Makyajlı Ford Transit Connect tanıtıldı

Ford’un en popüler hafif ticari modellerinden bir tanesi olan Transit Connect modeli makyajlandı. Henüz arka tasarımı ve kokpiti yayınlanmamış olsa da, aracın ön tasarımı makyajdan öte yepyeni bir yüze kavuşmuş olmasıyla dikkat çekiyor. 

Ford’un binek otomobilleri ile başlattığı bu yeni panjur tasarımı hafif ticari araçlarda kendini Transit ve Tourneo Courier modellerinde göstermişti ve yakın bir zaman önce makyajlanan ancak henüz ülkemizde satışa sunulmayan Transit Custom ve Tourneo Custom modelleri ile de devam etmişti. Şimdi ise sıra Transit Connect ve dolayısı ile Tourneo Connect modellerine geldi.
Açıkçası aşağıdaki karşılaştırmalı görsellerden de anlaşılacağı gibi, çok daha sportif ve binek otomobilleri andıran bir ön tasarımın artık bu modellerde olduğunu söylemek mümkün. Ford’un hafif ticari modelleri hakkındaki en büyük eleştiri aslında bu yönde geliyor ve sivil-binek görünüme bir türlü sahip olamadığı belirtiliyor. Yani araç fazla ticari görünüyor. 
Ancak Transit Connect ve dolayısı ile Tourneo Connect modellerinin de binek modellerindeki yüze kavuşmasıyla bu yöndeki eleştiriler azalacak gibi görünüyor. Açıkçası aracın yeni tasarım anlayışı gerçekten de oldukça başarılı ve daha önceden de belirttiğimiz gibi bu tip bir değişiklik makyajdan çok ama çok öte denilebilir. 
Üstte makyajlı Ford Transit Connect
Diğer taraftan motor ve şanzıman seçeneklerinde de değişiklikler yer alıyor. Halen kullanılmakta olan 1.5lt turbo-dizel motor daha verimli hale getirilirken, 1.0lt hacmindeki 3 silindirli turbo-benzin motor da seçeneklere dahil edildi. Güç seçenekleri henüz açıklanmamış olsa da dizel motorun 100ps ve 125ps, benzin motorun da 100ps seçeneği ile satışa sunulacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca 5 ileri manuel şanzıman artık 6 ileri olarak sunulacak ve 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman da dizel motor ile beraber tercih edilebilecek. Avrupa’da 2018 yaz aylarında satışa sunulacak olan modelin ülkemizde de benzer tarihlerde satılmaya başlanacağını düşünüyoruz. Fiyatının ise mevcut modellere göre %2-3 oranında artması beklenebilir.