Alfa Romeo Giulia, EuroNcap’ten sonra şimdi de IIHS testine girdi

Farklı bölgelerin farklı kurumları tarafından yapılan çarpışma testleri ilgimizi her zaman çekiyor ve kafamızda bazı şüpheler olsa da genelde samimi bulduğumuzu belirtmek isteriz. Bu testlerin sonuçları ile ilgili yaptığımız haberlerde ise özellikle sosyal medya takipçilerimiz yoğun ilgi gösteriyorlar ancak EuroNcap’e olan güvenin çok da iyi olmadığını görüyoruz. ABD’li IIHS’e olan güven ise çok daha fazla. 

Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl Alfa Romeo’nun D Segmenti modeli Giulia’nın EuroNcap çarpışma testi sonuçlarını yorumlamıştık ve neredeyse dünyanın en güvenli otomobili olabileceğinden bahsetmiştik. Tabii birçok takipçimiz de EuroNcap’i gerçekçi bulmadıklarını, IIHS testine girmeden bu tip bir sonuca inanmayacaklarını belirtmişlerdi. Aşağıda bahsi geçen Giulia’nın EuroNcap test sonucu görülebilir.
Alfa Romeo Giulia Euro Ncap sonuçları
Diğer taraftan o gün geldi ve Alfa Romeo Giulia IIHS çarpışma testine girdi. Modelin elde ettiği sonuçlar ise, çocuk koltuğunun Isofix bağlantı noktaları haricinden olabilecek en iyi değerlere sahipti. Üstelik birçok modelin çuvalladığı Small Overlap, yani aracın sol köşesinden yapılan çarpışmada da tam puanları almayı başardı. Aşağıda bahsi geçen Giulia’nın IIHS test sonucu görülebilir.
Alfa Romeo Giulia IIHS sonuçları
Bu arada EuroNcap ve IIHS vücut hasarlarını farklı şekillerde ifade ediyor ve EuroNcap bu konuda görsel olarak daha detaylı bilgi sunuyor. Ancak her 2 testin de sonuçları birbirlerine oldukça yakın. IIHS testinde 4 farklı çarpışma testi gerçekleştiriliyor ve bunlar Small Overlap (Soldan önden çarpma), Moderate Overlap (karşıdan çarpma), Side (Yandan çarpma) ve Roof Strength (Tavan dayanımı) olarak yer alıyor. Giulia bu 4 testten de alabileceği en iyi skorlar olan G yani “Good” sonucunu elde etmiş ve vücudun farklı bölgelerinde elde edilen skorların tümü de G notuna sahip. 
EuroNcap’te ise benzer testler yapılıyor ve vücut bölgeleri tek tek sınıflandırılıyor. Bu doğrultuda Giulia’nın karşıdan deforme olabilir bir bariyere çarpmada sürücü gövdesi ve bacağında kabul edilebilir notunu aldığını görüyoruz. Ayrıca sürücü tarafında gerçekleşen bir kazada da kabul edilebilir notu yer alıyor. 
Alfa Romeo EuroNcap
Ancak bu sarı bölgeler sizi korkutmasın çünkü halen dünyanın en güvenli otomobili kabul edilen ve hem EuroNcap hem de IIHS testlerinden en yüksek notları alabilen Volvo XC90’da bile fazlası ile bulunuyor. Ayrıca Giulia’nın yetişkin korumasında %98 ve Volvo XC90’ın da %97 notunu alması Giulia’nın ne kadar güvenli olduğunu gösteriyor. Üstelik XC90’da güvenlik donanımları %100 oranı ile tamken, Giulia’da %60 olarak yer alıyor. Giulia’nın XC90’a göre zayıf noktası ise arka koltukta yer alan bebek ve çocuk koruması ile ilgili. Giulia %81 notuna sahipken XC90 %87 almayı başarıyor. 

Volvo XC90 EuroNcap
IIHS testinde ise Volvo XC90 aynen Alfa Romeo Giulia gibi en üst değerleri elde etmiş ancak tek bir notu Giulia’nın altında. Yan çarpışma testinde XC90 sürücüsü gövdesinden bir miktar hasar alıyor ve bu vücut bölgesinde sarı (A)  yani “Kabul edilebilir” notunu elde ediyor. 
Volvo XC90 IIHS yan çarpışma testi
SONUÇ
Görüleceği gibi Alfa Romeo Giulia ön yolcu güvenliği açısından Volvo XC90’ın önünde. Ancak arkada yer alan çocuk güvenliği açısından XC90’ın gerisinde. Tabi bu sonuçların Giulia’nın daha düşük güvenlik donanımı ile elde edildiğini de belirtmekte fayda var. Kısacası aynı güvenlik donanımı şartları sağlansaydı, Giulia XC90’ın önüne daha da rahat geçebilirdi. Bu da onu en azından XC90 kadar güvenli bir otomobil yapıyor diyebiliriz. 
Tabi Giulia ve XC90’ı karşılaştırmışken Giulia platformuna ve motorlarına sahip D Segmenti Crossover modeli Stelvio‘ya da atıfta bulunmadan geçmeyelim. Aşağıdaki karşılaştırmalı tablolardan da görüleceği gibi Stelvio’nun da diğer 2 modelden geri kalır yanı yok ve bu nedenle dünyanın en güvenli 3 otomobilinin bu modeller olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yeni BMW 5 Serisi, Volvo S90 ve Mercedes E Serisi ise bu 3 modelin epey arkasında görünüyor diye düşünüyoruz.
Volvo XC90-Alfa Romeo Stelvio
Alfa Romeo Giulia-Alfa Romeo Stelvio
 Alfa Romeo Giulia IIHS çarpışma testi videoları
Small Overlap test

Moderate Overlap test


Side test