Hyundai Genesis G70 tanıtıldı

Hyundai’nin premium bir marka olarak çıkardığı Genesis yoluna tam gaz devam ediyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıllarda sırasıyla F Segmenti için G80 ve E Segmenti için de G90 modelini tanıtan marka, şimdi D segmenti için G70 modelini tanıttı. 

Alman markalardan Audi, BMW ve Mercedes, İngiliz marka Jaguar ve Japon markalardan da Acura, Infiniti ve Lexus gibi premium markaları hedef alan Genesis’i rakiplerine bakarak küçümsememek gerektiğini düşünüyoruz. Güney Kore’li Hyundai’nin 50 yıl önce kurulduğunu ve ilk aracını da Ford lisansı ile yaklaşık 40 yıl önce ürettiği düşünülürse, gelinen konum gerçekten de muhteşem görünüyor. Böyle bir azim ve tabi ki Hyundai olanakları ile, Genesis markasının atak yapmasının onlarca yıl sürmeyeceği de bize göre su götürmez bir gerçek. Bu nedenle önümüzdeki 10 yıl içinde Genesis’in bambaşka yerlerde olmasını bekliyoruz.

Gelelim yeni tanıtılan D segmenti araca; BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi gibi araçları hedef alan G70 modeli, sahip olduğu tasarım ile bize Maserati Ghibli modelini hatırlattı. Her ne kadar detaylarda farklar belirgin bir şekilde yer alsa da, aracın genel hatları Ghibli’yi fazlasıyla hatırlatıyor. Ancak Maserati Ghibli’nin E Segmenti bir araç olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 2 aracın benzerliği bir kenara bırakılacak olursa Genesis G70’in gerçekten de oldukça sportif ve premium bir görünüme sahip olduğunu söylemek oldukça mümkün görünüyor. 
Üstte Hyundai G70 altta Maserati Ghibli
Aracın kokpiti ise oldukça gösterişli, kaliteli ve özgün görünüyor. Son zamanların kokpit üstünde havada gibi duran bilgi-eğlence ekranı Genesis G70 modelinde de yerini almış. Deri kaplı kokpit, yoğun bir şekilde kullanılan krom ve alüminyum malzemeler ise kalite algısını olumlu yönde etkiliyor. 

Yaşam alanı olarak ise; Aracın uzunluğu 4658mm, genişliği 1850mm ve 2 aks arası mesafesi de 2835mm olarak açıklanıyor. Bu değerler BMW 3 Serisi’nden %1-2 civarında büyükken, Mercedes C Serisi ile hemen hemen aynı ancak daha geniş olmasıyla dikkat çekiyor. Bu da arka diz mesafesi açısından rakipleri ile benzer bir ferahlığa sahip olabileceğini gösteriyor. Ancak genişliğin fazla olması mutlaka iç hacimde olumlu şekilde hissedilecektir. 
Aracın vurgulanması gereken özelliklerinden bir tanesi ise; Kia’nın geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve ülkemizde de satılması kesinleşen Kia Stinger modeli ile aynı platforma sahip olması denilebilir. Ayrıca motor seçenekleri de Stinger ile aynı. En üst seçenek olarak 3.3lt çift-turbo V6 benzin 370ps gücünde ve 510nm torka sahip motor yer alacakken, ülkemiz için nispeten ideal bir seçenek olan 2.0lt çift-turbo benzin motor 258ps güç ve 352nm tork üretebiliyor. Tek dizel seçenek olan 2.2lt turbo-dizel motor ise 204ps güce ve 440nm torka sahip. Diğer taraftan 3.3lt’lik motora sahip Kia Stinger modelinde 0-100km/s hızlanma değeri 4.9sn gerçekleşirken aynı motora sahip Hyundai Genesis G70 modeli 4.7sn değerine sahip. 
Oldukça zengin güvenlik ve sürüş asistanı sistemleri ile donatılacak olan Genesi G70 modeli 2018’in ilk aylarında Rusya, Orta Doğu, Güney Kore ve Kuzey Amerika’da satışa sunulacak. Fiyatının ise rakiplerinden daha ucuz olması kuvvetli bir şekilde bekleniyor. Bu duruma en güzel ispat ise F Segmenti olan Genesi EQ900L modelinin benzer motor ve donanıma sahip E Segmenti bir Mercedes E Serisi ile aynı fiyata sahip olması gösterilebilir. Ancak 2.0lt’den düşük motora sahip olmaması işleri zorlaştırıyor ve bu nedenle ülkemizde 2 elin parmakları kadar ancak satılabileceğini düşünüyoruz.