Range Rover Sport makyajlandı


Land Rover markasının Discovery haricinde E Segmenti’nde yer alan üst düzey modeli olan Range Rover Sport makyajlandı. Makyaj ile beraber bir alt segmentte yer alan kardeşi Range Rover Velar ile gerek iç gerekse de dış tasarım olarak büyük benzerliklere sahip olan modelin motor seçeneklerinde ise yeni eklenen Hybrid seçeneği oldukça dikkat çekici. 

Dış görünüm anlamında makyaj öncesine göre ilk bakışta büyük bir fark görünmese de, özellikle ön farların iç tasarımının tamamen değişmiş olması farklılığı hemen vurguluyor. Benzer bir şekilde genel hatları aynı kalsa da petek desenli tasarıma sahip ön panjur daha modern görünüyor. Üstelik bu 2 farklılık da küçük kardeş RR Velar ile hemen hemen aynı denilebilir. Sis farlarından vazgeçilen ve detay miktarı düşürülen ön tampon ise önde gerçekleşen diğer değişimlerle uyum içinde ve daha modern bir görünümün ortaya çıkmasına büyük katkıda bulunmuş.
Üstte yeni Range Rover Sport
Aracın arka görünümünde ise; değişen tampon tasarımı ve formu yuvarlaktan dikdörtgene dönen egzoz uçları hemen göz çarpıyor. Ayrıca stop grubunun değişen iç tasarımı da tazelenme anlamında fayda sağlamış diyebiliriz. 
Kokpitteki değişim ise daha ilk bakışta göze çarpıyor. Birçok otomobil modelinde dijital gösterge ve kumandalar adeta bir moda gibi yayılıyor ve Land Rover da bu modaya ilk olarak RR Velar modeli ile uymuştu. Makyajlı RR Sport’ta da aynen kardeşinde yer alan detaylar uygulanmış ve hem bilgi eğlence sisteminde hem de havalandırma sisteminde tamamen dijital ve dokunmatik bir yapı tercih edilmiş. Bu nedenle havalandırma kumandalarının yanındaki kalın gümüş renkli kolonlar hariç RR Velar ile çok benzer bir kokpit elde edilmiş diyebiliriz. 
Solda makyajlı Range Rover Sport
Makyajlı Range Rover modelinde kullanılacak olan motor seçeneklerine ise 2.0lt turbo-benzin ve elektrik motoru birlikte sunan bir hybrid seçenek de eklendi. Toplam olarak 404ps güç ve 640nm tork sunan şarj edilebilir hybrid sistem, Range Rover Sport P400e’yi 6.4 saniyede 0’dan 100km/saat hıza çıkartabiliyor. P400e, 2 saat 45 dakika şarj edilmesi durumunda 51km sadece elektrikli bir şekilde yol alabiliyor. Ürün gamında yer alan 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 240ps ve 3.0lt V6 turbo-dizel 306ps motor seçeneklerinde ise bir değişiklik yer almıyor. 
Diğer taraftan motor seçeneklerinde en üstte yer alan SVR modelinin motoru da makyaj ile beraber güçlendi. 5.0lt V8 Superchargerlı (Kompresör) motor artık 575ps güç üretebiliyor ve bu motor SVR’yi 4.3 saniyede 0’dan 100km/saat hıza çıkarabiliyor. 
2018’in ilk aylarında İngiltere’de satışa sunulacak makyajlı RR Sport’un %5 civarında bir fiyat artışı ile 2018’in 2 çeyreğinde ülkemizde olması beklenebilir. P400e modelinin fiyatı ise 2.0lt turbo-dizel modelden %15 daha yüksek olacak. Her ikisinin de 2.0lt motora sahip olduğu düşünülürse, RR Sport 2.0lt modelinin şu anki başlangıç fiyatının da 708.000TL olduğu dikkate alınırsa; P400e için yaklaşık 850.000TL’lik bir fiyat etiketi rahatlıkla hesaplanabilir.