Lamborghini’nin ilk SUV modeli; LM002

VW bünyesinde bulunan İtalyan spor otomobil üreticisi Lamborghini, geçtiğimiz yıllarda resmi bir konsept model olan 4 kapılı Urus adındaki SUV modelini üreteceğini açıklamıştı ve bu modelin üretim versiyonu 4 Aralık 2017’de nihayet resmi olarak tanıtılacak. Birçok kişi bu aracı Lamborghini’nin ilk SUV aracı zannetse de aslında bundan 30 yıl önce Lamborghini, Rambo lakaplı LM002 modelini üretmiş ve oldukça da ilgi çekmişti. 1990’lı yıllarda otomobil kartları ile oyun oynayan nesil bu aracı net bir şekilde hatırlayacaktır diye düşünüyoruz.  

Lamborghini Urus’un şu ana kadar elde edilen en net ve gerçek görüntüleri
İşte bu aşırı kaslı ve sadece 328 adet üretilen aracın mükemmel şekilde korunmuş ve 19.153km yapmış pırıl pırıl bir örneği ABD’de satışa çıktı. Gerek aracın tarzına uyan siyah rengi, gerekse de içindeki siyah deri – kızıl renk ahşap kombinasyonu fazlasıyla güzel bir görünüme sahip ve markanın yeni tanıtacağı Urus modelini unutturacak cinsten. 

Araç için istenen fiyat ise 500.000$ olarak açıklanıyor. Önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak olan Lamborghini Urus’un 150.000-200.000Dolar civarında bir fiyata sahip olacağı düşünüldüğü zaman, Lm002 fiyatının ne derece yüksek olduğu da anlaşılabiliyor. Ancak bu derece iyi korunmuş nadide bir parçanın daha yüksek bir fiyata bile alıcı bulabileceğini düşünüyoruz. (Satılık aracın fotoğrafları sayfa sonundadır)

Lamborghini LM002 tarihi

Aslında bu modelin temelleri 1977 yılında atılmıştı ve Lamborghini, Cheetah yani “Çita” isminde bir askeri araç konsepti tanıtmıştı. Bu model dev tekerlekleri, kapısız tasarımı ve iri cüssesi ile gerçekten de oldukça güçlü bir görünüme sahipti. Ayrıca motoru da önde değil arkada bulunuyordu. 1 adet üretilen bu konsept modelin devamı gelmedi ancak üretime daha uygun LM001 konsepti 1981 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. 
Üretilmesi durumunda bu aracın en büyük hedefi ise petrol sahalarında çalışan maceraperest zengin patronlardı. Ancak yapılan yol testlerinde motorun arkada olmasının da etkisi ile yol tutuş ve hızlanma çok dengesiz ve tehlikeli bulunmuştu. Bunun ortaya çıkması üzerine proje adeta sil baştan yeniden tasarlanacaktı.
Üstte Lamborghini Cheetah altta LM001
Daha sonra çalışmalara tekrar başlandı ve sorun çıkaran arkadan motorlu tasarım yerine önden motorlu tasarım tercih edildi. Bunun sonucu olarak da aracın şasi tasarımı tamamen değiştirildi. Motor olarak da dönemin en önemli modellerinden sayılan ancak çirkin ördek yavrusu olarak da adlandırılan Lamborghini Countach’ın 5.2lt V12 atmosferik-benzin 450ps güce ve 500nm torka sahip motoru tercih edildi. Aracın üretime hazır hale getirilen tasarımı 1986 yılında Brüksel Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Satışa çıkarılacak model ise aynı yılın sonunda yapılan Torino Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve yıl sonuna kadar 23 adet satış gerçekleştirildi. 
Lamborghini Countach
Bulunduğu dönemde bu derece iri yarı şişkin ve kaslı bir başka araç bulunmuyordu ve askeri amaçlarla başlayan tasarım geçmişi ve görünümü nedeniyle büyük sükse yaptı ve insanlar modele Rambo Lambo adını taktılar. LM002 boru-kafes şeklindeki şasisi, başarılı süspansiyon sistemi ve güçlü motoru ile hem asfaltta hem de arazide o kadar başarılıydı ki yüksek fiyatına rağmen talipleri de oldukça fazlaydı. 
Saddam Hüseyin’in oğlu Uday Hüseyin,  Libya Kralı Muammer Kaddafi, Fas Kralı Hasan, artist Sylvester Stalone, şarkıcı Tina Turner, ağır siklet boksörü Mike Tyson ve uyuşturucu baronu Pablo Escobar aracı sipariş eden ünlü simalardan sadece bir kısmıydı. 1988 yılında hafifletilmiş ve çöl şartlarına hazırlanmış özel bir LM002 modeli de Paris-Dakar yarışları için hazırlanmış ve katılım sağlanmıştı.
4.9mt uzunluğu, 1.89mt yüksekliği, 2 metreye yakın genişliği, 3.0mt dingil aralığı ve 2.7 ton ağırlığı ile bu dev aracın 100km/saat hıza 8 saniyeden daha kısa bir zamanda çıkmasını ve 200km/saat hıza ulaşmasını az bulanlar için bir de 7.2lt hacminde V12 atmosferik-benzin  612ps güce sahip off-shore teknelerde de kullanılan bir motor seçeneği bulunuyordu. Ancak 5.2lt hacmindeki motora sahip versiyon bile 100km’de ortalama olarak 30lt yakıt tüketiyordu. Diğer taraftan aracı satın alan kişilerin gelir durumu düşünüldüğünde yakıt tüketimini kimsenin kafasına takmadığını düşünüyoruz. 
Lamborghini LM001 V12 motor
1986-1993 yılları arasında toplamda 328 adet üretilen bu dev ve eşine az rastlanır araç hem Lamborghini’nin ilk seri üretim SUV aracı olmakla kalmadı ayrıca 4×4 çekiş sistemi ilk kez bu araçta kullanıldı. Ayrıca bir söylentiye göre Suudi Arabistan Ordusu 40 adet 7.2lt motora sahip silahlı versiyondan 40 adet sipariş etmişti ancak bu araçlar ne görüldü ne de bu sipariş doğrulanmadı. Günümüzde LM002’ye denk olabilecek sadece Amerikan Ordusu’nda kullanılan Hummer H1 modeli bulunuyor ve o da artık üretilmiyor. 
Hummer H1
Satılık Lamborghini LM002’nin fotoğrafları

Facebook Comments