Volvo XC40 tanıtım öncesi ortaya çıktı


Volvo’nun C segmentinde yer alacak olan Crossover modeli 21 Eylül’de resmi olarak tanıtılacak ancak bu tanıtım öncesi video görüntülerinden alındığını düşündüğümüz görseller internete sızdı. 2016 yılında Volvo’nun konseptini tanıttığı XC40, oldukça modern ve abilerine benzer olan tasarımı ile dikkat çekiyor. 


Özellikle aracın ön kısmı Volvo’nun artık kemikleşen ve XC90 ile XC60 modellerinde kullandığı tasarım ile büyük benzerlik gösteriyor. Aynı şekilde arka kısımda da aynı benzerlikler var ancak profil görünümü oldukça farklı. Bu farklılığa neden olan detay ise şüphesiz C sütununda yer alan ve Volvo’da görmeye alışık olmadığımız şekilde ilginç kelebek camı tasarımı diyebiliriz. Küçük ve üçgen yapıdaki kelebek cam bizim zevkimize pek de hitap etmedi. Kelebek camın eğimli alt kısmından C sütununa bir çizgi ile bağlantı yapılması ve tavanı da kapsayacak şekilde farklı bir renge sahip olması bu detayı daha da belirginleştirmiş. Zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bize göre araca hareket katayım derken sanki markanın ağırlığı biraz bozulmuş gibi görünüyor. 

Aracın iç tasarımı ise, sınırlı görsellerden anlaşıldığı kadarıyla abilerine fazlasıyla benziyor. Dikine duran dev bilgi eğlence ekranı hemen dikkat çekerken, ne kadar az sayıda tuş kullanılmış olması da gözlerden kaçmıyor. Kokpitin sade ve modern anlayışa sahip olması güzel ancak sadece bilgi-eğlence ekranı üzerinden tüm havalandırma fonksiyonlarının idare edilebiliyor olması klasik tuşlara alışmış kişileri zorlayabilir. 
Araçta kullanılacak motor seçenekleri ile ilgili bir detay yok ancak tahmin etmek pek de zor değil. Volvo’nun V40 ve S60 modellerinde kullandığı 1.5lt turbo-benzin 152ps gücündeki motor giriş seçeneği olarak sunulabilecekken, düşük hacimli bir dizel motorun sunulması henüz beklenmiyor. Bu nedenle dizel cephesinde markanın birçok modelinde kullandığı 2.0lt turbo-dizel 190ps motor ve daha düşük güce sahip bir versiyonu XC40’da yerini alabilir. 
2018’in ilk aylarında satışa başlanabileceğini düşündüğümüz XC40’ın fiyatı ise Alman rakipleri BMW X1 ve Mercedes GLA ile benzer seviyede olabilir. Ancak bilindiği gibi Volvo, rakiplerinden daha fazla donanımı standart olarak sunabiliyor. Bu nedenle giriş seviyesi motora ancak zengin bir donanıma sahip Volvo XC40’ın 190.000TL’den başlayabileceğini düşünüyoruz.