilerek kullanıldığını görüyoruz. 8.0 litre hacminde 4-turbo W16 silindirli motor 1500hp güç üretirken 1600nm torka sahip. Ayrıca bu motorda bulunan 4 turbo boşluk yaşanmaması için 2 kademeli olarak çalışıyor. 
Bu abartı motorun gücü ise tekerleklere şu ana kadar cadde tipi bir otomobilde kullanılan en büyük şanzıman vasıtasıyla iletiliyor. Bu şanzıman VW grubunun diğer modellerinden de tanıdığımız 7 ileri DSG şanzımanın oldukça geliştirilmiş, anormal güce ve torka göre güçlendirilmiş bir versiyonu olarak öne çıkıyor.
Bu dehşet verilerin sonucunda modelin 0-100km hızlanmasının 2.5 saniyenin altında olacağı belirtiliyor. Bu kadar yüksek güç ve torka bakıldığı zaman hızlanma verisi çok iyi görünmeyebilir ancak esas etkileyici veri aracın son hızında saklı bulunuyor. Chiron tam olarak 420km/saat hıza çıkabiliyor ve bu son hız onu dünyanın en hızlı seri üretim otomobili yapıyor. Aracın bu hızına fazlasıyla vurgu yapan 500km/saat ibareli hız göstergesi ise gözlerin fal taşı gibi açılmasına neden oluyor.
Aracın gövdesinde ise hem hafiflik hem de sağlamlık sağlayabilmek için karbon-fiber malzeme yaygın bir şekilde kullanılmış ve bu kullanım aracın arka kısmında yoğunlaşmış. Ayrıca ağırlığın artmasını önlemek için aracın farlarında hafiflik sağlayan LED aydınlatmalar tercih edilmiş.
Diğer taraftan 5 farklı modu olan adaptif şasi sayesinde hangi hız ve yol tipi olursa olsun en iyi sürüş ayarı yapılabiliyor ve bu sayede yol tutuş mükemmel hale getirilebiliyor. 8 pistona sahip ön ve 6 pistona sahip arka kaliperler sayesinde de araç sorunsuz bir şekilde durabiliyor. Hem yol tutuş hem de görünüme büyük katkısı olan devasa jantlar ise önde 20inch arkada ise 21inch büyüklüğünde ve üzerlerinde daha kolay takılıp sökülebilen özel Michelin lastikler bulunuyor.
Bugatti Chiron, Veyron’dan hem daha hızlı değil ayrıca daha da pahalı. 2.6 milyon dolar gibi uçuk ötesi denilebilecek bir fiyat etiketine sahip olan Chiron’un bu fiyatının A.B.D’de geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Ülkemizde tahmini olarak 5 – 5.5 milyon dolar yani 15-20 milyon Türk Lirası gibi bir fiyata satılabilir. Böyle bir aracın talibi uçuk ötesi fiyatına rağmen ülkemizde mutlaka olacaktır diye düşünüyoruz.