Koenigsegg, 2 yeni rekorla Bugatti’yi yine geçti

Bugatti ve Koenigsegg arasında 0-400-0 klasmanında başlayan hız rekabeti şimdi de araçların yapabileceği son hıza taşındı. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Koenigsegg Bugatti’nin 0-400-0 rekorunu 36 saniye 44 salise ile kırmış ve bu rekoru tam 5.2 saniye ile geliştirmişti. Denemede kullanılan Koenigsegg Agera RS araç ise; Herhangi bir sonradan modifiye işlemine tabi tutulmamış ancak ekstra ücret karşılığı alınabilen fabrika güç paketine sahip 5.0lt V8 çift-turbo 1360ps (1160ps standart) gücünde ve yaklaşık 1300nm (1000nm standart) tork üretebilen bir motora sahip. Aracın ağırlığı ise 1395kg olarak açıklanıyor. Bugatti Chiron’da ise 8.0lt W16 silindir 4 turbolu 1500hp güç ve 1600nm torka sahip bir motor yer alıyor.

Şimdi ise Koenigsegg, yine aynı özelliklere sahip olan Agera RS modelini kullanarak ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Route 160 yolunda maksimum hız denemesi gerçekleştirdi. Bu yolun yaklaşık 18km’lik bölümünün gerekli izinler alınarak trafiğe kapatıldığını ve Guinness yetkililerinin de denemede hazır bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu arada rekor denemesinin yapıldığı yolun gündelik olarak yoğun bir şekilde kullanılan normal bir kara yolu olduğunu da bir kenara yazmak şart. Yani bu deneme pist ortamında değil trafiğe kapatılan şehirler arası bir kara yolunda gerçekleştirildi. 

Gelelim hız denemesinin önemli noktalarına;
Dışarıda modifiye edilmemiş ve fabrika çıkışı teknik verilere sahip bir otomobil tarafından resmi olarak kaydedilmiş en yüksek hız Bugatti Veyron Super Sports’a ait ve 2010 yılında da 431km/s ile rekor kırılmış. Diğer taraftan Koenigsegg ile rekabet halinde bulunan Bugatti Chiron modeli henüz maksimum hız denemesini resmi olarak gerçekleştirmedi ancak 2018 yılında bu denemenin yapılacağı belirtiliyor. Koenigsegg’in ise resmi olmayan ve Agera RS ile yapılmış 469km/s olarak bir denemesi de yer alıyor. Tabii resmi olmaması nedeniyle doğal olarak bu rekor dikkate alınmıyor. 
Bu arada Koenigsegg’in yaptığı bu maksimum hız denemesinin tek amacı Bugatti’yi de geçmek değil. Hem 0-400-0 rekorunda elde ettiği maksimum hızın üzerine çıkmak hem de Bugatti Veyron’un bile daha üstünde gerçekleşen ve normal bir kara yolunda 1938 yılında Naziler tarafından kırılan maksimum hız rekoru olan 433km/s derecesini geçmek olarak açıklanıyor. Bulunduğumuz yıldan tam 79 yıl önce böyle dehşet verici bir hıza o zamanın kısıtlı imkanlarıyla modifiye edilen bir araçla çıkılabilmiş. Kısacası Koenigsegg bu deneme ile hem fabrika çıkışı en hızlı otomobil olmayı hem de trafiğe açık standart bir kara yolunda en hızlı olmayı hedeflemiş. 
Hız denemesi ise aynı yolun bir sefer gidilmesi ve bir sefer de gelinmesi gerçekleştirilmiş. Yani gidiş-geliş olarak 2 farklı hız denemesi yapılmış ve bunların da ortalaması elde edilmiş. İlk hız denemesi tahminlerin de üstünde gerçekleşmiş ve aracın kağıt üstünde motor ve şanzıman özellikleri kullanılarak teorik olarak hesaplanan 454km/s hızın tam 4km/saat üstüne çıkılarak 458km/s hız elde edilmiş. Tabii bunda arkadan alınan rüzgarın da etkisi var gibi görünüyor. Dönüş yolunda yani ters yönde yapılan 2.denemede ise 436km/s maksimum hız elde edilmiş. Bu durum ilk denemede rüzgarın arkadan alındığını ve 2.denemede de doğal olarak karşıdan geldiğini kanıtlar nitelikte. Elde edilen ortalama hız olarak ise yaklaşık 447km/s rekor derecesi olarak kabul görmüş. Bu değerler şimdilik Koenigsegg’in kendi resmi hesabından açıklandı ancak kısa bir zaman sonra Guinness tarafından da açıklanması bekleniyor. 
Şimdi ise gözler geçtiğimiz günlerde SEMA modifiye fuarında tanıtılan 1600ps güce sahip Hennessey Venom F5 modelinde. Hennessey firması yayınladığı resmi bir görselde 300mph yani yaklaşık 483km/s hızı hedeflediğinin ipucunu vermişti. Üstelik bu görselde yer alan yol, aynen Koenigsegg’in rekor kırdığı sıradan bir şehirler arası kara yoluna benziyordu. anlaşılan o ki Bugatti ve Koenigsegg arasındaki bu ilginç hız bilek güreşine Hennessey markası da kısa zaman sonra dahil olacak.