Makyajlı Citroen C4 Cactus tanıtıldı

Citroen’in B Segmentinde yer alan Crossover modeli C4 Cactus 2014 yılında tanıtılmıştı ve radikal tasarım detayları ile de dikkat çekmişti. Her ne kadar her zevke hitap etmeyen detaylara sahip olsa da, farklı tasarımlardan hoşlanan kişilerin ilgisini çeken model, istenen başarıyı elde edememişti. İşte bu radikal detaylar, Citroen yetkilileri tarafından satış kaybı olarak anlaşılmış olacak ki, modelin yeni tanıtılan makyajlı kasasında, bahsi geçen detayların neredeyse hepsi yontulmuş diyebiliriz. 

Aslında yontulmuş kelimesini kullanmamızın esas nedeni olarak; daha önceden aracın dört bir tarafında yer alan ve yapıştırma gibi görünen ve kabartma desenlerin neredeyse tümünün, adeta bir heykeltıraşın eli değmişçesine ortadan kalkmış olması gösterilebilir. Aşağıdaki karşılaştırmalı görsellerden de anlaşılacağı gibi özellikle kapılarda yer alan bu baskılı ve kabarık dikdörtgen formlu desenler gitmiş, yerine sadece etek kısımlarında yer alan ve bu desenlerin misli misli daha az olan küçük ve çok dikkat çekmeyen desenler gelmiş. Yani farklı detaylardan hoşlananların da gönlü bu şekilde alınmaya çalışılmış.
Solda yeni Citroen C4 Cactus 
Ayrıca ön ve arkada yer alan, bu baskılı desenlerle aynı renge sahip ayrı bölümler de yok olmuş ve düzleşerek tamponun bir parçası haline gelmişler. Tabii gerek önde ve gerekse de arkada, tampon, aydınlatma ve stop gruplarının tamamen değişmiş olması, bir önceki tasarımın ne kadar yadırgandığını ve adeta yenilik yaparcasına makyaj operasyonuna gidildiğini görmemizi sağlıyor. Bu arada aracın dışında değişmeyen tek detayın, arka kapı camlarını bagaj camına birleştiren 2 paralel siyah çizgi olduğunu ve iç tasarım da ise bir önceki model göre önemli bir değişiklik yer almadığını belirtmeden geçmeyelim.
Diğer taraftan makyajlı C4 Cactus’de konfora yönelik önemli yenilikler bulunuyor. Progressive Hydraulic Cushion (PHC) olarak yer alan hidrolik takviyeli bu süspansiyon sisteminde; bir önceki modele göre geliştirilen amortisör ve yaylar yer alıyor ancak amortisörlere eklenen hidrolik yumuşatıcılar sayesinde yerini aldığı geleneksel lastik takoz şeklindeki yumuşatıcıların zıplatma ve kısı stroklu darbe etkisi en aza indiriliyor. Bu da süspansiyon konforunu ciddi şekilde yükseltiyor diyebiliriz. Ayrıca koltuk minderlerinin de konfora yönelik yenilenmiş olması bu seviyeyi daha da üste taşıyabilecek gibi görünüyor. Trafik levha tanıma sistemi, otonom fren destek sistemi ve sürücü uyarı sistemi gibi özellikler ise makyajla beraber daha önce sunulan park asistanı, geri görüş kamerası ve kör nokta uyarı sistemlerine eklenmiş. 
Makyajlı C4 Cactus’te ağırlıklı olarak aynı motorlar kullanılmaya devam edilecek olsa da 1.2lt turbo-benzin 130ps motor da seçenekler arasına eklendi. Ayrıca aynı motorun 100ps gücünde bir versiyonu da yer alacak. 1.2lt atmosferik-benzin 82ps ve 1.6lt turbo-dizel 100ps gücündeki motorlar da diğer motor seçeneklerini oluşturuyor. Makyajlı modelin 2018 yılında ülkemizde olması ve fiyatında da döviz seviyesinde bir değişim olmadığı takdirde yaklaşık %3-4 oranında bir artış olması beklenebilir. Bu da motor, şanzıman ve donanım seviyesine göre 90.000TL-115.000TL arasında bir fiyat aralığına sahip olacağı anlamına gelebilir.