Yeni Chevrolet Corvette tanıtıldı

Chevrolet markasının belki de en ünlü modeli olan ve Avrupalı Super Sport model üreticilerine karşı bir Amerikalı olarak neredeyse yalnız başına mücadele eden Corvette modeli yenilendi. Daha vahşi ve sportif bir görünüm yanında modelde kullanılmaya başlanan yeni motor da insanın aklını başını alabilecek kadar güçlü ve yüksek bir performansa sahip olmasıyla öne çıkıyor. 


Araçta bulunan 6.2lt hacme sahip geleneksel bloktan eksantrikli (OHV) V8 silindirli motor, bir önceki modelde kullanılan motora göre %52 daha büyük bir supercharger sistemine, daha büyük bir emme manifolduna, yardımcı olarak kullanılan ikinci bir enjeksiyon sistemine ve geliştirilmiş bir krank miline sahip olmasıyla öne çıkıyor. Tüm bunların sonucu olarak da güç 766ps’e ve tork da 970nm’ye kadar yükselmiş.
Ancak şunu da belirtmekte fayda var; bahsettiğimiz motor ZR1 versiyonunda sunuluyor ve bu da Corvette ürün gamının en üstünde yer alacağı anlamına geliyor. Supercharger sistemine sahip olmayan baz motor veya daha küçük bir supercharger sistemine sahip motor seçeneği ise bir süre sonra açıklanacaktır ve ayrıca 4.0lt motor hacmine sahip üstten çift eksantrikli (DOHC) çift turbo V8 motor da önümüzdeki aylarda tanıtılması muhtemel olan ortadan motorlu farklı bir Corvette versiyonunda yerini alacak gibi görünüyor. 
Diğer taraftan performans verileri hakkında şimdilik kısıtlı bilgiler yer alıyor ancak aracın maksimum hızının 337km/s olacağı resmi olarak açıklandı. 0-100km/s hızlanma değeri henüz açıklanmamış olsa da 2.6sn ile 2.9sn altında olacağı tahmin ediliyor. Bu da Corvette ZR1 modelini İtalyan ve Alman rakiplerinin büyük bir kısmı kadar hızlı yapıyor. Hatta bazılarından daha hızlı bir araç olduğunu bile söylemek mümkün görünüyor.


Amerikan V8 mi? Alman V8 mi?

Model hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar geldikçe bu sayfada güncellemeyi yapacağız.