Yeni Ford Focus kendini gösterdi

Yeni Ford Focus, tasarım hatlarını tamamen belli eden reklam kaplaması ile ilk kez bu derece net ve kamuflajsız bir şekilde görüntülendi. Model daha önceden de ağır ve hafif kamuflajlı bir şekilde görüntülenmişti ancak yeni hatlarını bu düzeyde belli etmiyordu.
Sadece tek bir açıdan elde edilen görüntüler doğrultusunda yeni Ford Focus’un ön tasarımı, bu yıl yenilenen küçük kardeşi Fiesta ile büyük benzerlik gösteriyor ancak C sütunu oldukça radikal bir şekilde farklı bir tasarıma sahip olmuş gibi görünüyor. Öyle ki adını BMW tasarımcılarından Wilhelm Hofmeister’den alan ünlü C sütunu eğrisi Hofmeister Kink adeta Ford Focus’ta hayat bulmuş ve bir önceki model ile alakası bulunmuyor. Yeni Ford Focus modeline bu açıdan bakıldığında aynı segmentte yer alan BMW 1 Serisi’ni anımsamamak işten bile değil.
Üstte yeni Ford Focus
Yeni Ford Focus modelinde kullanılacak motor seçeneklerinde ise sürpriz olacak gibi görünmüyor ve halen yeni Ford Fiesta modelinde sunulan 3 ve 4 silindirli dizel motorların büyük bir bölümü yeni Focus modelinde de yerini alabilir. Ancak yeni Fiesta ST modelinde sunulmaya başlanan 1.5lt 3 silindir 200ps güce sahip motor ve daha düşük güç seçeneğine sahip türevleri 4 silindirli 1.5lt benzin motorun yerini alacak gibi görünüyor.
Bu arada modelin ne zaman tanıtılabileceğini de tahmin etmeden geçmeyelim. Ford’un yeni Focus’u reklam afişi gibi kaplatıp tüm hatlarını ortaya dökmesi bir tesadüfün eseri değil ve bize göre yakın bir zaman sonra kendini resmi olarak gösterecek. Ocak 2018 ortası ve sonunda yapılacak olan Brüksel ve Detroit Otomobil Fuarları da düşünüldüğü zaman tanıtılması oldukça yakın gibi görünüyor diyebiliriz.