Yeni Volvo XC60 dünyanın en güvenli otomobili mi?

Volvo’nun D Segmentinde yer alan Crossover modeli XC60 geçtiğimiz aylarda ülkemizde de satılmaya başlanmış, sunduğu konfor ve lüks ile de büyük dikkat çekmişti. Ayrıca Volvo yetkilileri aracın dünyanın en güvenli otomobili olduğunu belirtmişlerdi ve bu doğrultuda da markanın kendi yaptığı bazı çarpışma testlerinin videoları yayınlanmıştı. 


Şimdi ise Avrupalı çarpışma testi kurumu olan Euro NCAP, Volvo XC60’ı test etti ve sonuçlarını da açıkladı. Biz de yapacağımız analizde modelin daha önce iddia edildiği gibi dünyanın en güvenli otomobili olup olmadığını, yakın zaman önce yapılmış bazı çarpışma testleri ile karşılaştırarak göreceğiz. 
İlk olarak Volvo XC60’ın genel sonuçlarına bir bakalım;
Aşağıdaki değerlerden de görüleceği gibi yetişkin güvenliğinde %98 gibi çok iyi bir dereceye imza atan aracın çocuk koruması da çok başarılı ve %87 oranıyla dikkat çekiyor. Yaya güvenliğinde elde edilen %76 değeri de kayda değer. Ancak burada dikkat edilmesi gereken güvenlik ekipmanlarından %95 gibi çok yüksek bir derece alınmış olması. 
Güvenlik ekipmanlarının araçta ne derece yüklü olduğunu gösteren bu oran, bazı araçlarda düşük olması nedeniyle genel değerlendirmede 5 yıldızdan 4 yıldıza düşmeler bile olabiliyor. Yani aslında bu değerin düşük olmasına rağmen 5 yıldız ve yüksek oran elde edildiyse daha değerli diyebiliriz. Bu bakış açısıyla görüşlerimizi diğer araçlarla karşılaştırma kısmında değerlendireceğiz. 
Volvo XC60 Euro NCAP genel sonuç
Şimdi detaylara geçelim;
Yapılan 4 farklı çarpışma testinden de anlaşılacağı gibi ön ve arka koltukta yer alan sürücü ve yolcular oldukça iyi bir şekilde korunuyor ancak önden sabit bir bariyere karşı yapılan çarpışma testinde arkada oturan yolcunun göğüs bölgesi ancak orta düzeyde korunabiliyor. Ayrıca önden deforme olabilir bir bariyere çarpmada da sürücünün ayakları bir düşük seviye olan iyi düzeyde korunabiliyor. Yandan ve arkadan çarpışmalarda ise tüm bölgeler en iyi şekilde korunuyor. 
Volvo XC60 Euro NCAP yetişkin güvenliği sonuçları
 Arkada oturan çocuk güvenliğinde ise sonuçlar yine çok iyi ve sadece önden çarpışma testinde sol tarafta oturan 6 yaşındaki çocuğun gövde bölümü bir alt derece olan iyi derecesi le korunabiliyor. Onun haricinde tüm değerler çok iyi olmasıyla öne çıkıyor. 
Volvo XC60 Euro NCAP çocuk güvenliği sonuçları
Volvo XC60 hakkındaki değerlendirmelerimizi yüzeysel bir şekilde geçtikten sonra şimdi yakın zaman önce dünyanın en güvenli 3 modeli olduğunu düşündüğümüz modellere bir göz atalım. 
Dünyanın en güvenli otomobilleri
Şimdi bu sonuçları Volvo XC60 sonuçları ile yan yana getirelim;

Aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi Volvo XC60 modelinin yeşilleri diğer modellerden daha yüksek ancak burada dikkat çekmek istediğimiz nokta Alfa Romeo modellerinde yer alan yeşiller. Bu oranları düşük olmasına rağmen yeşil ile işaretledik ve bu duruma 4.paragrafta değinmiştik. Alfa Romeo’nun 2 modeli Volvo modellerine göre daha düşük güvenlik ekipmanına sahip olmasına rağmen yetişkin güvenliğinde Volvo modelleri ile aynı %97 ve %98 oranlarına sahip olmuşlar. Bu da daha düşük güvenlik ekipmanı ile aynı sonucun alındığı anlamının çıkmasına neden olabilir. 
Dünyanın en güvenli 4 otomobili
Peki bu 4 araç arasında güvenlik ekipmanları arasında bu kadar yüksek bir orana neden olan fark ne olabilir? 
İşte tam da bu noktada 4 aracın güvenlik ekipmanı listesini incelediğimiz zaman Volvo XC90’ın güvenlik ekipmanlarının %100 görünmesine rağmen diğer 3 araçta da yer alan yan pelvis hava yastıklarından yoksun olduğunu görüyoruz. Benzer şekilde Alfa Romeo modellerinde Volvo modellerinde yer alan sürücü için diz hava yastığı yer almıyor. Volvo XC90 testinin diğer modellerden eski olduğu ve bu nedenle pelvis hava yastıklarının sunulmadığı bir kenara koyulursa sadece 1 adet sürücü diz hava yastığı, Alfa Romeo modelleri ve Volvo XC60 arasında %35’lik bir güvenlik ekipmanı farkının doğmasına neden olmuş gibi görünüyor. 
Sonuç olarak şu sonuca varılabilir;
Volvo XC60, bir çarpışma durumunda hem araç içinde bulunan yetişkin ve çocuklar hem de araç dışında kazaya karışabilecek yayalar için çok az farkla da olsa diğer 3 araçtan daha başarılı bir güvenlik sunuyor diye düşünüyoruz. Alfa Romeo Stelvio ise diz hava yastığına sahip olsaydı yetişkin güvenliğinde %98 alabilir ve bu konuda XC60’ı yakalayabilirdi. Ancak yaya ve çocuk güvenliğinde geri kalması nedeniyle XC90’ın da gerisine düştüğünü söylemek mümkün görünüyor. Bu değerler doğrultusunda dünyanın en güvenli 4 otomobilini sıralayacak olursak aşağıdaki gibi bir sonuç elde edebiliriz. 
  1. Volvo XC60
  2. Volvo XC90
  3. Alfa Romeo Stelvio
  4. Alfa Romeo Giulia
Volvo XC60 ve Alfa Romeo Stelvio modelleri henüz IIHS testine girmedi ancak her 2 markanın diğer modellerinin IIHS testine de girdiği ve Euro NCAP ile bezner bir sonuç elde ettiği düşünülürse sonucun değişeceğini sanmıyoruz. 

Volvo XC60 Euro NCAP çarpışma testi videosu

Facebook Comments