Mazda’nın yeni Rotary Wankel Formülü; Lazer ateşleme, menzil uzatıcı ve özel apex segmanlar

Japon Mazda markası, diğer tüm markalar arasında araç tasarımı ve araç tekniği konularında farklılık yaratmak isteyen bir marka olarak dikkat çekiyor. Öyle ki gerek geçmiş dönemlerde gerekse de günümüzde ortaya çıkardıkları farklı teknoloji ve tasarımlarla övgüyü hak ettiklerini düşünüyoruz. Her ne kadar ülkemizde istenilen satış adetlerine esas olarak yüksek fiyatlar ve Alman hakimiyeti nedeniyle ulaşamıyor olsalar da özellikle A.B.D’de ve Japonya’da istediklerini aldıklarını düşünüyoruz. 


Konunun video anlatımı 
Markanın halen kullanmakta olduğu Kodo tasarım dili oldukça özgün ve sunulan Skyactiv motor teknolojileri de oldukça başarılı. Üstelik bu teknolojiyi geliştiren Mazda, önümüzdeki yıldan itibaren SCCI yani kısmen bujisiz çalışan benzin motor teknolojisini seri üretim olarak Mazda modellerinde kullanmaya hazırlanıyor. Üstelik elektrikli motor teknolojisini de sessiz bir şekilde geliştiren marka bu sayede Hybrid ve tam elektrikli sistemlerini ürün gamında yaygınlaştırmayı planlıyor. 
Diğer taraftan markanın geçmiş dönemlerde iz bırakmış en önemli teknolojisi şüphesiz Rotary Wankel motorlar ve bu motoru kullanan RX serisi modeller de halen oldukça fazla seviliyor. Ayrıca RX modelinin devamı niteliğindeki RX-9 konsepti de geçtiğimiz yıllarda tanıtılmıştı ancak modelin üretilip üretilmeyeceği kesin değildi. Diğer taraftan Mazda yetkililerinin 2016 ve 2017 yıllarında yaptığı açıklamalar oldukça çelişkili olsa da modelin ete kemiğe bürünme ihtimali gün geçtikçe artıyor. 
Üst düzey Mazda yetkilileri tarafından en son yapılan oldukça detaylı açıklamalara göre; Mazda’nın kuruluş tarihi olan 30 Ocak 1920 baz alındığında 2020 yılı 100.yıl olarak kutlanacak ve bu önemli dönüm noktasında da önemli bir modelin tanıtılma gerekliliği belirtiliyor. Bu modelin RX-9 olma ihtimali ise üstü kapalı da olsa artık açık bir şekilde belirtiliyor. Ancak buradaki esas soru RX modellerini farklı kılan Rotary Wankel motorun kullanılıp kullanılmayacağı. İşte tam da bu noktada açıklamalar oldukça yoğunlaşıyor ve güzel de ipuçları mevcut. 
Bu doğrultuda yapılan açıklamalara göre; Wankel motorların en büyük problemleri olan yüksek yakıt tüketimi, yağ kaçakları, yağ eksiltme ve yanma odasındaki alev dağılımı konuları mutlaka çözülmeli ve bunlar olmadan Wankel motorlu RX-9’un başarı getirmesinden çok Mazda’nın adının lekeleyeceği düşünülüyor. Görünen o ki, Wankel motorun çalışma prensibi nedeniyle bir türlü çözülemeyen bu problemler hala büyük bir sorun olarak Mazda’nın karşısında duruyor. Ancak her bir soruna karşı Mazda bu sefer tedbirini almış gibi görünüyor ve Mazda RX-9’da öyle veya böyle Wankel motor kullanmakta kararlı. 

Wankel motor problemlerin çözümleri ise yapılan açıklamalar şu şekilde özetlenebilir;

– Yakıt tüketimi: Günümüz emisyon kuralları nedeniyle hem emisyon değerleri hem de yakıt tüketimi değerleri oldukça yüksek olan Wankel motorun doğrudan çekişe girmesi üzücü bir şekilde beklenmiyor. Onun yerine elektrik motorlarına enerji temin eden pilleri besleyen bir menzil artırıcı olarak yer alması planlanıyor. Düşük bir tempoda çalışacak olan Rotary motor bu sayede pilleri şarj edecek ve pillerden enerji kullanan elektrik motorları da aracın çekişini sağlayacak. Bu yöntem hem Wankel motorun kullanılmasını sağlayacak hem de yakıt tüketimi ve emisyon konularında Mazda’nın başının ağrımasını engelleyecek. Üstelik sadece menzil arttırıcı olarak çalışacak bir Wankel motorun oldukça küçük boyutlarda olabileceği ve araçta yer sorununu da çözebileceği gayet açık. Wankel motorun en büyük özelliği olan çok düşük hacimlerden çok yüksek güç üretebilmesi sayesinde de oldukça küçük ve güçlü bir yapısı olacak. Kısacası Wankel motoru bir jeneratör olarak kullanan Hybrid RX-9 modeli oldukça olası görünüyor. 
Menzil arttırıcılı hybrid sistem
-Yağ kaçakları ve yağ eksiltme: Bu konudaki en büyük problem Wankel motor içinde yer alan rotorun segmanları diyebiliriz. Apex segman olarak geçen bu segmanlar yanma odasını süpürüyor ve pistonlu motorlarda yer alan yuvarlak segmanların görevini gerçekleştiriyor ve problemin esas kaynağı da bu. İşte bu nedenle özel malzemeler kullanarak yeni Apex segmanların kullanılması planlanıyor. ancak ilk maddede de belirttiğimiz gibi Wankel motorun bir menzil arttırıcı olarak kullanılma ihtimali onun çok yüksek devirlerde çalışmayacağını, bu sayede üzerindeki yükün de çok fazla olmayacağını gösteriyor. Yani büyük ihtimalle düşük ve dar bir devir bandında sürekli çalışacak olan Wankel motor, hem daha iyi ve dayanıklı Apex segmanlar hem de bu düşük tempolu çalışma rejimi sayesinde çok daha dayanıklı olacak. 
Resim yazısı ekle
– Yanma odası alev dağılımı: Wankel motorların çalışma prensibi itibariyle yanma odasındaki alev dağılımı yakıt tüketimini yükselten en önemli etkenlerden bir tanesi. Geleneksel bujiler ile ateşleme ise bu konuda sorun yaratıyor ve Mazda mühendislerinin bu konudaki çözümü ise Lazer veya Plasma destekli ateşleme olarak görünüyor. Her 2 seçenekte de ateşleme daha fazla noktadan gerçekleşiyor, yanma daha homojen meydana geliyor ve bu sayede emisyon ve tüketim değerlerinde önemli düşüşler yaşanıyor. Ancak lazerin pahalı bir teknoloji olması Plasma ateşlemenin öne çıkabileceğini gösteriyor. 
Plasma ateşleme
SONUÇ
Görüleceği gibi Mazda ne RX-9’un peşini bıraktı ne de Wankel motorun. Ancak bu ikiliyi güç, performans, verimlilik ve dayanıklılığın en iyi olduğu bir seviyede buluşturmak istiyor. Üstelik bunu, hem ortaya 100. yıla yakışır bir model olarak çıkarmak hem de diğer projelerini destekleyecek önemli bir gelir kaynağı elde ederek yapmak istiyor. Ancak ne olursa olsun, farklı ve özgün teknolojiler peşinde koşan Mazda’yı kutlamak gerekiyor diye düşünüyoruz. Umarız menzil artıcı bir Wankel ile de olsa RX9 Hybrid karşımıza 2020 yılında tüm heybeti ile çıkar. 

Facebook Comments